Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός παλαιοτέρων πρόστιμων


Recommended Posts

Aν η δήλωση σου είναι σε αρχική υπαγωγή μπορείς.

Αν όχι πρέπει να συνενοηθείς με το ΤΕΕ στη δ/νση που δίνει στην αρχική σελίδα, να τους εξηγήσεις το πρόβλημα,

να σου γυρίσουν τη δήλωση σε προηγούμενο στάδιο και να υποβάλεις.

Υπόψη πρέπει να έχεις όλα αυτά τα δικαιολογητικά, ότι πληρωμή σου πει οτι έχει κάνει, πρέπει να έχεις φ/ο το αποδεικτικό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η δήλωση είναι σε προσωρινή υπαγωγή, με τρόπο πληρωμής προστίμου μηνιαίες δόσεις, (έχει πληρώσει 20 από 46).

Όσο για το ΤΕΕ το προσπερνάμε πλέον με μία αίτηση επενεισαγωγής παλαιότερων προστίμων και σε 2 ώρες ανοίγει αυτόματα. Μαγικό;

Το θέμα είναι αν μπορούν να χαρακτηριστούν ως παλαιότερα τα πρόστιμα που καταβάλλονται μηνιαία σε παρόντα χρόνο στην εφορία και που φυσικά αφορούν στα πρόστιμα διατήρησης τα οποία είχε σταματήσει να πληρώνει ο πελάτης από το '96.

Ευχαριστώ και για τις συμβουλές, θα τις έχω υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορούσες να τα σημψηφίσεις κι αυτά!!!!!

Αφορούν στο "ίδιο ακίνητο", οπότε δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Δυστυχώς όμως η εισαγωγή στο σύστημα παλιότερων προστίμων γίνεται για ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ.

Δεν μπορείς πιά να το κάνεις μόνος σου.

Δεν πρόκειται να στο κάνουν από το ΤΕΕ.

Έπρεπε να κινηθείς "έξυπνα" και να περιμένεις να τα βάλεις όταν περίπου εξοφλούνταν  το πρόστιμο (αθροιστικά) με τις δόσεις......

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ ευχαριστώ για την απάντηση.

Τη δήλωση του ακινήτου την έκανα πριν 20 μήνες και ακολουθώντας το γράμμα του νόμου, όταν πληρώθηκε το 30% του προστίμου του Ν.4014 πήγα στην πολεοδομία Αρναίας ώστε να στείλει υπηρεσιακά το ΟΚ στην εφορία. Έλα όμως που δεν υπολόγισα ότι κάθε πολεοδομία και κάθε υπάλληλος φέρονται ως αυτόνομο κράτος και ζήτησαν να προηγηθεί εξόφληση του προστίμου του Ν.4014 !

Έτσι ο πελάτης, προκειμένου να σταματήσει τις απειλές κατάσχεσης, αναγκάστηκε να πληρώνει ταυτόχρονα δόσεις και στην εφορία. Ήδη του κατακρατούν ένα ενοίκιο που εισέπραττε από άλλο ακίνητο, στέλνοντας εξώδικο στο ενοικιαστή του. Ομορφιά;

Το σύστημα δίνει αίτηση επανεισαγωγής παλαιοτέρων προστίμων, πιστεύω πως μπορώ να περάσω και τα φρέσκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιπτωση συμψιφισμου προστιμων εχω το εξης προβλημα. Το 2000 βγαινει αδεια νομιμοποιησης αυθαιρετου και πληρωνει ο πελατης ανεγερσης και διατηρησς 5000 ευρω μετα μου βγαζει την αδεια κανει μερικες ακομα παρανομιες.

Ερχεται η πολεοδομια και τον ξανα γραφει (8000 προστιμα), απο τοτε πληρωνει νεα προστιμα ανεγερσης και διατηρησης.

Ερχεται το 2011 και υπαγεται στον 4014 και συμψιφιζουμε τα 5000 ευρω και τα 8000 σωστα?

Παω τωρα στην πολεοδομια για αρση πρωτοκολου αυθαιρετου και μου λεει ο υπαλληλος οτι κακως υπολογισα τα πρωτα 5000. Στεκει αυτο?

Αφου ο 4014 νομιζω ειναι ξεκαθαρος εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα 5000 Ευρώ αφορούν το αυθαίρετο που νομιμοποιήθηκε και όχι τα νέα αυθαίρετα που εσύ εισήγαγες στον νόμο. Συμψηφίζεις πρόστιμα για το αυθαίρετο όχι για κάποιο άλλο αυθαίρετο που μάλιστα νομιμοποιήθηκε. Σωστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα εγω ειμαι σωστος η ο υπαλληλος?

Ο 4014 λεει ''

Καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσηςκαι διατήρησης δυνάμει άλλων διατάξεων ,συμψηφίζονται μετο ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου.

 

Link to comment
Share on other sites

....αρκεί ν' αφορούν σε αυθαιρεσίες ακινήτου, οι οποίες δηλώνονται με τη συγκεκριμένη δήλωση του 4014.

 

Οι δικές σου, όπως πολύ σωστά σου απάντησε ο/η "συνάδελφος" παραπάνω αφορούσαν στο ίδιο μεν ακίνητο, οι οποίες νομιμοποιήθηκαν (όπως έγραφες) και οι οποίες προφανώς ΔΕΝ συμπεριλήφθησαν στη δήλωση που έκανες (διότι δεν χρειάζονταν).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.