Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας και πάλι.

Δηλαδή εάν δεν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων τότε τί γίνεται;

 

Βλέπε §9 Άρθρο 23 Ειδικές Διατάξεις:

 

Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή και απαλλάσσεται της υποχρέωσης υπαγωγής στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου.

 

 

Προφανώς δεν νοείται διαφορετική διαμερισμάτωση χωρίς τροποποίηση των Μηχανολογικών.... Αν ναι τότε εκλαμβάνεται ως διαφορετική διαρρύθμιση ή υπάγεται σε μια από τις αυθαιρεσίες του Φύλλου Καταγραφής.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα,

θα ήθελα να σας ρωτήσω τί ισχύει στην εξής περίπτωση:

μου ζήτησαν βεβαίωση για μεζονέτα α και β ορόφου. στον α όροφο όλα καλά, αλλά στον β όροφο έχει κατασκευασθεί κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο εις βάρος του διαμερισμάτός μου που δεν εμφανίζεται στην άδεια. Δίνω τη βεβαίωση καθώς δεν έχω υπέρβαση σε σχέση με την άδεια (είμαι ζημιωμένος από τετραγωνικά) ή αποτελεί αυθαιρεσία ως διαφορετική διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν καταλαβα κατι λαθος...

 

λες για μαιζονεττα

δλδ αυτοτελη οικοδομη αποτελουμενη απο α' και β'  οροφο...που επικοινωνουν με εσωτερικη σκαλα...

αυτο το "κοινοχρηστο κλιμακοστασιο" που ειπες...

 

πόσο "κοινοχρηστο" μπορει να ειναι αφου ξεκιναει απο τον δικο σου όροφο????

 

Παντως, διαμερισματωση  δεν ειναι..
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

όντως δεν ήμουν αρκετά σαφής. Η εσωτερική σκάλα που συνδέει τη μεζονέτα υπάρχει στα σχέδια. Υπάρχει όμως και ένα κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο που στην άδεια φαίνεται να ξεκινάει από το ισόγειο και να καταλήγει στον α' όροφο, ενώ στην πραγματικότητα διατρέχει και τον β' όροφο και καταλήγει στο δώμα (άλλη ιδιοκτησία). Αυτό το κλιμακοστάσιο του β' ορόφου έχει 'φάει' περίπου 8,5 τ.μ. από το διαμέρισμά μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχώς υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις συνένωσης καταστημάτων.

 

Αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, και κάθε ιδιοκτησία έχει δική της ανεξάρτητη πόρτα, τότε θα μπορούσαν παραμένουν δύο αυτοτελείς ιδιοκτησίες (με δικό τους ΚΑΕΚ κοκ.)

τις οποίες εκμεταλλεύεται ο ενοικιαστής για την ίδια χρήση (δεδομένου ό,τι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να χτίσει την πόρτα και να ανεξαρτητοποιηθούν και πάλι)

Συνεπώς μπορείς να δώσεις ΠΕΑ για το κατάστημα του Β, και επίσης βεβαίωση μεταβίβασης.

 

Αν εδώ τελειώνουν τα βάσανα τους είσαι εντάξει.

Τώρα υπάρχει το πολεοδομικό ζήτημα που δεν ξέρω αν έχει τακτοποιηθεί, της καθαίρεσης του εσωτερικού τοίχου και ενοποιήσης των καταστημάτων.

Εδώ θα έπρεπε να βγει μια άδεια (είτε μικρής κλίμακας είτε κανονική) και να γίνουν κατόψεις του ενοποιημένου καταστήματος, ώστε να χρησιμοποιηθούν αν χρειαστούν στην έκδοση άδειας λειτουργίας οποιασδήποτε χρήσης εγκατασταθεί (όλα αυτά στο όνομα του εκμισθωτή Γ)

 

Σε κάθε περίπτωση και εφόσον το κατάστημα του Β πρόκειται να περιέλθει στην ιδιοκτησία του Α, και θα γίνουν όλα ιδιοκτησία του, καλό είναι να τον ρωτήσεις αν επιθυμεί να τα δουλεύει και να τα νοικιάζει ενοποιημένα.

Αν ναι, βγάλτου μια άδεια (ή νομιμοποίησε τη καθαίρεση του τοίχου με αναλυτικό (με διαμερισμάτωση)), αιτήσου μια συνένωση ΚΑΕΚ στο Κτηματολόγιο, και παρέδωσε του κατόψη του ενοποιημένου.

 

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω μια ερώτηση πάνω σε όλα αυτά.

Έχω μια ΟΑ όπου υπάρχουν 2 καταστήματα του ιδίου ιδιοκτήτη. Στην πραγματικότητα όμως ο ιδιοκτήτης έχει κάνει ενοποίηση των 2 καταστημάτων σε ένα, υπάρχει και σύσταση και συμβόλαιο με τα αντίστοιχα τετραγωνικά, δηλαδή δηλωμένα ως ενιαίος χώρος. Στον 4014 έκανα μια δήλωση και έβαλα διαμερισμάτωση και έλαβα χαρτί από την πολεοδομία ότι από τη στιγμή που έχω αυτοτελείς ιδιοκτησίες στην ΟΑ, πρέπει να κάνω ξεχωριστές δηλώσεις.

 

1) αν έκανα διαφορετικές δηλώσεις πως θα δήλωνα τη διαμερισμάτωση? έπρεπε να κάνω πρώτα νομιμοποίηση στην ΥΔΟΜ με αναθεώρηση αδείας?

2) τώρα με τον 4178 πως θα δηλωνόταν η ενοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έπραξες εσύ και η πολεοδομία ενεργεί αυθαίρετα. Στον ν4278 το ίδιο θα έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να συμπληρώσω πως ο ν4178 λέει κάτι για συναίνεση από τις άλλες οριζόντιες...

Ίσως σε αυτό να πατάει η πολεοδομία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.