Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.5 Cadware


domie

Recommended Posts

Έχει παρακολουθήσει κανείς τα σεμινάρια που διοργανώνει η ART μέσω ΗΥ για το φωτορεαλισμό στο CADware ή κάποιο άλλο; Ενδιαφέρομαι να το παρακολουθήσω αλλά θέλω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βάλω υλικά στο cadware 9.5 ? Έχω ολοκληρώσει την σχεδίαση και θέλω να δώσωπ.χ χρώμα στους τοίχους ή να δείξω τα παράθυρα ξύλινα. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

To CADware βάζει αυτόματα τα στάνταρ επιλεγμένα υλικά με την εντολή «Φόρτωμα Υλικών» της ενότητας Φωτορεαλισμός.

 

Τρέξε την εντολή “Αυτόματος Φωτορεαλισμός” για να δεις το θέμα σου με τα στάνταρ υλικά που βάζει. Μετά τρέξε την εντολή “Αλλαγή Υλικών” και επέλεξε τα αντικείμενα που θέλεις να τους αλλάξεις υλικά, όπως παράθυρα. Κάθε ένα από τα υλικά των παραθύρων μπορείς να το αλλάξεις με άλλο από τη βιβλιοθήκη, όπως ξύλο. Η διαδικασία είναι απλή και τα υλικά αρκετά.

 

 

Αν θέλεις να τροποποιήσεις ένα υλικό του CADware ή να συμπληρώσεις τη βιβλιοθήκη των υλικών του (Cadw.mli) πρέπει να χρησιμοποιήσεις την εντολή Materials του AutoCAD.

 

Καλή επιτυχία!

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας σαν Μηχανικός!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κάτι περίεργα bugs τελευταία σε autocad-cadware...

-Πάω να βάλω hatch και κολλάει (τα σχέδια είναι αρκετά βαριά οφείλω να πω)

-μπαίνει το hatch αλλά είναι σαν να έχει φάει κόλλημα (αποτελείται απο κατακερματισμένες γραμμούλες αντί για κανονικό pattern)

-οι τομές και οι όψεις είναι ότι να' ναι (χωρίς σωστά μήκη, με πάρα πολλές μικρές γραμμούλες) γενικά δεν τις χρησιμοποιώ γιατί είναι μη λειτουργικές...

-πάω να τυπώσω και μου χτυπάει το αρχείο αποθήκευσης χαρτιού στον plotter

-ξαφνικά εκεί που δουλεύω έκανε ένα παφ και έσβησε το πρόγραμμα με όλα τα ανοιγμένα αρχεία μαζί (όχι τα windows, μόνο το πρόγραμμα!)

 

Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα; Όλα δουλεύουν ρολόι στο cadware;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα

"πάω να τυπώσω και μου χτυπάει το αρχείο αποθήκευσης χαρτιού στον plotter"

 

Μοιάζει να έχεις πρόβλημα μνήμης. Ποιό autocad δουλεύεις?

Πόση μνήμη έχει ο υπολογιστής?

Πόσο ελεύθερο στο δίσκο?

Πόσα σχέδια ταυτόχρονα ανοίγεις μέσα στο autocad?

Πόσο βαριά είναι?

Δοκίμασε ένα ελαφρύ σχέδιο και δες αν δουλεύει σωστά.

Μετά από κόλημα στο autocad καλύτερα να κάνεις reboot.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μνήμη...

Ο υπολογιστής είναι celeron 2.93 με 2Gb RAM. Ο σκληρός έχει κάτι δεκάδες GB ελεύθερα...

Τα σχέδια είναι του 1ΜΒ έκαστο (τάξη μεγέθους) και έχω καμμιά 6-7 ανοικτά

Δουλεύω την έκδοση 2009 (σε autocad 2009)

Το πρώτο ίσως είναι πρόβλημα του Autocad δεν ξέρω ψάχνω λύση σε εδώ... :smile:

 

Έχω κάνει purge όλα τα αρχεία και τα έκανα copy και paste σε άλλο φάκελο. Τώρα δουλεύω... Αν ξανακολλήσει ...βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη που έχεις δεν αρκεί για 6-7 ανοιχτά σχέδια. Δεν μένει μνήμη στο autocad για να εκτελέσει εντολές.

Δεν πρέπει να ανοίγεις πάνω από 2-3 βαριά σχέδια ταυτόχρονα. Δοκίμασέ το και θα έχεις αποτελέσματα.

Το purge κάνει δουλειά.

Το hatch φορτώνει τα σχέδια. Τα αρχεία του autocad στο δίσκο είναι σε συμπιεσμένο format. Μπορεί να είναι το αρχείο 1 ΜΒ αλλά όταν φορτώνεται στη μνήμη μπορεί να γίνεται 3, 4, ακόμα και 6 ΜΒ. Τα αρχεία του autocad στο δίσκο είναι σε συμπιεσμένο format.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τ-911! Τώρα έπαθα το άλλο. Αφού έκανα copy-paste όλα τα σχέδια (μετά από purge) και τα έβαλα σε νέο αρχείο, δεν μου τρέχουν οι εντολές του cadware! Θέλω να αλλάξω ένα παράθυρο και μου λέει "πρέπει πρώτα να ρυθμίσετε το cadware" (ενώ το έχω ρυθμίσει) και τελικά δεν το ρυθμίζει...

Την πάτησα χοντρά νομίζω...

 

Τι μνήμη συνίσταται; Εσύ τι έχεις;

 

Edit: το έλυσα το πρόβλημα! Πάτησα απλά "επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων"

 

Δεν πρέπει να ανοίγεις πάνω από 2-3 βαριά σχέδια ταυτόχρονα. Δοκίμασέ το και θα έχεις αποτελέσματα.

Ειδικά με αυτή την φράση σου με έβαλες σε σκέψεις! Το εφαρμόζω και όντως έχω αποτελέσματα...

Είχα βλέπεις το κακό συνήθειο να ανοίγω ταυτόχρονα όλα τα αχιτεκτονικά για να βλέπω από το ένα στο άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.