Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης: "Μπούρδα" ή αξιοπρεπείς;


Αμοιβές Ελεγκτών Δόμησης:  

141 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε τις αμοιβές των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ελεγκτών δόμησης:

    • "Μπούρδες"
      119
    • Αξιοπρεπείς
      22


Recommended Posts

Απαράδεκτα χαμηλές αμοιβές για μία εργασία που απαιτεί μετρήσεις - χρόνο - εμπειρία - εξοπλισμό - ευθύνη επ' αόριστον.

Φτάνει πιά με τον εξευτελισμό του επαγγελματός μας!!!

 

Εγώ περίμενα τον νόμο για να υποβάλλω αίτηση να γίνω ελεγκτής δόμησης.

Με αυτές τις αμοιβές όμως, δεν θα το κάνω.

Αμοιβή 150€ μείον έξοδα - εφορίες, δεν μένει ούτε μία επίσκεψη υδραυλικού στην τσέπη.

Να βάλουνε υδραυλικούς να ελέγχουν τις οικοδομές, παρέα με τον Παραδιά τον μάγκα.

Εγώ δεν θα σηκώσω από το πάτωμα τα ψίχουλα που μας ρίχνουνε

Link to comment
Share on other sites

To ένα θέμα φυσικά και είναι οι πολύ χαμηλές αμοιβές σε επίπεδο εξευτελισμού. Το άλλο θέμα είναι η νομική προστασία του ελεκτή. Βασικά όμως θέματα που θα απασχολήσουν όλους τους εμπλεκόμενους (μελετητές, επιβλέποντες, ελεγκτές, ιδιοκτήτες) είναι ο τρόπος με τον οποίο επιβάλλουν οι αποφάσεις να γίνουν οι έλεγχοι ανά κατηγορία.

Για παράδειγμα, απαιτούν έλεγχο πλάγιας απόστασης. Με ποιο τρόπο θα γίνει, όταν στη συνηθισμένη των περιπτώσεων δεν υπάρχουν υλοποιημένα αλλά και μόνιμα όρια οικοπέδου ή γηπέδου;

Λένε οι έλεγχοι να διενεργούνται με βάση τα στοιχεία της άδειας δόμησης και το έντυπο (ποιο είναι αυτό δεν γνωρίζω) ταυτότητας κτιρίου.

Αν ο ελεγκτής διαπιστώσει ότι στις μελέτες υπάρχουν σοβαρά λάθη. Τι θα κάνει; Θα συγκρίνει με βάση τα λάθος δεδομένα της άδειας; (τον καλύπτει μετά κανείς νόμος. )

Αν η μελέτη δεν είναι πλήρης π.χ. δεν έχει συνταχθεί σωστά δεν εμφαίνονται πλάγιες αποστάσεις, σωστά τα υψόμετρα ή οι διαμορφώσεις; Ο ελεγκτής τι κάνει; Εμπειρομηχανική της στιγμής; Πηγαίνει 2-3 φορές ξανά και ξανά μέχρι να λάβει εξηγήσεις; (χαμένα μεροκάματα κλπ)

Λένε επίσης για έλεγχο κατηγορίας Γ ότι πρέπει μεταξύ των άλλων να ελέγχεται το ύψος κτιρίου στον ενδιάμεσο έλεγχο. Ποιος τους είπε ότι οι διαμορφωμένες στάθμες θα έχουν ολοκληρωθεί με την αποπεράτωση του σκελετού;

Λένε για έλεγχο θέσης κτιρίου. Δεν είναι και τόσο απλό. Πολλές φορές θα χρειαστούν όργανα για να αποδειχθεί η σωστή θέση του.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τους γυρισουμε την υποθεση αμοιβων , μπουμεραγκ , χρησιμοποιωντας αυτα που μας λενε εδω και χρονια περι κλειστου επαγγελματος λογω ελαχισης αμοιβης ,και ξευτιλιζουν τον κλαδο...................να βγαλει το ΤΕΕ ανακοινωση ας πουμε , οτι αποτελει στρεβλωση της αγορας ο εξαναγκασμος σε στανταρ τιμη , οτι πρεπει να αφησουμε την αγορα και τον ανταγωνισμο να λειτουργησει κτλ,κτλ,............

 

αλλωστε καποιος συναδελφος μπορει να θελει να ρισκαρει δεκαδες δικαστηρια, ανοχη σε πιεσεις , προστιμο 500 000 ευρω και μεγαλη ευθυνη για 20 ευρω η λιγοτερα οποτε θα ευνοηθει πολυ και η αναπτυξη ..........

