Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

αν και διάβασα και τις 50! σελίδες του thread δεν έχω ιδέα πως να χειριστώ την υπόθεση που έχω αναλάβει:

 

Σε διώροφη οικία που χτίστηκε με οικοδομική άδεια το 1975, εκτός από το στέλεχος της άδειας υπάρχει ένα και μόνο μεγάλο σχέδιο το οποίο περιλαμβάνει τοπογραφικό,ΔΚ, ξυλότυπο, μια τομή, μια κάτοψη (μόνο του ισογείου) και μια όψη. Το κτίριο είναι διώροφο από οτι προκύπτει από την όψη και τα τμ του ΔΚ (απλά δεν υπάρχει κάτοψη ορόφου...οι 2 όροφοι παρόλα αυτά σήμερα έχουν το ίδιο περίγραμμα).

Αν και στην κάτοψη του ισογείου το κτίριο φαίνεται ορθογώνιο με διαστάσεις 9,60χ10 =96 τμ κατά όροφο, στην πραγματικότητα το σπίτι έγινε με προεξοχές στην μπροστινή και πίσω πλευρά (μεγάλες..φτάνουν και το 1,40 μ). Τελικά το σπίτι σήμερα έχει άλλο σχήμα αλλά λιγότερα από 96 τμ. Επίσης η εσωτερική σκάλα είναι σε άλλη θέση (άρα αλλάξανε και τα στατικά..αυτό φαίνεται και οπτικά από τη θέση των κολωνών. Στο πίσω μέρος του οικοπέδου υπάρχει και μια αυθαίρετη αποθήκη, τα τμ της οποίας ακόμα και να προστεθούν σε αυτά του σπιτιού δεν φτάνουν τα 96χ2 τμ. Πως υπολογίζεται το πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση;

 

Βλέπω οτι οι περισσότεροι συμφωνούμε πως διαφορετική διαμερισμάτωση έχω εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου, αλλά αυτή δεν είναι η περίπτωση μου. Τα μηχανολογικά παρόλα αυτα, επειδή πολύς λόγως γίνεται δεν έχουν αλλάξει.

 

Παρακαλώ για γνώμες!!!

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω εχω σκαλώσει στην αναφορά της παρ. 7 του άρθρου 50 (Ν.4042) για το αν προκύπτουν αλλαγές στις μηχ. εγκαταστάσεις, τότε υπάγεται στο πρόστιμο των 500€, ειδάλως δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή.

δηλαδή υπάρχουν περιπτώσεις διαμερισμάτωσης που δεν χρειάζονται τακτοποίηση.

εγω εχω μια τετοια περίπτωση σε αποθήκη υπογείου η οποία δεν έχει αποφέρει αλλαγές στα Η.Μ. σκέφτομαι να βγάλω απλά την βεβαίωση χωρίς την τακτοποίηση της διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

sτο τεε που πηγα σημερα μου είπαν (το ατομο που υποτιθεται οτι δινει τις απαντήσεις) οτι η διαμερισματωση τακτοποιείται ανα όροφο και όχι ανα ιδιοκτησια ανεξαρτητα. επίσης μπορεί να την κανει ενας ιδιοκτητης (εαν υπάρχουν 2-3 διαμερίσματα ανα όροφο) και να εποφεληθούν και οι άλλοι στον όροφο.

 

τωρα σχετικά με την διευκρίνηση που αφορά στις μετατροπές μηχανολογικών εγκαταστάσεων, εαν προκύπτουν, ωστε να τακτοποιηθούν οι χώροι με τα 500€, δεν μπορούσε να μου δώσει σαφή απάντηση και το άφησε στην κριση του μηχανικού

τελικά πρέπει να έχουμε θεόπνευστη κρίση εμείς οι μηχανικοί με αυτόν τον νόμο!

Link to comment
Share on other sites

sτο τεε που πηγα σημερα μου είπαν (το ατομο που υποτιθεται οτι δινει τις απαντήσεις) οτι η διαμερισματωση τακτοποιείται ανα όροφο και όχι ανα ιδιοκτησια ανεξαρτητα. επίσης μπορεί να την κανει ενας ιδιοκτητης (εαν υπάρχουν 2-3 διαμερίσματα ανα όροφο) και να εποφεληθούν και οι άλλοι στον όροφο.

το ερωτημα ειναι πώς θα επωφεληθουν οι υπολοιποι του ιδιου οροφου. Στην δικη μου περιπτωση εχει κανει την διαμερισματωση ο ενας ιδιοκτητης αλλα ο μηχανικος του, δεν φανηκε διατεθειμενος να συνεργαστει, να μου δωσει δλδη πχ τον αριθμο της δηλωσης να το βαλω στην τεχνικη εκθεση ή τελος παντων κατι τετοιο. Επισης κατ' εμε το πιο δικαιο ειναι να μοιραστουν ολοι το 500ρικο.
Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι πώς θα επωφεληθουν οι υπολοιποι του ιδιου οροφου. Στην δικη μου περιπτωση εχει κανει την διαμερισματωση ο ενας ιδιοκτητης αλλα ο μηχανικος του, δεν φανηκε διατεθειμενος να συνεργαστει, να μου δωσει δλδη πχ τον αριθμο της δηλωσης να το βαλω στην τεχνικη εκθεση ή τελος παντων κατι τετοιο. Επισης κατ' εμε το πιο δικαιο ειναι να μοιραστουν ολοι το 500ρικο.

