Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Για ολόκληρο τον όροφο, ανεξαρτήτως πόσες αποθήκες κ.λπ. υπάρχουν, είτε έχουν χιλιοστά, είτε αποτελούν παρακολουθήματα "χώρων" που έχουν χιλιοστά (διαμερισμάτων κ.λπ.). Κάνει ένας ιδιοκτήτης μια δήλωση, πληρώνει το 500άρικο και επωφελούνται όλοι γι' αυτή τη διαφορετική διαμερισμάτωση π.χ. του υπογείου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή είναι μιά καλή λύση και θα πρέπει να περαστεί στα κοινόχρηστα , μαζί με την αμοιβή βέβαια . Το θέμα είναι πως θα συμφωνήσουν όλοι αυτοί .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται "σώνει και καλά" να συμφωνήσουν.

Αν συμφωνήσουν έχει καλώς, επωφελούνται όλοι....

Αν δεν συμφωνήσουν, πάλι έχει καλώς, ο πελάτης σου κάνει τη δουλειά του κι αυτοί στη συνέχεια ...ψάχνουν να δουν το τι θα κάνουν με τις δικές τους αποθήκες.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ρωτώ συνεχώς, δεν έχω λάβει μια σαφή απάντηση... Εχω ακριβώς την ίδια περίπτωση με σένα, μόνο που είναι κατάστημα...

 

Αποψή μου όπως εγώ έχω αντιληφθεί την έννοια και το σκοπό της διαμερισμάτωσης...

Αν έχω ν (1,2,3) ιδιοκτησίες στον όροφο που έχουν μεταβάλει τα μεταξύ τους όρια ΑΛΛΑ παραμένουν ν ιδιοκτησίες, έχω διαμερισμάτωση... Αυτό με τα η/μ είναι μια βλακωδέστατη αναφορά που δεν δίνω καν σημασία...

Αν όμως έχω ν ιδιοκτησίες και αυθαίρετα προκύπτουν ν+1 ή ν-1 ιδιοκτησίες, τότε νομίζω ότι δεν είναι διαμερισμάτωση αλλά πάμε σε καθεστώς αδείας...

Διαχωρισμός ή συνένωση ιδιοκτησιών.... άλλο πράγμα η μεταβολή ορίων μεταξύ ιδιοκτησιών, άλλο η δημιουργία ιδιοκτησιών...

 

Στη περίπτωσή μου είναι κτίριο προ '55 και δεν θα το πολυψάξω αλλά χώρισε το ισόγειο κατάστημα σε δύο...

 

Ευχομαι να κάνω λάθος βέβαια, γιατί θα μπλέξει πολύ ο κοσμάκης...

 

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν έχω λάβει σαφή απάντηση.... Είναι διαμερισμάτωση η περίπτωση αυτή; Ναι ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

engant,

 

μια δήλωση για διαμερισμάτωση.

θα εκπονήσεις μια κάτοψη που θα δείχνει τα δύο διαμερίσματα με αριθμούς ιδιοκτησιών.

(λογικά θα χρειαστεί και τροποποίηση της σύστασης)

όταν έρθει η ώρα για μεταβίβαση θα ξαναμπείς στο σύστημα δηλώνοντας νέα στοιχεία και θα εκδώσεις μια βεβαίωση για κάθε διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τί.... κι εμένα στο φτύσιμο;;;

 

Δεν έχει κάποια λογική αυτό που λέω;;; Πείτε ρε παιδιά μπας και ξεμπλέξω κι εγώ με μια διαμερισμάτωση με αυτό το κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη JTB, δεν κατάλαβα την ερώτηση.

αν έχεις την ίδια περίπτωση με τον engant αλλά με καταστήματα, μπορείς να ακολουθήσεις την πιο πάνω διαδικασία, στην οποία συμφωνεί και ο ΙΑΣΟΝΑΣ,

που έχει πολύ έγκυρη άποψη επί των θεμάτων.

ρωτάς αν κατάλαβα καλά αν υπάρχει διαμερισμάτωση και αυθαιρεσία ?

 

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωσή μου είναι κτίριο προ '55 και δεν θα το πολυψάξω αλλά χώρισε το ισόγειο κατάστημα σε δύο...

Είναι διαμερισμάτωση η περίπτωση αυτή; Ναι ή όχι;

 

Δηλαδή, κτίριο (ισόγειο κατάστηαμα) προ του 55 (προφανώς έχεις πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος, αν δεν έχεις ν' αποκτήσεις) και αποτελεί 1 ιδιοκτησία, η οποία χωρίστηκε στα δύο.

Αποτελεί διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (ισογείου). Προφανώς στη συνέχεια χρειάζεται και "διόρθωση" συμβολαίων (το ένα κατάστημα να γίνει δύο καταστήματα).

 

Άσε που μπορείς να "ψάξεις" και το μήπως ο διαχωρισμός αυτός έγινε προ του 55 και να μην τρέχει ...αυθαιρεσία!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Πήγα στο ΤΕΕ την Παρασκευή και τους εδειξα την περίπτωσή μου για τις αποθήκες..Μου είπαν πως είναι διαμερσμάτωση και δείχνω μόνο το δικό μου και δεν με αφορούν τα διπλανα...

Απο το ΥΠΕΚΑ όμως μου ειπαν πως είναι διαμερισμάτωση αλλά πρέπει να δείξω όλο το περίγραμμα του υπογείου όπως είναι στην πραγματικότητα...Αλλά δεν είπαν τιποτα σχετικά με το τί γίνεται με τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες των υπόλοιπων ιδιοκτησιών του υπογείου..

Οπότε λέω να κρατήσω την α΄ποψη του ΤΕΕ..Να κάνω μια δήλωση διαμερσμάτωση για την αποθήκη η οποία είναι παρακολούθημα της κατοικίας και +1 λοιπή παράβαση με αναλυτικό γιατί έχει ανοιχθεί και ένας φεγγίτης στην αποθήκη που δεν φαίνεται στην άδεια...Το θέμα είναι ότι τώρα είδα στις φωτογραφίες ότι έχει ξεμπαζωθεί κατά 1 μέτρο αλλα όλα παραμένουν ως έχουν δλδ έχει αποθηκες και θέσεις στάθμευσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.