Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Μάλλον διότι είναι "ορατό" μόνο στα Core Μembers του site..... Δυστυχώς.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το Core Members Restricted Area θυμιζει λιγο τον κλειστό κώδικα της microsoft σε αντίθεση με το open source. Τα fora κατ εμε ειναι βιωματικές εγκυκλοπαιδιες με μοναδικη ανταμοιβή τη χαρά της προσφοράς. Ευχαριστω όλους για τα σχόλια τις προτάσεις και τους προβληματισμούς τους σχετικά με τη σύνταξη της ΤΕ Η/Μ για τον Ν4014. Όχι οτι κατέληξα κάπου.......και επιπλέον:
1) Στο Ν4014 δεν γίνεται λόγος για "μακρισκοπικό" ή μη....έλεγχο αναφέρει

2) τι ειναι παλι αυτός ο "πίνακας γειώσεων"

3) η/μ εξοπλισμός ειναι κ η εγκατάσταση θέρμανσης ? και το κλιματισμός ? και ο εξαερισμός ? και ο ανελκυστήρας ? και οι κυλιόμενες σκάλες ?
4) να μην μπλέξουμε τις η/μ μελέτες για την εκδοση οικοδομικής άδειας με τον η/μ εξοπλισμό ε ? (ύδρευση αποχέτευση ασθενή-ισχυρά αντικεραυνική ενεργητική κτλ)

5) τι να μετρησεις με όργανο σε εγκατάσταση 30ετίας ?

6) πού χρήσιμη η αναφορά του dim10 στο ΔΔΕ. Αυτό με την ισχύουσα νομοθεσία όμως τι το θελες ? ισχύουσα σήμερα ή τοτε ?

7)nikosel τι εννοεις οτι "δεν επηρρεάζεται η μόνιμη ηλεκτρολογική εγκατάσταση". Βρήκες ξεχωριστή χελώνα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που "δεν καταλαβαίνω και πάρα πολλά από αυτά"......, θεωρώ πως ήταν μια χαρά κι ευχαριστώ για μια ακόμα φορά δημοσίως όλους όσους συνέβαλαν στο να φτιαχθεί αυτό το "πρότυπο" και λειτουργικό εργαλείο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον διότι είναι "ορατό" μόνο στα Core Μembers του site..... Δυστυχώς.....

 

 

αυτο με το Core Members Restricted Area θυμιζει λιγο τον κλειστό κώδικα της microsoft σε αντίθεση με το open source. Τα fora κατ εμε ειναι βιωματικές εγκυκλοπαιδιες με μοναδικη ανταμοιβή τη χαρά της προσφοράς.

 

 

Αυτό που δεν είναι λογικό όμως είναι να θεωρείται core member κάποιος που έχει ποστάρει πάνω από 200 φορές. Αν το καλοσκεφτείς είναι πολλοί οι συνάδελφοι "μηχανικοί" που ποστάρουν αμπελοφιλοσοφίες χωρίς καμία πρακτική αξία μόνο και μόνο για να νιώθουν χρήσιμοι !

Δες το και λίγο αλλιώς !  Στο συγκεκριμένο θέμα έχουν γραφτεί τα άπειρα ενώ στην πραγματικότητα η ουσία είναι μια και μοναδική :

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ Τ.Ε. Η/Μ ΓΙΑ ΤΟ 4014 !!!!

Κατά συνέπεια είναι πολύ αλαζονικό αυτό που γράφεις... 

Στο φινάλε φινάλε, αν νιώθεις ότι κατανάλωσες προσωπικό χρόνο για τον οποίο πρέπει να αμοιφθείς τότε βρες τρόπο να ΧΡΕΩΣΕΙΣ την Τ.Ε (αν και δεν πιστεύω ότι είσαι από αυτούς που προβληματίστηκαν). Ίσως έτσι βγάλεις λίγα εξτρα φράγκα αλλά τουλάχιστο δε θα κατασπαταλήσεις το δικό μας χρόνο !!!!

