Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Ευχαριστω  tetris, KANA για τις απαντήσεις, άρα λοιπον το οικοπεδο μου κτιζει 500 τ.μ. Προκύπτει όμως ένα οξύμωρο θα έλεγα θέμα αν θελω να το αξιοποιησω τουριστικά. 

 

Το ΦΕΚ εγκρισης του ρυμοτομικου σχεδίου παραπέμπει κατευθειαν χωρις άλλη αναφορά για τουριστικά στο π.δ. του 85, το οποίο θα έδινε δομηση κλιμακωτα (100χ1,60+100χ0,80+100χ0,60+500χ0,60)= 600 μ2, αλλά με την τροποποιηση του εχουμε σ.δ. 0,60 για τα πρωτα 1000 μ2,και συνεπως δομηση 800χ0,60=480 μ2.

 

Δηλαδή αντι να έχω περισσότερη δόμηση στο οικόπεδο για τουριστικά (όπως συνηθίζεται) έχω λιγότερη. Σας φαίνεται αυτό λογικό η κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα, οικισμος κατω των 2000 κατοικων, εχει οριοθετηθει με αποφαση νομαρχη το 1986 και αποτελειται απο τομεα Ι (με εγκεκριμενο ρυμοτομικο) και τομεα ΙΙ (χωρις ρυμοτομικο) που περιεχει ενα μερος του αγροκτηματος της περιοχης με καποια αγροτεμαχια που πλεον θεωρουνται οικοπεδα. Τι ισχυει απο την στιγμη που δεν υπαρχει ρυμοτομικο; Για ενα τυφλο τετοιο οικοπεδο 2500 τμ τι ισχυει με την οικοδομισημοτητα, απαιτηση προσωπου υπαρχει; Οι οροι δομησης του τομεα ΙΙ δεν αναφερουν προσωπο

Edited by MK-ATM
Link to comment
Share on other sites

Κατι πηρε το αυτι μου τωρα τελευταια...για μια αλλαγη ως προς τα τυφλα οικοπεδα οτι μπορουν να οικοδομηθουν...

αλλα δεν ξερω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

 

Θα παρακαλούσα να βοηθήσετε για να το παρακάτω θέμα.

 

Οικόπεδο δημιουργημένο  προ του '85, με μήκος προσώπου 18μ σε δημοτική οδό, βρίσκεται σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Στην διαθήκη αναφέρεται ως ΕΝΝΙΑΙΟ 1500τ.μ, υφίσταται όμως ημιονική οδός προ της δημιουργίας του πλάτους 3μ η οποία δημιουργεί κατάτμηση στο μέσο του οικοπέδου. Μου ζητάται από τους πελάτες μου η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος και δήλωση 651/77.

Θα κάνω δύο δηλώσεις 651 και θα προκύψουν δύο άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα το ένα με πρόσωπο 18μ σε δημοτική οδό και το άλλο με πρόσωπο 15.20μ (όπως προκύπτει) σε ημιονική οδό;

 

Στην παρ. 2, του άρθρου 6, του ΦΕΚ 181Δ/03.05.85, κατά παρέκκλιση, δεν απαιτείται πρόσωπο του οικοπεδου σε κοινόχρηστο χώρο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ημιονική οδός εντός οικισμού? Δεν νομίζω.Πάρε βεβαίωση από το Δήμο για τον χαρακτήρα αυτού του δρόμου. Αν είναι τελικά δημοτικός (σαν εντός οικισμού) τότε έχεις 2 οικόπεδα και αφου ειναι προ του 85 είναι αρτια και οικοδομήσιμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ημιονική οδός βρίσκεται περίπου στα 50 μέτρα εντός του ορίου του οικισμού.

 

Αν δεν χαρακτηριστεί από τον δήμο ως δημοτική (δεν αιτηθεί ο ιδιοκτήτης λόγω του φόβου του για μεγάλη χρονοκαθυστέρηση από το δήμο) και εφόσον υπάρχει κατάτμηση (προφορικά όλοι οι γείτονες την αναγνωρίζουν ως ημιονική), δεν θεωρείται κατά παρέκκλιση (χωρίς πρόσωπο) άρτιο και οικοδομήσιμο με βάση την παρ. 2 του άρθρου 6 του ΦΕΚ 181Δ/03.05.85;

 

Ευχαριστώ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

- εχεις ενα οικοπεδο εμβαδου 1500 τμ. προ 85

- εχεις διαθηκη για ενα οικοπεδο παλι 1500 τμ.

 

και εχεις και αποδοχη του  "ετους."........." για αυτο  το ενα οικοπεδο..

 

 

υπαρχει ενας δρομος "αχαρακτηριστος" που περναει μεσα απο το οικοπεδο και εξυπηρετει τους γειτονες...

 

επομενως, κατατμηση με την εννοια που οριζει ο νομος δεν υπαρχει...

 

το αρθρο 6 /2 μιλαει για την παραχωρηση λωριδας....

Αν  εχεις τις προυποθεσεις....με αυτο θα πάς....

 

Σε  σχεση με το παρελθον....οι διαδικασιες εχουν απλουστευθει κατα πολυ...

 

 

υγ

 

 

δες τον ν 4164/13 αρθρο 10...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.