Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης: "Μπούρδα" ή αξιοπρεπείς;


Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης:  

141 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε τις αμοιβές των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ελεγκτών δόμησης:

    • "Μπούρδες"
      119
    • Αξιοπρεπείς
      22


Recommended Posts

Γεια σας,θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα προβλημα που εχω.

Λοιπον εχω αγορασει(το 2011) απο μια κατασκευαστικη εταιρια ενα οικοπεδο με μια ημητελη οικοδομη μεσα(οπως αναφερεται στο συμβολαιο ειναι στο σταδιο των οπτοπλινθοδομων).Η αδεια ειναι του 2005 και το 2009 εχει παρει παραταση για αλλα 4 χρονια.Η συμφωνια με την εταιρια ηταν (με ιδιωτικο συμφ.)να μου το παραδωσει τελειωμενο μεσα στο 2013(θα φαινεται οτι το κτιζω εγω και τα τιμολογια στο ονομα μου).το προβλημα μου ειναι οτι επειτα απο διαμαρτηρειες του γειτονα ανακαλυψα οτι στο κτιζμα υπαρχουν αυθαιρεσιες(για να μην τα πολυλογω)τα χρεωθηκα ολα εγω και τα τακτοποιησα με τον 4014(υψος,μετατοπιση ,παραβιαση Δ κτλ).Τωρα ακουω και για ελεγκτες δομισης.θα πρεπει να ελεγξει και το δικο μου σπιτι για να παρω ρευμα?αν ναι ποτε?αν δεν εχει κανει σωστα την τακτοποιηση ο μηχανικος με τον 4014 και μου βρει παραβασεις ο ελεγκτης τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, απαιτούν έλεγχο πλάγιας απόστασης. Με ποιο τρόπο θα γίνει, όταν στη συνηθισμένη των περιπτώσεων δεν υπάρχουν υλοποιημένα αλλά και μόνιμα όρια οικοπέδου ή γηπέδου;

.......

Λένε για έλεγχο θέσης κτιρίου. Δεν είναι και τόσο απλό. Πολλές φορές θα χρειαστούν όργανα για να αποδειχθεί η σωστή θέση του.

Οι κορυφές του κτιρίου (όπως και του οικοπέδου) θα είναι σαφώς ορισμένες και εξαρτημένες κατά ΕΓΣΑ. (σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές μελετών)

Άρα απαιτείται το στήσιμο T.S., η ένταξή του σε ΕΓΣΑ

και χτύπημα (αποτύπωση) κορυφών του κτιρίου.

 

Ακόμα περιμένω το ΤΕΕ να αντιπροτείνει κάποια λογική αμοιβή για τον έλεγχο....

Ισως καποιος σύλλογος?....

 

Θα πρέπει κάποιος από αυτούς που ορίσανε τις αμοιβές

να τεκμηριώσει πως και καταλήξανε σε αυτά τα ποσά (και όχι ας πούμε σε 50 ή σε 5.000 ευρώ)

Γιατί δεν χρησιμοποίησαν την ελάχιστη ημερήσια αποζημίωση (που με τόσο ζέση είχε υιοθετήσει ο 3843)?

 

Αν δεν υπάρχει τεκμηρίωση (βάση της νομοθεσίας)

τότε υπόκειται σε διαπραγμάτευση από ΤΕΕ και συλλόγους μηχανικών

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην κανεις ολη αυτη τη δουλεια...

 

Με δυο κορδελες (ή και με μια) κανεις μια χαρα τσεκαρισμα...

Σιγα μην κανεις νεο τοπογραφικο σε καθε ελεγχο...

Link to comment
Share on other sites

paulos29103

 

Δεν κατωχυρώνεσαι με ιδιωτικό συμφωνητικό! Προχώρησαν καθόλου οι οικ. εργασίες μέχρι την καταγγελία? Θέλω να πώ, ο κατασκευαστής έχει βάλει τίποτα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο πλάγιοων αποστάσεων. Αυτό σημαίνει πως υπάρχουν τα όρια και ελέγχεις τις αποστάσεις.

Ποιος θα βάλει τα όρια; Προφανώς όχι ο Ε.Δ.

