Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ως στάθμη φυσικού Εδάφους τι ακριβώς ορίζουμε?

Έστω πως πριν από κάποια χρόνια έγινε αλλοίωση του φυσικού εδάφους (είτε με μπάζωμα, είτε με εκσκαφή προκειμένου να δημιουργηθεί ένα flat γεωτεμάχιο).

Κάνοντας αποτύπωση, προκειμένου να τοποθετήσω κτίριο εντός του γεωτεμαχίου,

ενώ εκτός του οικοπέδου έχω πυκνές ισοϋψείς καμπύλες, εντός αυτού έχω ένα ενιαίο επίπεδο.

 

Το ορθό είναι να επεκτείνω τις καμπύλες και εντός του οικοπέδου και να επαναπροσδιορίσω το φυσικό έδαφος

όπως ήταν πριν την επέμβαση στο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγγρ-30171/10-1-95

Ως φυσικό έδαφος οικοπέδου θεωρείται το υφιστάμενο έδαφος στο οποίο δεν έχουν γίνει πρόσφατες ανθρωπογενείς επεμβάσεις και η διαπίστωση αυτή προκύπτει μακροσκοπικώς με την κοινή εμπειρία και πρακτική.

Δεν υπάρχει υποχρέωση από τον νόμο για λεπτομερή διερεύνηση και τεκμηρίωση της στάθμης του φυσικού εδάφους για την έκδοση οικοδομικής άδειας.

Επισημαίνεται ότι η στάθμη του φυσικού εδάφους μεταβάλλεται με την πάροδο του χρόνου εξαιτίας διαφόρων φυσικών παραγόντων (υδατικές διαβρώσεις, πλημμύρες, κατολισθίσεις κλπ).

Είναι το εγγραφο που βασιζεται και ο ορισμος του φυσικου εδαφους κατά ΝΟΚ

Επισης

Εγγρ-250/04

Παραπεμπει στο εγγαφο 30171/10-1-95 και επιπλεον τονιζει:

Με βάση τα αναφερόμενα στο ως άνω έγγραφο είναι αυτονόητο ότι δεν τίθεται κανένα θέμα χαρακτηρισμού των τεχνικών διαμορφώσεων ως φυσικού εδάφους, όσα χρόνια και αν περάσουν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εντος οικισμου κατω των 2000 κατοικων παλια κατοικια απο το 2004 πρεπει να εχει αποσταση απο οριο μεγαλυτερη του 2,5 η να εφαπτεται σε αυτο. σωστα? γιατι ειναι αυθαιρετο και πρεπει να δηλωθει. αυτη βρισκεται στο 1 μετρο απο το οριο. αρα ειναι σε λαθος θεση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα

 

Μπορεί ένας συνάδελφος πολ. μηχ. να μου πεί σε περίπτωση οικισμού < 2000 κατοίκων μου δίνουν στους όρους δόμησης μέγιστη επιτρεπόμενη δομούμενη επιφάνεια και οχι συντελεστή δόμησης.

Βάσει του Νέου ΓΟΚ στο άρθρο 13, πως θα υπολογίσω το μέγιστο επιτρεπόμενο όγκο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Άρα σύμφωνα με το Αρθ.13 βρίσκω έναν σ.ο.

Αυτό το συντελεστή για να βγάλω επιτρεπόμενα κ.μ. το πολλαπλασιάζω με την επιτρεπόμενη κάλυψη ή με το εμβαδόν του οικοπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σχεδιάζω κτίριο το οποίο θέλω να κολλάει στο πλάγιο όριο κατά μήκος κτιρίου του όμορου οικοπέδου σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. γ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το γειτονικό αυτό κτίριο, μάλλον κατά τη φάση κατασκευής του, τραβήχτηκε από το όριο, σε κάποια σημεία κατά 0,03 και 0,10. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να τραβηχτώ δ από το όριο? Το οικόπεδο είναι πολύ μικρό και δε με παίρνει.

 

Περιμένω τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.