 

προσοχή

τα παρακάτω σχόλια δε ξέρω πως θα μου βγουν στη πορεία. δεν αφορούν σε καμμία περίπτωση

το πλήθος γνωστών και αγνώστων συναδέλφων και σε καμμία περίπτωση δεν αποτελούν γενικό κανόνα

είναι καθαρά βιωματικές απόψεις και αφορουν συγκεκριμένα άτομα που ΕΓΩ συνεργάστηκα ή που τελικά

ΕΓΩ αποφάσισα να ΜΗΝ συνεργαστώ.... ή που και αυτά αποφάσισαν να μην συνεργαστούν με εμένα... λολ

Α... ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

 

καταρχάς

μου ζητησε κανεις βοήθεια και δεν την έδωσα? για να καταλάβω δηλαδή... δεν εχω ανεβάσει λίγα αλλά ούτε και πολλά

και ούτε ζήτησα χειροκρότημα από κανέναν, ούτως ή αλλώς από βίτσιο υπάρχω σα μηχανικός πλέον...

ύστερα τα διάφορα φόρα ναι έχουν τον σκοπό που λέει ο φίλος μας αλλα ξεχνάμε κάτι. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος

να κάνει το οτιδήποτε... είμαι σαφής σαυτό? με ότι και αν αυτό σημαίνει...

 

το οτι αυτή η τεχνική έκθεση συντάχθηκε από 3 4 5 6 7 άτομα, στα τυφλά, μιάς και το τεε μας βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ...,

και από αυτό το γεγονός από την μεριά μου τουλάχιστον θεώρησα σωστό να μην το χω σε κοινή θέα, διότι δεν ήθελα

να κατευθήνω λάθος άλλους συναδέλφους το σκέφτηκε κανείς?

 

το ότι ήθελα να αποφύγω την έκθεσή του στα μάτια ιδιωτών(1) το σκέφτηκε κανείς? που σε λίγο θα λένε "έλα μωρέ... ένα χαρτί είναι..."

το σκέφτηκε κανείς? και στο τέλος θα ζυγίζουν κ το α4.....

 

το ότι σε όλες τις προτάσεις για συνεργασία για την εκπόνησή της 2 - 3 συγκεκριμένοι συνάδελφοι πολ αρχ μου την φέραν έτοιμη

σε 2 μόνο γραμμές, με αποτέλεσμα να καταλήξω και γραφικός, 2 μάλιστα με προσβάλλαν κιόλας και για την αμοιβή ( 100€ ) και για το

περιεχόμενό της, πώς μπορεί να λειτούργησε μέσα μου αυτο ξέρετε? καλά δεν είστε ούτε μάντεις ούτε είστε και υποχρεωμένοι βέβαια...

και δε γενικεύω μη λέμε τα ίδια....

 

ύστερα το ζητείται υπόδειγμα μπορεί να είναι η στείρα αλήθεια.... αλλά μην βάλουμε και αγγελία κιόλας....

 

και τελικά από τα αμπελοφάσουλα αν τα διυλίσεις... μπορεί να βγάλεις και κάτι...

 

τεσπα σας κουρασα... εβαλα και τονους κατι επαθα σημερα :mrgreen:

 

 

 

(1) είναι και ένας λόγος ύπαρξης του κορε μεμπερ αυτός

 

Α ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ ΕΤΣΙ? ΛΟΛ απλα θα παρακαλεσω να μην διαγραφουν γιατι εστω κ πλαγια αφορουν το ... θεμα

την λειτουργια του τουλαχιστον

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι υπήρξες λίγο άκομψος στα προηγούμενα μηνύματά σου.

Έτσι θα μιλούσες σε συναδέρφους στη πραγματική ζωή?

Θα τους έλεγες ποτέ κατά πρόσωπο οτι χαζολογάτε στα φόρα αντί να δουλέψετε ή ακόμα χειρότερα χαζολογάτε αντί να μου δώσετε το αντίγραφο της δουλειά σας?  Έχουμε δώσει τέτοιο δικαίωμα μήπως?

