Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μου είπε ένας άλλος συνάδελφος πως χρειάζεται πρόγραμμα του εμπορίου για να το κάνω και όχι αυτό του ΤΕΕ, γιατί δεν υπολογίζει τις απώλειες....

 

Μάλλον ο συνάδελφος είπε λάθος για (θερμικές) απώλειες, ενω εννοούσε τις θερμογέφυρες, τις οποίες πρέπει να τις υπολογίσεις και να τις περάσεις μια μια στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Αυτό dib είναι για τις ΜΕΑ.

Στα ΠΕΑ παίρνεις τις θερμογέφυρες της ΜΕΑ. Ή τις αμφισβητείς και τις επαναυπολογίζεις. Αλλά εκεί μπορείς να το κάνεις και με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με, αλλα έψαξα τις 15 σελίδες για να βρω σχετικό θεμα με την ερώτηση που έχω αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό ή μου διέφυγε, οπότε αν υπάρχει σχετικό θέμα, παρακαλούνται οι mods να το μεταφέρουν.

 

Λοιπόν, έχω 2όροφη αυθαίρετη οικοδομή κατοικίας που τακτοποιήθηκε με το 4014/11 και κάνω ΠΕΑ για το ισόγειο.

Στο πεδίο με οικ. άδειες -> τακτοποίηση 4014, μου ζητάει το Α/Α έργου.

 

Εγω στο 5σέλιδο του 4014 που έχω, δεν γράφει τέτοιο πράγμα, μόνο Α/Α Δήλωσης και Α/Α Πρωτοκόλλου...

 

Μήπως εννοεί το Α/Α Έργου απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ?  αλλα και πάλι ο συνάδελφος μου λέει οτι δεν έχει κάνει δήλωση στο σύστημα αμοιβών γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η υπόθεση.

 

Τι κάνω και τι βαζω στο Α/Α Έργου ?

 

¨Εχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχη περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση είχα βάλει τον Α/Α Δήλωσης. Δεν νομίζω ότι ζητάει από σύστημα αμοιβών, αλλά όπως και να 'χει τυπικό είναι το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση

 

Θα δοκιμάσω την άποψη σου και ελπίζω να γίνει δεκτό απο το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη: Σε μονοκατοικία που έχει γίνει με ΚΕΝΑΚ κανονικά, και όσον αφορά τα ΗΜ έχουν βάλει τελείως άλλα συστήματα (αλλά καλύτερα από αυτά της ΜΕΑ όμως) χρειάζεται αναθεωρήση;; 

 

Εγώ θέλω να βγάλω το ΠΕΑ και είδα ότι είναι άλλα τα ΗΜ. Το βγάζω κανονικά με τα νέα δεδομένα, ή πρέπει να γίνει αναθεωρήση;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

 

Έχω ένα διαμέρισμα του 1970, στο οποίο έγινε οριζόντια προσθήκη το 1990

Πρέπει να καταχωρήσω την άδεια του 1990 ;

Τι χρονολογία να το δηλώσω ;

Επίσης μου έδωσαν μελέτη θερμομόνωσης, η οποία όμως αφορά στο προστιθέμενο κομμάτι

Να βάλω τους τοίχους μισούς μισούς (το παλιό κομμάτι αμόνωτο, το νέο μονωμένο) ;

Τέλος στο σπίτι έχει ξηλωθεί εντελώς ο λέβητας, και παίζουν μόνο κλιματιστικά, εκτός από το μπάνιο

Θεωρώ χαζό να βάλω θεωρητικό σύστημα για 5 από τα 110 τετραγωνικά του σπιτιού

Τι λέτε επ' αυτού ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.