Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Ακομα μια απορια παληκαρια!

Υπογειο ενιαιο ως κοινοχρηστος αποθηκευτικος χωρος στην Ο.Α. εχει χωριστει σε αποθηκες ως παρακολουθηματα σε καθε ενα διαμερισμα της πολυκατοικιας, απο το εργολαβικο συμβολαιο ακομα....

Η αυθαιρεσια αυτη πως ρυθμιζεται?

Ως ΥΔΒΧ για καθε δηλωση η ως διαμερισματωση οροφου?

 

Εικαζω το 1ο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα ρε παιδια....

Οταν τρωει το διακριτο διαμερισμα μου απο τα κοινοχρηστα, τμημα το οποιο εχει προσμετρησει στο ΣΔ, παιρνουμε ΥΔΚΧ για να προσαρτησω αυτα τα τετραγωνικα στο διαμερισμα μου

Εν προκειμενω που υπαρχει ενας ενιαιος κοινοχρηστος χωρος ο οποιος κατετμηθη και διανεμηθηκε ως παρακολουθηματα σε καθεμια οριζοντια ιδιοκτησια, θα παει διαμερισματωση?

Και πως θα δειξουμε οτι η συγκεκριμενη οριζοντια ιδιοκτησια εχει ως παρακολουθημα τα συγκεκριμενα τετραγωνικα αποθηκης?

Με τη νεα κατοψη και αναφορα στην ΤΕ και ειμαστε ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιγραφή του ακινήτου της δήλωσης αναφέρεται το διαμέρισμα.

Π.χ. "Διαμέρισμα Α2 α΄' ορόφου με αποθήκη στο υπόγειο" και αυτό "ρυθμίζεται".

Link to comment
Share on other sites

δεν "τρωει" τιποτε...

απλα, με νομιμα συμβόλαια, εγινε ρυθμιση της χρησης του υπογειου...

και καθε ενας "πηρε" αποκλειστικη χρηση σε αυτοτελες τμημα... νόμιμα

 

επομενως, κατα την μεταβιβαση θα εξετασθει η νομιμοτητα και του διαμερισματος και του παρακολουθηματος.

Τακτοποιεις το διαμερισμα σε ό,τι αυθαιρεσία εχει

 

και την αποθηκη....η οποια παραμενει αποθηκη,

με την διαμερισματωση οροφου.

 

χωρις συναινεση κανενος...

 

όπως και ο ιασονας προανεφερε

[με τις καλημερες μου]

Link to comment
Share on other sites

Να εκθέσω εδώ μια περίπτωσή μου να μου πείτε γνώμες αν την αντιμετωπίζω σωστά..

 

Εκτός σχεδίου, 2 μαιζονέτες (ενωμένες στα σχέδια με μία καμάρα που δεν κατασκευάστημε ποτέ) επί των οποίων υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για την κάθε μαιζονέτα, και έχει ο κάθε ένας εκ των 2 ιδιοκτητών την οριζόντιά του (από 1 μαιζονέτα) και το 50% των κοινοχρήστων χώρων του Γηπέδου..

 

Θέλει τώρα ο Β να πουλήσει. Αφού όμως πουλάει δεν πουλάει μόνο την μαιζονέτα του (την αυτοτελή οριζόντια) αλλά και το 50% του στους κοινόχρηστους χώρους..

 

Άρα πρέπει να τακτοποιηθούν όλα τα αυθαίρετα (αποθήκες - γκαράζ - πισίνες κλπ) που υπάρχουν στο ακίνητο, και όχι μόνο υπερβάσεις της οριζόντιας ιδιοκτησίας -μαιζονέτας- του Β..

 

Θεωρώ ότι έτσι είναι το σωστό αλλά με μπερδεύει ότι οι οδηγίες λένε στον έλεγχο της βεβαίωσης του 4014 για μεταβίβαση να μην εξετάζουμε τα κοινόχρηστα μέρη του ακινήτου..

 

Άρα κατά την γνώμη μου έχουμε 2 δηλώσεις 4014. Μια για τις υπερβάσεις του Β στην οριζόντιά του, και μία κοινή και του Α και του Β για τις παραβάσεις στο σύνολο του γηπέδου που δεν περιλαμβάνονται στο περίγραμμα των οριζοντιών τους (κοινόχρηστο)..

 

Σωστά μεχρι εδώ ;;; (διορθώστε αν έχω λάθος)

 

Η ερώτησή μου όμως περισσότερο είναι στο εξής:

 

Όταν έχουμε Υπέρβαση Δόμησης ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ της οριζόντιας ιδιοκτησίας (της μαιζονέτας), αλλά κολλητά σε αυτήν (πχ προέταση κατοικίας για ισόγειο Λεβητοστάσιο), αυτή μπαίνει στην αίτηση του Β, για την οριζόντιά του, ώστε και στο νέο συμβόλαιο να περιγράφεται και να αποτελέσει τμήμα της νέας οριζόντιας που θα πουληθεί, ή την δηλώνω στην αίτηση και των 2, στα κοινόχρηστα μέρη του ακινήτου;;

 

Με λίγα λόγια ότι δεν περιλαμβάνεται εντός του περιγράμματος που τα συμβόλαια περιγράφουν σαν ιδιοκτησία, θεωρείται κοινόχρηστο;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

ΥΓ. εννοείται ότι τους είπα να κατασκευάσουν την μεταξύ τους καμάρα αλλιώς είναι άκυρα τα συμβόλαια...

Link to comment
Share on other sites

πριν απ΄ όλα πρεπει να ξαναδεις τα συμβολαια της συστασης ή -αν υπαρχει- του κανονισμού

 

μηπως εχει δοθει και αποκλειστικη χρηση σε τμημα του ακαλυπτου...περιξ της καθε μεζονετας... και εως τον...."δρομο"

Ετσι γινονταν συνηθως...

Δεν ειναι ¨καθετη" ...απλα ειναι νομιμος καθορισμος "χρησης"

Αν ειναι ετσι...τότε τακτοποιει καθε ενας μόνος του.

 

Αν οχι,

τοτε καθε οικοδομη "εντος του περιγραμματος" ανηκει σε ξεχωριστο ιδιοκτητη...

 

ολα τα υπολοιπα που εγιναν "πατανε" σε κοινοχρηστα και πρεπει να τακτοποιηθουν απο κοινού...

[στην πραξη τακτοποιει ο καθενας τα δικα "του" με την συναινεση του άλλου]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. εννοείται ότι τους είπα να κατασκευάσουν την μεταξύ τους καμάρα αλλιώς είναι άκυρα τα συμβόλαια...

 

Υπερβολή.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γυρίσω στο θέμα του inzaghi με τον οποίο συμφωνώ πως δεν είναι διαμερισμάτωση. Είναι ΥΔΒΧ με συναίνεση συνιδιοκτητών.

 

Στο άλλο θέμα, του babis.lou, με μπέρδεψε η απάντηση του dimitris GM, περί αποκλειστικής χρήσης, κάνοντας παραλληλισμό με το εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου.

Εκεί έχω δει σε συμβόλαια πως λένε 5% εξ αδιαιρέτου αλλά περιγράφουν και μία ανάλογη του 5% έκταση με αποκλειστική χρήση. Και εκεί τακτοποιεί μόνος του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.