Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ελεγκτών δόμησης


Recommended Posts

Σήμερα έδωσα εξετάσεις.

 

72/100 σωστά. Δεν πρόλαβα να διαβάσω όσο θα ήθελα λόγω ανωτέρας βίας.

 

Οι αρχιτέκτονες και οι ΠΜ που ασχολούνται με οικοδομικές άδειες στην πιάτσα που έχουν διαβάσει και τον 4030 θα περάσουν με κλειστά τα μάτια.

Τουλάχιστον οι μισές ερωτήσεις είναι από εύκολες έως προφανείς για τους έμπειρους μηχανικούς.

 

Οι ηλεκτρολόγοι και οι μηχανολόγοι θα ζοριστούν. Μιλάω εκ'πείρας, διαβάζω και πολεοδομική νομοθεσία εδώ και χρόνια και πάλι μερικές λεπτομέρειες δεν τις ήξερα.

Τα ΣΟΣ είναι ο 4030 , ο ΓΟΚ, ΚΕΝΑΚ και HD 384.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα και εγώ εξετάσεις για ελεγκτής δόμησης. Ανήκω στους νέους με μέχρι 2 έτη εμπειρίας. Έδωσα και εγώ εξετάσεις με τη σκέψη ότι δεν έχω τίποτα να χάσω αν κοπώ ( τελικά κόπηκα ). Μπορεί όντως να μην είχα διαβάσει αρκετά όπως είπαν άλλοι συνάδερφοι ( τα κοίταξα την προηγούμενη ημέρα ), αλλά ξέρω να ξεχωρίζω ότι ένα μεγάλο μέρος των ερωτήσεων δεν είχε καμμία σχέση με το γνωστικό μου αντικείμενο σαν μηχανολόγος!!! Ρωτήθηκα για χρήσεις γης... για οικισμούς διάσπαρτους... και και πολλές άλλες που ούτε θυμάμαι σχετικα με Γ.Ο.Κ.!!!!!! Εννοείται όταν έδωσα επειδή ήμουν από τους πρώτους θεώρησα αυτονόητο ότι δεν θα εξεταστώ σε τέτοιους τομείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς συνάδελφος που να τον κάλεσαν για έλεγχο?

Αν ναι, ας μας πει την εμπειρία....

 

Εγώ έλαβα σήμερα το προσκλητήριο να ελέγξω οικοδομή στην Κατερίνη (έχω έδρα Θεσσαλονίκη).

 

απορία 1. η αμοιβή τελικά είναι 150€ ή το διαπραγματεύομαι πριν πάω?

 

απορία 2. μπορώ να ζητήσω από τον επιβλέποντα να μου στείλει τα σχέδια να τα μελετήσω πριν πάω ή τα βλέπω για πρώτη φορά επιτόπου?

 

απορία 3. πώς είναι δυνατόν να μην έχω κερδίσει σε καμιά άλλη κλήρωση στη ζωή μου και να έχω κληρωθεί για ελεγκτής μια βδομάδα αφότου πήρα την άδεια :shock: (είναι τα τυχερά!!)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς συνάδελφος που να τον κάλεσαν για έλεγχο?

Αν ναι, ας μας πει την εμπειρία....

 

Εγώ έλαβα σήμερα το προσκλητήριο να ελέγξω οικοδομή στην Κατερίνη (έχω έδρα Θεσσαλονίκη).

 

απορία 1. η αμοιβή τελικά είναι 150€ ή το διαπραγματεύομαι πριν πάω?

 

απορία 2. μπορώ να ζητήσω από τον επιβλέποντα να μου στείλει τα σχέδια να τα μελετήσω πριν πάω ή τα βλέπω για πρώτη φορά επιτόπου?

 

απορία 3. πώς είναι δυνατόν να μην έχω κερδίσει σε καμιά άλλη κλήρωση στη ζωή μου και να έχω κληρωθεί για ελεγκτής μια βδομάδα αφότου πήρα την άδεια :shock: (είναι τα τυχερά!!)

για το 1. κάπως έτσι ξεκίνησε ο καυγάς...!!! Είναι φιξ η αμοιβή.

για το 2. κάνε οτι σε φωτίσει ο καλός θεός... και κάπως έτσι ξεκίνησε ο καυγάς...(θεός-σηφουνας-υπεκα)

για το 3....το έχω απορία πραγματικά....πόσα χρόνια εμπειρία έχεις??? γιατί σαν να βλέπω να κληρώνουν μόνο νέους συναδέλφους

Link to comment
Share on other sites

για το 1. κάπως έτσι ξεκίνησε ο καυγάς...!!! Είναι φιξ η αμοιβή.

για το 2. κάνε οτι σε φωτίσει ο καλός θεός... και κάπως έτσι ξεκίνησε ο καυγάς...(θεός-σηφουνας-υπεκα)

για το 3....το έχω απορία πραγματικά....πόσα χρόνια εμπειρία έχεις??? γιατί σαν να βλέπω να κληρώνουν μόνο νέους συναδέλφους

για το 1. Θα τρελαθούμε εντελώς. Είτε μετρήσω 50τμ είτε 200τμ είναι φιξ 150€. Στις ερωτοαπαντήσεις λέει πώς η "αποζημίωση" κατατίθεται μετά την αυτοψία. και αν ζητήσω παραπάνω και δεν συμφωνήσει (το πιο πιθανό) τι κάνω? Πίνω καφέ στην όμορφη Κατερίνη και φεύγω, όχι τπτ κάνει ακόμη κρύο για να κάνω και ένα μπανιο

για το 2. εδώ για ένα ημιυπαίθριο που αποτυπώναμε μελετούσαμε πρώτα τα σχέδια....και τώρα θα πάω για αυτοψία κτιρίου χωρίς να ξέρω τι θα αντικρύσω. Αλλά εδώ πέρα ο Σηφουνας-θεος ελεγε πώς με το κινητο μας μπορούμε να κανουμε τοπογραφικα τι μου λές τωρα! Επίσης είναι δυνατόν να πηγαίνει ένας ελεγκτής??