 

να απαιτησουμε την αυτονοητη ελευθερη διαπραγματευση αμοιβης.......φτανει πια το ΄΄τα δικά σου ,δικά μου και τα δικά μου, δικά μου ΄΄ που μας αντιμετωπιζει το ΥΠΕΚΑ.....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ένας ιδιοκτήτης τον ελεγκτή δόμησης θα τον αντιμετωπίζει στην καλύτερη των περιπτώσεων με καχυποψία. Στη χειρότερη φαντάζεστε πως... Με τη φιλοσοφία (αν υπάρχει) που έχει συνταχθεί ο νόμος και οι αποφάσεις για τον νεο τρόπο αδειών δόμησης και ελέγχων, νομίζω πως η υπόθεση διαπραγμάτευσης είναι ευσεβής πόθος.

Έχουμε τρεις πλευρές με διαφορετικά συμφέροντα. Ιδιοκτήτες, μηχανικοι (ελεγκτές), ΥΠΕΚΑ.

Οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν έλεγχο και δεν θέλουν καμία διαπραγμάτευση σε οτιδήποτε (αυτό το συζητάμε).

Οι μηχανικοί (ιδιώτες ελεγκτές) θέλουν αμοιβές μεγαλύτερες, σωστό πλαίσιο εργασίας, νομική κατοχύρωση, προστασία εργασίας τους κλπ.

Το ΥΠΕΚΑ θέλει να ξεμπερδεύει με τις δεσμεύσεις του έναντι τρίτων αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα...

Αυτό το νομοέκτρωμα με τα παρελκόμενα του πρέπει να παγώσει "χθές".

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ

Ας αποδείξουμε για μια φορά ότι, δεν είμαστε πρόβατα!

Τα πρόβατα πάνε όπου θέλει ο τσοπάνης!

 

Συνάδελφε μην μιλάς για πρόβατα γιατί μου άνοιξε η όρεξη !!!( χα ,χα ).

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία ?

Ο άγνωστος Χ κάνει τηλεφωνική καταγγελία στην αστυνομία για αυθαίρετες εργασίες στην οικία του Κακομοίρογλου .

Τα αστέρια της αστυνομίας διαπιστώνουν πράγματι τα καταγγελλόμενα και ειδοποιούν με Φαξ την Πολεοδομία για την παράβαση . Με την σειρά κινητοποιούνται οι αρμόδιες αρχές και κληρώνεται ελεγκτής Δόμησης .

Ποιος θα τον πληρώσει ??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να συμφωνείς terry

 

ότι δεν είναι και τόσο σωστό, να επιβαρύνεται κάθε φορά ο ιδιοκτήτης γιατί του έτυχε να έχει γείτονα ή ακόμα χειρότερα γειτονοπούλες γεροντοκόρες, θεόστραβες.

 

έχω φίλο που έχει 32 τέτοιες καταγγελίες, η πολεοδομία αγανάκτησε και έκανε προσφυγή στον εισαγγελέα για τις ώρες απασχόλησης της, αλλά ο εισαγγελέας είπε συνεχίστε στις 2 γειτόνισσες

 

Η περίπτωση εκκρεμεί στο Σ.τ.Ε ακόμη

αγανάκτησε ο άνθρωπος -αλλά συγχρόνως και δεν μπορεί να το πουλήσει

 

Κανονικά τέτοιες περιπτώσεις έπρεπε να πληρώνονται αρχικά από το πράσινο ταμείο και ανάλογα με το αποτέλεσμα η επιβάρυνση να φορτώνεται στον υπεύθυνο είτε τις άνευ λόγου απασχόλησης υπηρεσιών ή στον ιδιοκτήτη του έργου

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος του εγου... :smile:

αχ , αχ terry μου

γιαυτό στον έγραψα Κακομοίρογλου !!

Ο άνθρωπος δεν θα έχει στον ήλιο μοίρα , το σπίτι του πιθανόν να είναι κάποιο ημιτελές .

Τι να πώ !!

Θα έχουμε γέλια !!!

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση του ποσού της αποζημίωσης πραγματοποιείται από τον κύριο του έργου και με ευθύνη του σε ειδικό λογαριασμό του Ελεγκτή Δόμησης, εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών από τη διενέργεια του ελέγχου. Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της σχετικής αποζημίωσης, ο Ελεγκτής Δόμησης δεν αποστέλλει το πόρισμά του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΥΕΔ και την Υ.ΔΟΜ, η οποία εκδίδει πράξη διακοπής εργασιών.

χα χα, δηλαδή τι θέλει να πει ο ποιητής;

 

πως άμα υπάρχουν υπερβάσεις .... ο ιδιοκτήτης δεν πήρωνει τον Ελεγκτή ... ο οποίος δεν ανακοινώνει το πρόρισμα ... και τελικά ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει πρόστιμο

 

καλό ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.