 

φυσικα και ειναι το πιο σωστό να μοιραστούν όλοι το 500ρικο.

αλλα απο τι στιγμή που έχει γινει η τακτοποίηση της διαμερισμάτωσης, είναι απαράδεκτος ο μηχανικός να μην θέλει να μοιραστεί τα στοιχεία της δήλωσης. δηλαδή ειναι κακιασμένος και θέλει να ξαναπληρωθεί παλι η ίδια τακτοποίηση?

το ότι παει ανα όροφο και όχι ανα ιδιοκτησία ορόφου είναι πεντακάθαρο και δεν το συζητάνε στο ΤΕΕ.

μπορείς έστω να του πεις ότι ο δικός σου πελάτης θα πληρώσει τα μισά λεφτά απο οτι του αντιστοιχούν (250€) στον δικό του πελάτη/ιδιώτη και πλέον αυτός, ο μηχανικός ή ο ιδιώτης να του δώσει το αριθμό της δήλωσης που έχει τακτοποιηθεί για να τον βάλεις στο δικό σου φάκελο.

τι άλλο μπορεί να γίνει πλέον?

πρέπει να έχουμε και λίγο τσίπα πανω μας.

Εκτός αν αυτός ο μηχανικός έχει ενδιασμούς σχετικά με τον νόμο τακτοποίησης διαμερισμάτωσης και νομίζει οτι πατε να την βγάλετε εσείς τζαμπέ την υπόθεση. δεν ξερω συζητήστε το

και καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Του ειχα τηλεφωνησει κ φυσικα του προτεινα να μοιραστουμε το 500ρικο (γελασε : ε, αλοιμονο δεν ειναι δα κα τοσο πολλα λεφτα!)

αλλα απο οτι καταλαβα διαφωνει στο οτι αφορα τον οροφο κα οχι το διαμερισμα.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω και επιτηδες καθυστερω τον δικο μου πελατη μεχρι να βρω μια λυση(εκτος του να πληρωσει κ αυτος διαμερισματωση)

Στο τεε σε ποιο τηλεφωνο μιλησες?(ή πιο σωστα ποιες ωρες απαντουν?)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

δεν πηρα τηλέφωνο, πηγα εκεί και μίλησα δια ζώσης με καποια κυρία Βιολάκη ή Γιολάκη

υποτίθεται οτι αυτή ειναι η πιο ενήμερη σε αυτά τα θέματα μαζί με καποια κα. Τσιγάρα (!)

το τηλέφωνο της ειναι 3291644

Link to comment
Share on other sites

Largy, στην τακτοποίηση που κάνει ο άλλος συνάδελφος προφανώς θα δείχνει μόνο την αλλαγή στο διαμέρισμα του πελάτη του και τα υπόλοιπα διαμερίσματα θα τα αφήνει ως έχουν στην άδεια.

Άρα μάλλον δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τακτοποίηση που κάνει και για το δικό σου διαμέρισμα.

Αν τώρα αλλάξει την δήλωση και δείξει όλες τις αλλαγές που έχουν γίνει στον όροφο, τότε ναι θα μπορεί να δωθεί βεβαίωση για όλες τις ιδιοκτησίες του ορόφου.

Αλλά θα πρέπει να του αναθέσει την εργασία ο δικό σου πελάτης και οι υπόλοιποι γενικά συνιδιοκτήτες...

Link to comment
Share on other sites

δλδη η διαμερισματωση ειναι ανα οροφο και ανα μηχανικο!

Στη δικη μου περιπτωση ευχαριστως να τον στειλω στον αλλο μηχανικο αλλα υπαρχει δυσκολια

γιατι ειναι συγγενης του διπλανου ιδιοκτητη και ζει και εργαζεται σε αλλη πολη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα που με έτυχαν δύο τέτοιες περιπτώσεις, ενημέρωσα τους συνιδιοκτήτες να κάνουν μια κοινή αίτηση και να μοιραστούν τα έξοδα.

Στην μία δέχθηκαν και έκανα αποτύπωση όλου του ορόφου με μία κοινή αίτηση.

Στην άλλη δεν δέχθηκαν οπότε έκανα μόνο την μία ιδιοκτησία και πήρα απλά συναίνεση από τον όμορο.

Σαν στοιχείο παλαιότητας χρησιμοποίησα τη σύσταση οριζόντιας που έδειχνε την πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.