Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.5 Cadware


domie

Recommended Posts

Για να δουλέψεις καλά autocad 2009 κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι 4 giga RAM και σίγουρα παίζει ρόλο και η κάρτα γραφικών, την οποία δεν αναφέρεις, αλλά με βάση τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του υπολογιστή, φαντάζομαι δεν θα είναι και ότι καλύτερο. Βέβαια για 4 giga RAM πρέπει να βάλεις 64ρια windows. Ποιά windows χρησιμοποιείς τώρα? Σίγουρα πάντος, να μην ανοίγεις πολλά αρχεία ταυτόχρονα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω windows XP sp3. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να προσαρμοστώ στα vista... και πόσο μάλλον στα 7. το autocad 2009 τρέχει στα vista και στα 7; Γιατί σκοπεύω να κάνω αναβάθμιση άμεσα...

 

Κάρτα γραφικών: VIA/S3G UniChrome Pro IGP 64 MB.... πρέπει να είναι ενσωματωμένη στην μητρική... όταν είχα αγοράσει τον υπολογιστή έκανα περικοπές εξόδων... μόνο την κάρτα γραφικών δεν σκέφτηκα... Λέτε να είναι πολύ μάπα;

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών είναι απαράδεκτη για τη χρήση που θέλεις. Θα σου πρότεινα ένα καινούριο PC (χωρίς απαραίτητα να δώσεις πολλά χρήματα) με έναν 2πύρηνο επεξεργαστή, 4 giga RAM και μία αξιοπρεπή κάρτα γραφικών (όχι on board φυσικά) με τουλάχιστον 512MB RAM.

 

Όσο για τα Windows, τα XP είναι καλή λύση (βέβαια ξαναλέω για 4 giga RAM θα χρειαστείς 64bit έκδοση), τα Vista μην τα αγγίξεις, και αν πας σε Windows 7 θα χρειαστείς Autocad 2011 (μόνο αυτό τρέχει καλά σε 7). Αλιώς μείνε σε XP 64bit με autocad 2009.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορώ να κάνω και απλά αναβάθμιση; Από μητρική και πάνω βέβαια...

Ευχαριστώ πολύ πάντως. Το φανταζόμουνα ότι είναι πρόβλημα υπολογιστή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα. σαν λειτουργικο δουλευει μια χαρα, γιατι μην ξεχναμε πως ηταν αλλαγη στο τροπο στησιματος του cadware (το μονο που πρεπει να κανεις ειναι αναβαθμηση του autocad κατα την εγκατασταση αλλιως δημιουργει καποια κολληματα). για αυτο και αργησε τοσο. οσον αφορα τις λειτουργιες, αναφερονται στο site. εγω το χρησιμοποιω μονο για τοπογραφικαω και δεν βλεπω διαφορες..

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω να κάνω αλληλοεπικάλυψη σε hatch! Συγκεκριμένα σε μια κεραμοσκεπή θέλω να βάλω ένα solid hatch χρώματος κόκκινο και μετά να βάλω το hatch με το σχήμα των κεραμμυδιών!!!

 

Υστερα από πολλές προσπάθεις δν βγάζω άκρη. Μια το solid καλύπτει το άλλο μια όχι! Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει από ποιες ρυθμίσεις εξαρτάται???

 

Θέλω να βγάλω ένα εγχρωμο σχέδιο και δν θέλω να φαίνονται απλά οι ακμές των κερραμυδιων!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μεταφέρεις το ένα hatch μπροστά από το άλλο.

Στο μενου Tools και Draw Order υπάρχουν οι εντολές για εμπρός-πίσω.

Επέλεξε το hatch που θέλεις να είναι μπροστά και πάρε την εντολή Bring to front

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το πως κάνω εισαγωγή συντεταγμένων από αρχείο στο Cadware?

 

Οταν παω να κάνω εισαγωγη μου βγάζει αυτο το μηνυμα : "Το format του αρχείου διαφέρει. Επιλέξτε ASC II αρχείο με το δηλωμένο Format"

 

Το αρχείο που προσπαθώ να εισάγω είναι *.txt και έχει προκύψει απο μεταφορά δεδομένων από το όργανο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.