για το 3. εμπειρία θεωρητικά έχω από 2007. Για ελεγκτής έδωσα με τη λογική ας υπάρχει και αυτό, ούτως ή άλλως μύγες βαράμε και διαβάζουμε νόμους. Η αλήθεια είναι πώς δεν περίμενα τόσο σύντομα να με καλέσουν.

 

ο καυγάς είχε κάποιο αποτέλσμα???

αυτό που καταλαβαίνω είναι πώς καλούμαστε τώρα να κάνουμε την δουλειά που ΕΠΡΕΠΕ και ΔΕΝ έκανε ΠΟΤΕ της η Πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες που δεν κλήρωσαν κανέναν μηχανολόγο;

 

Εγώ πιστεύω ότι δεν κλήρωσαν μηχανολόγο γιατί απλά ....... είναι πολλοί λίγοι σε ποσοστό των επιτυχόντων!!!!!

 

Κάτσε να περάσουν και άλλοι και θα γίνει ο χαμός!!!!

Link to comment
Share on other sites

για το 1. Θα τρελαθούμε εντελώς. Είτε μετρήσω 50τμ είτε 200τμ είναι φιξ 150€. Στις ερωτοαπαντήσεις λέει πώς η "αποζημίωση" κατατίθεται μετά την αυτοψία. και αν ζητήσω παραπάνω και δεν συμφωνήσει (το πιο πιθανό) τι κάνω? Πίνω καφέ στην όμορφη Κατερίνη και φεύγω, όχι τπτ κάνει ακόμη κρύο για να κάνω και ένα μπανιο

για το 2. εδώ για ένα ημιυπαίθριο που αποτυπώναμε μελετούσαμε πρώτα τα σχέδια....και τώρα θα πάω για αυτοψία κτιρίου χωρίς να ξέρω τι θα αντικρύσω. Αλλά εδώ πέρα ο Σηφουνας-θεος ελεγε πώς με το κινητο μας μπορούμε να κανουμε τοπογραφικα τι μου λές τωρα! Επίσης είναι δυνατόν να πηγαίνει ένας ελεγκτής??

για το 3. εμπειρία θεωρητικά έχω από 2007. Για ελεγκτής έδωσα με τη λογική ας υπάρχει και αυτό, ούτως ή άλλως μύγες βαράμε και διαβάζουμε νόμους. Η αλήθεια είναι πώς δεν περίμενα τόσο σύντομα να με καλέσουν.

 

ο καυγάς είχε κάποιο αποτέλσμα???

αυτό που καταλαβαίνω είναι πώς καλούμαστε τώρα να κάνουμε την δουλειά που ΕΠΡΕΠΕ και ΔΕΝ έκανε ΠΟΤΕ της η Πολεοδομία

για το 1. Ο νόμος ήταν σαφέστατος....έγραφε αμοιβή ανά φάση 150€ με το ΦΠΑ, είτε ένας ελεγκτής είτε ομάδα....!!!!!!χωρίς να τους νοιάζει το τι θα ελεγχθεί!!!! οπότε μην πάς τζάμπα να ζητήσεις περισσότερα...έχει και κρύο και βρέχει κιόλα...πιο φθηνά νομίζω θα σου βγεί ο καφές στην Αριστοτέλους η κάπου αλλού στην παραλία..... 8-) 8) 8-)

 

για το 2. ομάδα θα πάει λογικά σε ενδιάμεση φάση...αλλά κάτσε....ακόμα στην αρχή είμαστε στο νέο σύστημα....!!!!! Επίσης αν δεν κάνω λάθος κάπου έγραφε οτι αρμόδιες για τα σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή είναι οι υπηρεσίες για να τα μελετάνε οι ελεγκτές...!!! τώρα ποιες υπηρεσίες και ποια σχέδια σε ηλεκτρ. μορφή...αυτό είναι άλλο θέμα!!!! εδω ο 4014 λήγει...και ακόμα ψάχνουν.....ψιλο στα άχυρα !!!!

 

για το 3. απλά γκάλοπ κάνω μιας και είναι είναι επίκαιρα μέχρι τις εκλογές!!!!

 

 

για τον καυγά....περιμένω εσύ να μου πείς αν θα έχει αποτέλεσμα και τι είδους...γιατί εγώ το πήρα απόφαση και να κληρωθώ δεν πάω!!!!!!!!!!

 

 

και να προσέξεις καλά....τις ποινές που έχει ο ελεγκτής....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για το 1. Θα τρελαθούμε εντελώς. Είτε μετρήσω 50τμ είτε 200τμ είναι φιξ 150€. Στις ερωτοαπαντήσεις λέει πώς η "αποζημίωση" κατατίθεται μετά την αυτοψία. και αν ζητήσω παραπάνω και δεν συμφωνήσει (το πιο πιθανό) τι κάνω? Πίνω καφέ στην όμορφη Κατερίνη και φεύγω, όχι τπτ κάνει ακόμη κρύο για να κάνω και ένα μπανιο

Προσοχή, μην τολμήσεις να ζητήσεις χρήματα διότι κινδυνεύεις να παρεξηγηθείς πως θες να χρηματιστείς.

 

Αν έχεις κάποια απορία πάρε τηλ στο ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.