Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

στην παρ.2 του άρθρου 6 του ΦΕΚ181Δ/03.05.85, αναφέρεται πως κατά παρέκκλιση είναι άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα οποιουδήποτε εμβαδού και χωρίς πρόσωπο. Στην περίπτωση που έχω οικόπεδο στα 30μ από το όριο του οικισμού (με απόφαση Νομάρχη, έτους '87), δημιουργημένο προ '85, χωρίς πρόσωπο σε δρόμο έχω άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η παρ 2 όπως ισχύει σήμερα λέει:

 

      "2." (τέως παρ.5). Το εναπομένον οικόπεδο μετά την παραχώρηση κατά τις διατάξεις των προηγουμένων παραγράφων εξακολουθεί να θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο όπως απομένει μετά την παραχώρηση.

 

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που λες τώρα.Για δες μήπως δεν το έχεις επικαιροποιημένο το άρθρο 6 μετά το 289 /ΑΑΠ/2011

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,


σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων έχω οικόπεδο κατά παρέκκλιση επιφανείας 100 τμ, στο οποίο πρέπει να γίνει παραχώρηση εδαφικής λωρίδας 12 τμ. Οι έλεγχοι στο διάγραμμα δόμησης πρέπει να γίνουν επί του αρχικού οικοπέδου (100 τμ) ή επί του τελικού (88 τμ);


Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

θα τρελαθω....

Πιστευω οτι αναφερεται καπου εδω αναλυτικα. Απλα θελω μια επιβεβαιωση.

Σε οικισμο κατω των 2000, τους ορους δομησης, σήμερα, με ποιο ΠΔ τους παιρνω:

με το ΠΔ.24.5.85 ή με ΠΔ.4.11.11  ;

Link to comment
Share on other sites

σωστοι και οι "τρεις"

 

το Δ 181

όπως εχει τροποποιηθει..."πλειστακις"

 

[απλα το ΑΑΠ 289  ειχε πολλες και σημαντικες τροποποιησεις...]

 

κλμρ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:arrow: Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει με τη σειρά τους όρους δόμησης για οικισμούς μέχρι 2.000 κατοίκων ?

     Από πότε ξεκινάνε και βάσει ποιων τροποποιήθηκαν . . . 

 

Ευχαριστώ ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι σας χαιρετώ. Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα :

 

Σύμφωνα με το φεκ289ΑΑΠ/4-11-2011, για γήπεδο μεγαλύτερο ή ίσο των 700 τ.μ. επιτρέπεται η ανέγερση κτηρίου οποιασδήποτε χρήσης (κύριας και βοηθητικής) μεγίστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 400 τ.μ.. 

 

Στην περίπτωσή μου υπάρχει γήπεδο 1 στρ, με κατοικία εντός αυτού 239 τ.μ.. (εντός οικισμού κάτω των 2000 κατ. - οριοθετημένου)

 

Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί να ανεγερθεί και δεύτερη κατοικία αφού υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης. 

Η δική μου άποψη είναι ότι μπορεί. (δηλαδή το : μεγίστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 400 τ.μ.. αφορά το σύνολο της δόμησης σε γήπεδο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατ.)

 

Ποια είναι η άποψή σας ;

Edited by ChrisB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.