Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Συνάδελφοι να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Πλήρωσα παράβολο για υπαγωγή στον 4014 και έκδοση οικοδομικής άδειας.

Η αρμόδια όμως πολεοδομία πλέον λέει ότι η συγκεκριμένη περίπτωση η οποία αναπτύσεται στο αρθρο 26 του 4014, δεν έχει λάβει παράτασης πλέον της 30/6/2012. Λέει δλδ ότι οι παρατάσεις απο 30/6-14/9 και από 14/9-31/01/13 αφορούν το άρθρο 24 και όχι το 26, κάτι που είναι σαφές, ωστόσο το 26 δεν είναι υποπερίπτωση του 24?

Όφείλω να πω ότι παράταση στην περίπτωση του άρθρου 26 είχε δοθει από το Ν.4067(04/2012), ο οποίος είναι ο νεός Γ.Ο.Κ. Παρακαλω αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση παρακαλώ να με βοηθήσει. Εχω περίπτωση βιοτεχνικών αποθηκών που κτίστηκαν χωρίς άδεια σε οικόπεδο όπου προυπήρχαν κτίρια με άδειες (4 συγκεκριμένα). Μετά από καταγγελία επιβλήθηκε πρόστιμο και στη συνέχεια εκδόθηκε άδεια για τη νομιμοποίηση τους το Δεκέμβριο του 11. Εγώ έκανα την 'ενταξη στο 4014 μετά από οδηγίες της πολεοδομίας αφού είχε βγει η άδεια και δήλωσα την επιλογή "προς έκδοση οικοδομικής αδείας". Πληρώθηκε το παράβολο και θέλω να κάνω οριστική υπαγωγή. Τώρα το σύστημα μου ζητάει σχέδια των παλιών αδειών, μελέτη στατικής επάρκειας κτλ. Εφόσον έχει ήδη βγει άδεια νομιμοποίησης, (άρα έχει γίνει π.χ. στατκή μελέτη) αυτά δεν είναι περιττά? Υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλώσεις στο σύστημα ότι έχει ήδη βγει η άδεια και να περάσεις έτσι σε οριστική υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνεις το ΤΕΕ ότι βγήκε και η άδεια και σου προχωράνε τη δήλωση.Διάβασε τις οδηγίες του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Εφόσον έχει βγει η άδεια και έχεις περάσει σε οριστική υπαγωγή μετά από αίτηση στο ΤΕΕ, υποχρεούσαι να υποβάλεις κάποια στιγμή και όλα τα αρχεία της λίστας?

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο Μανώλης, όταν βγει η άδεια ενημερώνεις το ΤΕΕ στέλνοντάς τους και τον αρ. αδείας.

 

Ο Νόμος δεν προβλέπει να υποβάλεις τίποτε για την άδεια νομιμοποίησης. Αυτά υπάρχουν στην ΥΔΟΜ. Κι η άδεια στο ..... Διαύγεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν το άρθρο 26 δεν είχε πάρει παράταση θα έπρεπε η βάση δεδομένων να μην δέχεται την "προς έκδοση αδείας" ... λέμε τώρα !

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν το άρθρο 26 δεν είχε πάρει παράταση θα έπρεπε η βάση δεδομένων να μην δέχεται την "προς έκδοση αδείας" ... λέμε τώρα !

 

Σωστά, θεωρείται ως σιωπηρή παράταση.

Κάποια στιγμή θα το διορθώσουν και δεν είναι το μόνο που είναι προς διόρθωση. Βλέπε και συζήτηση στη βουλή για το μνημόνιο αλλά και άλλες δηλώσεις στα ΜΜΕ ότι επίκεινται αλλαγές και ρυθμίσεις στην όλη διαδικασία. 'Αντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω περιπτωση που θα παει για εκδοση Οικοδομικης Αδειας.

Υπαρχουν παραβασεις κατηγοριας 13.

 

Στο λογισμικο μου τουλαχιστον, οταν τσεκαρω "προς εκδση ΟΑ" ενω δεν υπολογιζει προστιμο για τις λοιπες υπερβασεις, για τις παραβασεις της κατηγοριας 13, συνεχιζει να υπολογιζει το προστιμο (ειτε εφαπαξ, ειτε με δοσεις).

 

Ισχει κατι τετοιο και στο συστημα του ΤΕΕ???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται να εκδοθεί άδεια για όλες τις παραβάσεις (και τις λοιπές) ΔΕΝ δηλώνουμε τις λοιπές στην 13 αλλά τις αναφέρουμε απλώς στην τεχνική έκεθση (επαρκεί και για αυτές το παράβολο που υπολογίζεται με επιφάνεια).

Προσοχή: αν έχεις λοιπές παραβάσεις κατηγορία 13 που δεν νομιμοποιούνται, τότε δηλώνεις και κατηγορία 13 και αν έχεις υπόστεγα, ανοικτούς Η/Χ κλπ προς νομιμοποίηση δηλώνεις με τετραγωνικά και όχι με κατηγορία 13.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.