Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

αν το κτίριο είναι γυμναστήριο μία χρήση , και δευτερη χρήση γραφεία του γυμναστηρίου τότε θα βγάλεις ένα πεα με 2 ζώνες. Αν είναι δύο ανεξάρτητες χρήσεις, πάς για 2 πεα και όχι για πεα του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με #751

 

TOTEE 1

1.3

Όταν ένα κτήριο είναι μεικτής χρήσης, δηλαδή διαθέτει περισσότερα από ένα τμήματα που ανήκουν σε διαφορετικές βασικές κατηγορίες κύριας χρήσης (σύμφωνα με την παράγραφο 1.5), τότε κάθε τμήμα από αυτά εξετάζεται μεμονωμένα και αντίστοιχα, εκδίδεται πιστοποιητικό ενεργειακής
απόδοσης για κάθε βασική κατηγορία κύριας χρήσης του κτηρίου ξεχωριστά.

1.5

σε περίπτωση μεικτής χρήσης κτηρίου με διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας (π.χ. κτήριο πολυκατοικίας με εμπορικά καταστήματα στο ισόγειο), οι υπολογισμοί για την ενεργειακή απόδοση και ενεργειακή κατάταξη του κτηρίου, τόσο κατά την εκπόνηση της μελέτης ενεργειακής απόδοσης όσο και κατά την ενεργειακή επιθεώρηση κτηρίου για την έκδοση του πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης γίνεται ξεχωριστά για κάθε χρήση των επί μέρους
τμημάτων του κτηρίου.

 

Στην περίπτωση σου απ' ότι έχω καταλάβει πας για 1 ΠΕΑ με 2 ζώνες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αυτή την στιγμή, εφόσον δεν έχει ακόμα κατατεθεί το μισθωτήριο στην εφορία, έχει ακόμα 100% χρήση γραφείου. Αφού μισθωθεί θα είναι γυμναστήριο.

 

Δηλαδή ναι μεν θα είναι γυμναστήριο, αλλά πριν την μίσθωση (τότε βγαίνει το ΠΕΑ) είναι γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά, στα σεμινάρια μας είχαν πει πάντως ότι το ΠΕΑ πρέπει να συμβαδίζει με την χρήση που αναγράφεται στο μισθωτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα καταστηματάκι για ΠΕΑ με μόνο ένα κλιματιστικό μέσα. Ίσχυει και για τη θέρμανση και για την ψύξη ότι έχει συζητηθεί στο θέμα Βαθμός κάλυψης φορτίου στην ψύξη;

http://www.michanikos.gr/topic/29119-%CE%92%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%88%CF%8D%CE%BE%CE%B7/

 

Δηλαδή θα θεωρήσω ότι το κλιματιστικό μου καλύπτει συγκεκριμένα κλιματιστικά από το κλασσικό πινακάκι που παρέθεσε ο Ινζάγκι στην πρώτη σελίδα του προηγούμενου τόπικ, και καλύπτω τα υπόλοιπα (από το 100% και στη θέρμανση και στην ψύξη εφόσον είμαι στον τριτογενή τομέα) με το θεωρητικό; Ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

Το πινακάκι αυτό ισχύει και για τη θέρμανση ή είναι μόνο για την ψύξη; 

 

Μιλάω για αυτό

http://www.aircondi.co.za/

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης να το πας βάσει χώρων

αν καλύπτει το σύνολο της έκτασης του καταστήματος, εγώ θα το έβαζα μόνο του

αν όχι, θα συμπλήρωνα με θεωρητικό το υπόλοιπο κομμάτι, βάσει τετραγωνικών πάντα (δηλαδή κάλυψη βάσει επιφανείας)

δε μπαίνω στη διαδικασία να διαστασιολογήσω τα κλιματιστικά, σάμπως ξέρεις π.χ. ένα καλοριφέρ αν καλύπτει ένα σαλόνι ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Και στην ψύξη αυτό Αριστειδη; Γιατί αν μου πεις ναι, αναιρείς το προηγούμενο τόπικ και όσα ειπώθηκαν σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ότι δηλαδή όταν έχω κλιματιστικό στην ψύξη δεν υπολογίζω τα τετραγωνικά που καλύπτει με βάση τον χώρο στον οποίο είναι αλλά με βάση το προηγούμενο πινακακι. Δηλαδή το 9άρι είναι για 24τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.