Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.5 Cadware


domie

Recommended Posts

Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι που έχουν Windows, χρησιμοποιούν το Mozilla Firefox αντί του Internet Explorer, το RealPlayer αντί για το MediaPlayer της Microsoft, ή κάποιοι που έχουν υπολογιστή H-P χρησιμοποιούν οθόνη EIZO.

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ Cadware επειδή με βολεύει και έχει και Ελληνικά πρότυπα. Η αρχιτεκτονική δεν έχει παγκοσμιοποιηθεί ακόμα και ελπίζω οτι δεν θα παγκοσμιοποιηθεί. Αλλά και επειδή θέλω να αντιστέκομαι στην ισοπέδωση που προκαλούν οι μεγάλες εταιρείες Microsoft, Autodesk κλπ. Δεν μπορώ να φανταστώ οτι σε επόμενα Windows θα έχω να επιλέξω μόνο ένα Browser, μόνο ένα Player, μόνο ένα Photo Editor... και αργότερα ίσως μόνο ένα CAD.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορώ να κατανοήσω κάποιον που αγοράζει ένα προϊόν εκτός AutoCAD όπως είναι το ArchiCAD, o Τεκτων, το Autoidea κλπ. αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος να αγοράσει αρχιτεκτονική εφαρμογή για το AutoCAD τη στιγμή που η Autodesk έχει δικές τις εφαρμογές.

 

Αφού δίνεις τα 3Κ για το AutoCAD πάρε και τις αρχιτεκτονικές τους εφαρμογές για να κάνεις την δουλειά σου, οι οποίες είναι και στα Ελληνικά, δεν βρίσκω λόγο να τους προτιμώ "εν μέρη"

 

Αν εννοείς το Achitectural Desktop για αρχιτεκτονική εφαρμογή της Autodesk μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι περισσότεροι που ξέρω από αυτούς που το έχουν, το δουλεύουν σαν Autocad, αλλά το αναβαθμίζουν σαν Architectural (δηλ. ακριβότερα). Το Cadware είναι κλάσεις ανώτερο. Είναι πολύ εύκολο και πρακτικό. Το χρησιμοποιώ χρόνια. Βέβαια το έχω πληρώσει αρκετά παραπάνω από τις προσφορές που βλέπω έχουν τώρα, αλλά μπορώ να πω ότι τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεδομένου ότι είναι και εκατοντάδες ! ...

Επίσης το κακό είναι πως το CADware κλειδώνει τις μεταβλητές και δεν αφήνει το χρήστη να κάνει τις αλλαγές .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεδομένου ότι είναι και εκατοντάδες ! ...

Επίσης το κακό είναι πως το CADware κλειδώνει τις μεταβλητές και δεν αφήνει το χρήστη να κάνει τις αλλαγές .

 

H πληροφορία οτι το CADware κλειδώνει τις μεταβλητές, δεν είναι ακριβής. Μπορείτε να το διαπιστώσετε αν αλλάξετε μια μεταβλητή, στη συνέχεια βγείτε από το AutoCAD-CADware και ξαναμπήτε. Θα διαπιστώσετε οτι η μεταβλητή έχει την τελευταία τιμή που δώσατε.

 

Η εξήγηση του προβλήματος είναι η εξής: όταν αλλάξουμε μια μεταβλητή στο AutoCAD, η νέα τιμή καταχωρείται στη registry μόνο τη στιγμή που βγαίνουμε από το AutoCAD. Αν όμως μεσολαβήσει κόλημα και μας πετάξει έξω, τότε δεν έχει καταχωρηθεί η νέα τιμή και τη χάνουμε. Μια άλλη περίπτωση είναι αν ακυρωθεί κάποια εντολή του CADware με τρόπο ανορθόδοξο και χωρίς να κολήσει το AutoCAD. Στην περίπτωση αυτή, το CADware μπορεί να έχει αλλάξει προσωρινα τις τιμές κάποιων μεταβλητών και να μην προλάβει να τις επαναφέρει.

Το τελευταίο παραμένει ένα πρόβλημα για το οποίο δεν έχει βρεθεί ακόμα ικανοποιητική λύση, λόγω του τρόπου συνεργασίας των AutoCAD-CADware.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ενώ τοποθετούσα πάραθυρα στο σχεδιο μου. Ξαφνικά άλλαξαν η γωνία του καρτεσιανού με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τοποθετήσω ανοίγματα. γνωρίζει κάποιος πως μπορω να το ρυθμίσω

 

Παρακαλώ πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε ερώτημά σας, χρησιμοιποιείστε την αναζήτηση για όμοια θέματα!

Το ερώτημά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Όποια έκδοση autocad και αν έχεις, πληκτρολόγησε:

 

UCS (enter)

w (enter)

PLAN (enter)

w (enter)

 

θα σε γυρίσουν στο βασικό καρτεσιανό σύστημα και θα συνεχίσεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά σήμερα, 2 χρόνια μετά το πρώτο post του συγκεκριμένου θέματος, όπου αναφέρονται προβληματάκια του cadware, έχει διορθωθεί το πρόγραμμα ή παραμένει προβληματικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω εαν έχει συμβει σε κάποιον, αλλά δν μπορώ να κάνω εγκατάσταση του cadware 2010 σε windows 7 64-bit. Βάζω το Autocad 2010 64-bit, αλλα το cadware δεν "κάθεται". Και λογικό είναι γιατί το Cadware είναι μόνο για 32 bit. Καμιά λύση, ή θα πρέπει να έχουμε καινούρια pc.... με τεράστιες δυνατότητες τις οποίες τα windows 32-bit να τις περιορίζουν!!!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το CADware 2010 είναι έκδοση 32 bit. Επομένως χρειάζεται AutoCAD 32 bit για να εγκατασταθεί. Δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε AutoCAD 64 bit.

 

Το CADware 2011 θα είναι 64 και 32 bit. Καθένας που αγοράζει το 2011 ή που αναβαθμίζει σε αυτό από παλαιότερη έκδοση, θα έχει τη δυνατότητα να το εγκαταστήσει είτε σε σύστημα 64 bit είτε σε 32 bit. Το CD εγκατάστασης του CADware 2011, θα ανιχνεύει το λειτουργικό και θα εγκαθιστά την αντίστοιχη έκδοση.

 

Το CADware 2011 θα κυκλοφορήσει τον Ιούνιο 2010.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.