Όλοι κολυμπάμε στα ίδια απόβλητα καθημερινά, εάν χάσουμε και το ήθος στη μεταξύ μας επικοινωνία άστα να πάνε.

Φιλικά και δίχως διάθεση παρεξήγησης.

 

υ.γ. έχουμε βγει για τα καλά offtopic..

 

Επί της ουσίας, ο συντάξας έδωσε τις εξηγήσεις του ως προς τη μη κοινή θέαση της δουλειάς του στο post #147.

Οτιδήποτε άλλο μετά το παραπάνω post, θεωρώ ότι περιττεύει.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γραφείο το ανοίξαμε για βιοπορισμό και το συνεχίζουμε για χόμπι(τ)!Το forum ειναι προσφορά. Ο καθένας αξιολογεί ότι βρίσκει στο internet διαφορετικά όλοι γιατροί θα ήταν (google says). Να ο δεκτό οτι μοχθήσανε κάποιοι και ότι είναι "τυράκι" για συμμετοχικότητα. Τελικά όμως η γνώση παραμένει "κλειδωμένη"....Ευχαριστώ για τις ιδέες για άλλη μια φορά..κ ακριβώς επειδή στην επαγγελματική μας ζωή δεν έχουμ συναντήσει πολύ "συναδελφικόητα" αναζητούμε ψίγματα στα fora.
Για το προκείμενο τώρα: θα εκτιμούσα αν καποιος συνάδελφος σχολίαζε τα ερωτήματα μου σχετικά με την ΤΕ. κ επιπλέον τι γίνετε στην περίπτωση ΜΗ ρευματοδοτούμενων κτισμάτων ?

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια....

 

Έχω μία 3/όροφη πολυκατοικία  με κατοικίες στους Α', Β' και Γ'  ορόφους και Καταστήματα στο Ισόγειο. Όλα με διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

 

Τακτοποιώ ένα μεταλλικό πατάρι βοηθητικής χρήσης σε ένα από τα καταστήματα. Δεν υπήρχε καθόλου δηλαδή το πατάρι σε σχέδια και εγώ το εμφανίζω τώρα σαν βοηθητικό χώρο. Το τονίζω μάλιστα στην Τ.Ε. ότι ο χώρος είναι βοηθητικός (όχι μόνο για το πρόστιμο του 4014 δηλαδή).

 

Αναγκαστικά σαν Επικρατούσα Χρήση έβαλα "Υπηρεσίες" και σαν χρήση στο φύλλο καταγραφής έβαλα πάλι "Υπηρεσίες" γιατί δεν προχωράει αλλιώς η δήλωση. Συνέπεια αυτού να μου ζητάει Τ.Ε. μηχανολογικών.

 

Ποιο από τα παρακάτω 4 θεωρείτε σωστό ?

 

1) Είναι σωστό ως έχει και πρέπει να υποβάλω Τ.Ε. μηχανολόγου.

 

2) Να βάλω Επικ. Χρήση "'Αλλη κατοικία" και στο φ.κ. "Αλλη κατοικία" . Η επικ. χρήση είναι σωστή. Για το φ.κ. είμαι εν μέρει ακλυμένος καθώς η χρήση του παταριού δεν είναι υπηρεσίες αλλά βοηθητικός χώρος.

 

3) Να βάλω Επικ. Χρήση "Άλλη κατοικία", να φτιάξω ένα φ.κ. με 0 τετραγωνικά (εικονικό δηλαδή για να κοροϊδέψω το σύστημα) και χρήση "Άλλη κατοικία" και ένα φ.κ.με το πατάρι σαν "Υπηρεσίες". Έτσι νομίζω δεν ζητάει Τ.Ε. μηχ/κων.

 

4) Να το αφήσω ως έχει και σαν Τ.Ε. να υποβάλω ένα σημείωμα όπου θα γράφω ότι ο χώρος είναι βοηθητικός ενός καταστήματος και άρα δεν απαιτείται Τ.Ε. μηχανολογικών.

 

Είμαι μεταξύ του (2) και του (4). Εσείς τι λέτε ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.