 

 

υ.γ. Το τοπικ δεν είναι για γενικές ερωτήσεις. Αφορά τις αμοιβές και τις ευθύνες των Ε.Δ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο πλάγιοων αποστάσεων. Αυτό σημαίνει πως υπάρχουν τα όρια και ελέγχεις τις αποστάσεις.

Ποιος θα βάλει τα όρια; Προφανώς όχι ο Ε.Δ.

Ο ελεγκτής δεν τοποθετεί τα όρια

αλλά ελέγχει την ορθή υλοποίηση. Ορθή υλοποίηση είναι να τοποθετηθούν επί εδάφους (όρια και οικοδομή) στις σωστές συντεταγμένες.

 

Μην έχετε στο μυαλό σας συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου υπάρχουν διαμορφωμένα όρια από γείτονες.

Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις (π.χ. περιοχές με αραιή δόμηση πρόσφατα ενταγμένες, εκτός σχεδίου, οικοδομικοί συνεταιρισμοί κλπ) όπου δεν υπάρχουν όρια υλοποιημένα. (Λίγες είναι οι καταγγελίες όπου τμήμα οικοδομής τοποθετείται σε οικόπεδο γείτονα??)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με Βrasco

οι ελεγκτές θα είναι ευάλωτοι σε μηνύσεις κακόβουλων

 

π.χ θα πιστοποιεί το Δ ή προπάντων πλευρές οικοπέδου, αλλά θα υπάρξουν περιπτώσεις, που θα τον τρέχουν στα δικαστήρια

(και αυτό θα συμβεί άσχετα με τα όποια αποδεκτά όρια απόκλισης των μετρήσεων και αν καθορίσουν ήτοι 2% -5%

ο κακόβουλος θα λέει είναι 2,01% ή 5,01% )

 

Πιστεύω ότι αρκετοί θα θυμόσαστε την περίπτωσή μου, με τον αντισεισμικό αρμό

και αν είναι 3 ή 4 εκατοστά; (5 πραγμ/σύνες οι 2 επίσημες - και 3-4 δικαστήρια)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Brasco συμφωνώ. Ας βάλουμε στη κουβέντα υπο κατασκευή οικοδομή σε κάποιο εκτός οικισμού γήπεδο εντονα επικλινές και πολυγωνικό. Στο στάδιο των ξυλοτύπων θεμελίωσης ο ελεγκτης να διαπιστώσει αν τηρείται η απόσταση από τα πλάγια και οπίσθια όρια του γηπέδου. Φαντάζει αρκετά δύσκολο εώς απίθανο χωρίς σταθερά υλοποιημένα όρια.Στη περίπτωση όπου οι αποστάσεις είναι εντός των ορίων αλλά διαφορετικές ως προς αυτές του διαγράμματος δόμησης τι γίνεται άραγε; Διακοπή εργασιών και εκει;

Επίσης, ο έλεγχος σε μια περιτοίχιση σε τι θα αφορά; Θα παει ο ελεγκτής και τι ακριβώς θα διαπιστώσει; Αν το τοπογραφικό και η περίφραξη είναι όπως το σχέδιο; Πως μπορεί να γίνει χωρίς όργανο? για να υπάρχει η ακρίβεια που απαιτούν οι έλεγχοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ έχεις φυσικά δίκιο. Ακόμα και σωστά να θέλει ο ελεγκτής να κάνει τη δουλειά του δεν μπορεί σε ένα τέτοιο ασαφές περιβάλλον με έντονη ποινικοποίηση. Φυσικά οι κακόβουλοι υπάρχουν και είναι έτοιμοι για όλα. Επίσης, ο ελεγκτής ας μην περιμένει και ιδιαίτερη βοήθεια απο επιβλέπων και κύριο του έργου οι οποίοι εκτιμώ ότι θα κάνουν οτιδήποτε περνάει από το χέρι τους να αποσπασουν την προσοχή απο τον ελεγκτη και να μην δει πράγματα στην οικοδομή διότι, στο τέλος αν ο ελεγκτής υπογράψει φέρει και την αποκλειστική ευθύνη για να υπάρξει το πιστοποιητικό ελέγχου κατασκευής. Ϊσως να ήταν λίγο παραπάνω καχύποπτη αυτή η σκέψη και φυσικά δεν αναφέρομαι σε συναδέλφους που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.