Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτή η άποψη, για το ότι μπορεί να δωθεί βεβαίωση σε αλλαγή διαμερισμάτωσης, αλλά την έχω συναντήσει και άλλες φορές στη Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως και να ...."ερμηνεύσεις" π.χ εσύ ή εγώ σήμερα, αυτό το περιβόητο 2% και με βάση την ερμηνεία σου αυτή να ενεργήσεις, ΠΟΤΕ δεν ξέρεις (ή καλύτερα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) πως κάποιος μαλ@κας αύριο θα το ερμηνεύσει..... (και τι παίζεται με βάση τη δική του ερμηνεία).

Άρα γνώμη μου είναι ότι, σε τέτοιου είδους περιπτώσεις ενεργούμε ......"όπως ο διάβολος όταν μυρίζει λιβάνι"!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Κοιταζουμε τα νωτα μας, κοινως...

Οταν το υψος του οροφου εχει κατασκευαστει 10-15εκ μικροτερο, δινεις η δε δινεις βεβαιωση?

μειωση εχεις.

Δινεις ομως

Δεν ειναι οτι στη Σαλονικη αντιμετωπιζουμε ελαφρα τη καρδια την αλλαγη διαμερισματωσης, εγω τουλαχιστον οσες φορες εχω βρει κατι σημαντικο, το εχω τακτοποιησει, δε μιλαμε για 10-20εκατοστα, ετσι?

Ομως για περιπτωσεις μικρες οπως αυτη, απο το ΤΕΕ ειδικα μου ειπανε πως ειναι "κριμα" ο ανθρωπος να δωσει 500αρικο γι αυτο!

 

Κριμα ξεκριμα αν ισχυε ο Νομος εγω θα τον εβαζα να πληρωσει αλλα δεν ισχυει

Οποτε τι κανουμε τωρα?

 

Θα ψαξω να βρω με την πολεοδομια μηπως μπορω να το διορθωσω

 

Με Ν.4067 και εγγραφη ενημερωση εσωτερικων διαρρυθμισεων αναμεταξυ των δυο ιδιοκτητων των διαμερισματων δεν καλυπτομαι? Κατι σαν την ΕΕΜΚ ενα πραμα.

Με δεδομενο ισχυρισμο οτι οι εργασιες ΘΑ πραγματοποιηθουν τωρα...

Θα εχει βαση η βεβαιωση με αναφορα εκει?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λέω ότι δεν δίνεται βεβαίωση και αυτό το σκεπτικό του ΤΕΕ που ανέφερες δεν το κατάλαβα καθόλου. Κυνήγα το με 48ωρη ενημέρωση μπας και βγάλεις άκρη. 

 

Υ.Γ. Από την 48ωρη προκύπτουν νέα θεωρημένα σχέδια από πολεδομία ?

Link to comment
Share on other sites

Απο την εγγραφη ενημερωση προκυπτει μονο μια ΤΕ του μηχανικου που μπορεις να περιγραψεις πληρως το παρε-δωσε

Το θεμα μου ειναι οτι βασει των εγκεκριμενων της πολεοδομιας, θα πρεπει να "πεταξω" εκτος διαμερισματος τη ντουλαπα μου, εστω στον κοινοχρηστο διαδρομο, με καποια αιτιολογια...

Με ποια αιτιολογια? Οτι πηρε υγρασια, μουχλα και γι αυτο την κλεισαμε και χτισαμε τοιχο?

 

Μπορω να κανω δικο μου σχεδιο αθεωρητο που να αναφερεται στις εργασιες της εγγραφης ενημερωσης και με αυτο ακομα και αλλαγη συστασης ΟΙ να πραγματοποιηθει...

Αλλα αθεωρητο

 

Τωρα αν μπορω να βεβαιωσω ΚΑΤΟΠΙΝ εγγραφης ενημερωσης για το αλλαγμενο περιγραμμα, δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Θες συναίνεση συνιδιοκτητών άντε ιδιοκτήτη όμορης ιδιοκτησίας για οτιδήποτε κάνεις. Έτσι δεν νομίζω να σε καλύπτει η 48 ωρη ενημέρωση. Πας για έκδοση άδειας δόμησης ή περίμενε τον νέο νόμο.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μπορεί να γίνει με 48ωρη.....

Δεν "αλλάζουν" τόσο εύκολα χέρια, "τμήματα ιδιοκτησιών"......

 

P.S.

Φροντίζουμε στις μετρήσεις μας να μην είμαστε ....."βασιλικότεροι του βασιλέως", δηλαδή 5, 10 πάνω κάτω δεν ...βαριέσαι.

Κάπου 'σκάλωσε" η κορδέλα, κάπου είχε ...ήλιο, κάπου ξέφυγε το μάτι κ.λπ.

Για μικρές αποκλίσεις.

Προσωπικά όμως ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ "ΜΙΚΡΩΝ ΑΠΟΚΛΙΣΕΩΝ"...

Όταν "μπαίνει" τέτοιο ζήτημα προβληματισμού, μετράω κανονικά και πρωτίστως ρυθμίζω πριν οτιδήποτε άλλο.

Κι όποιου του αρέσει.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι συνάδελφος Μηχανικός (Ηλεκτρονικών Υπολογιστών όμως) και έχω στην κατοχή μου ένα διαμέρισμα βάσει οικοδομικής αδείας 90τμ το οποίο έχω μετατρέψει σε 3 γκαρσονιέρες από 30 τμ η κάθε μία.

Προσπάθησα να διαβάσω τα προηγούμενα posts αλλά λόγω του ότι δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με την ορολογία ψιλοχάθηκα. Ζητώντας λοιπόν προκαταβολικά συγνώμη θα ήθελα να με βοηθήσετε στα παρακάτω ερωτήματα:

1. Εμπίπτει η περίπτωσή μου στη διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου;

2. Εάν ναι θα πρέπει να πληρώσω 1 x 500€ ή 3 x 500€?

3. Εάν έχουν γίνει αλλαγές στα μηχανολογικά ή ηλεκτρολογικά της οικοδομής θα πρέπει να συνυποβάλλω νέα Η/Μ μελέτη και εάν ναι ποιο είναι το κόστος της;

4. Πρόκειται για οριστική τακτοποίηση;

5. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας μόνον μετρητής ρεύματος (χελώνα) και οι ενοικιαστές διανέμουν μεταξύ τους το λογαριασμό ρεύματος βάσει μετρητών που έχει ο κάθε ένας στον πίνακά του. Μετά την τακτοποίηση μπορώ να πάω στη ΔΕΗ και να βάλω άλλες 2 "χελώνες";

6. Θα μπορώ να μεταβιβάσω μετά από την τακτοποίηση μόνον μία από τις γκαρσονιέρες; Ο συμβολαιογράφος πώς θα αναφέρεται σε αυτήν;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ζητώντας και πάλι συγνώμη για το γεγονός ότι ίσως οι ερωτήσεις μου έχουν ήδη απαντηθεί.

Γώργος

Ευχαριστώ

 

Γεια σας και πάλι.

 

  Με τη διαφορετική διαμερισμάτωση τί ισχύει με τον νέο νόμο που παρουσιάστηκε σήμερα; Με μια γρήγορη ανάγνωση δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

edit: Τώρα που το ξαναείδα είναι στο άρθρο 23 παράγραφος 10

 

10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

Δηλαδή εάν δεν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων τότε τί γίνεται;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by ggep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.