Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ως Πολιτικος Μηχανικος, αυτα ξεφευγουν απο τα χωραφια μου, οποτε δε μπορω να κανω συγκεκριμενη θεωρηση

Το σιγουρο ειναι πως μεχρι ενος σημειου θεωρουσα κι εγω υπαρξη δικτυου διανομης ακομα και στα τοπικα συστηματα θερμανσης με λεβητες φυσικου αεριου η πετρελαιου αντιστοιχα, μονο που ως υφισταμενο εντος ζωνης, ειχε απωλειες που αποδιδοντουσαν ως θερμοτητα στο χωρο και ετσι δε θεωρουσα απωλειες.

Παρολα ταυτα, θεωρουσα πως η αντισταθμιση ειναι απαραιτητη για τη βελτιστη λειτουργια του λεβητα και ετσι απουσια αυτης κατετασσε τους αυτοματισμους στην κατηγορια Δ

 

Μετα τις οδηγιες στη ΔΚ-3 και τη συνομιλια με μηχανικο της ΕΥΕΠΕΝ καταλαβα πως η παραδοχη μηδενικων απωλειων σε δικτυο διανομης τοπικου συστηματος θερμανσης δε γινοταν για τον ανωτερω λογο που θεωρουσα ως τοτε αλλα γιατι πρακτικα θεωρουσαν ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ δικτυο διανομης. Οποτε επεκτεινανε την παραπανω παραδοχη και στους αυτοματισμους, με την ελλειψη αντισταθμισης να μην επηρεαζει την καταταξη σε Γ αντι για Δ.

 

Ετσι λενε, κατι παραπανω θα ξερουνε, ειδικα απο μενα που ειμαι Πολιτικος Μηχανικος, οποτε αποφασισα να αφησω στην ακρη τις δικες μου θεωριες και να συμμορφωθω στις δικες τους οδηγιες,

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. 2 ερωτήσεις.

 

1) Σε συνέχεια των παραπάνω, έστω μονοκατοικία που θερμαίνεται από λέβητα πετρελαίου που βρίσκεται σε αποθήκη 2μ. από το σπίτι. Δεν υπάρχει πίνακας αντιστάθμισης. Με το εξοικονομώ έχουν μπει θερμ. κεφαλές κ διακόπτες στα σώματα καλοριφέρ κ ένας θερμοστάτης. Κατηγορία αυτοματισμών είχα Δ, αλλά κ τώρα έχω πάλι Δ γιατί δεν υπάρχει πίνακας αντιστάθμισης στο λεβητοστάσιο; Δίκτυο διανομής θα βάζατε σε εσωτ. χώρο (κ μέχρι 20% σε εξωτερικό) ή σε εξωτερικό;

2) Κάνω ΠΕΑ για διαμέρισμα. Υπάρχουν α) φωταγωγός που παράλληλα εξυπηρετεί το διαμέρισμα (για το μπάνιο) και το κλιμακοστάσιο και β) φωταγωγός που βρίσκεται μεταξύ του διαμερίσματος που εξετάζω, του διπλανού διαμερίσματος και του κοινόχρηστου διαδρόμου.  Στα τ.μ. του διαμερίσματός μου ποια επιφάνεια φωταγωγών θα συμπεριλάβω; Αυτή που θα συμπεριληφθεί, θα προστεθεί απλά αυξάνοντας τη συνολική επιφάνεια, ενώ η θερμαινόμενη θα παραμένει σταθερή, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

1) Για αυτοματισμούς ναι πάλι Δ, αφου όπως λες δεν έχεις θερμοκρασιακή αντιστάθμιση που απαιτείται απο την κατηγορία Γ

Για το δίκτυο όπως το περιγράφεις, εγω θα το έβαζα εσωτερικό (<20%)

 

2) Αν κατάλαβα καλά, για το α) & β) θα πάρεις τις εξωτερικές διαστάσεις των τοιχων που είναι σε επαφή με τους φωταγωγούς

Εννοείται οτι προστιθέμενη, θα αυξήσει τα τμ της ΘΖ

Link to comment
Share on other sites

dib ευχαριστώ.

 

Για το 1 συμφωνώ.

Για το 2 ρωτάω αν θα πρέπει στην περίπτωση των 2 φωταγωγών που περιγράφω να προστεθεί όλη η επιφάνειά τους στη συνολική του διαμερίσματος που εξετάζω (μόνο στη συνολική επιφάνεια κ όχι στη θερμαινόμενη) από τη στιγμή που ίσως θεωρούνται μέρος του διαμερίσματος κ αυτοί. Κ αν ναι ποιο ποσοστό τους ανήκει στη συνολική επιφάνεια του διαμερίσματος, αν δεν εξυπηρετούν αποκλειστικά αυτό, αλλά ο ένας κ το κλιμακοστάσιο κ ο άλλος κ το διπλανό διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Η επιφάνεια των φωταγωγών δεν μπαίνει στα διαμερίσματα ούτε στους ΜΘΧ γιατί είναι ανοιχτοί χώροι στο εξωτερικό περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

@γ.ταφ

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς, εσύ αναφερόσουν σε επιφάνεια (φωταγωγών) και γω σου έγραφα για τις εξωτ. διαστάσεις των τοίχων των φωταγωγών.

 

Είναι όπως σωστά το λέει ο antloukidis

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε θα τους λάβω πουθενά υπόψη, παρά μόνο τους τοίχους (με όλο το πάχος τους) του διαμερίσματος προς αυτούς, ως σε επαφή με εξωτ. αέρα. 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ΜΕΑ για προσθήκη καθ' ύψος Γ-Δ ορόφου (μεζονέτα). Έχω κοινό ΜΘΧ κλιμακοστάσιο με υφιστάμενη μεζονέτα (Α-Β οροφοι) και επίσης με πυλωτή. Το κλιμακοστάσιο τελειώνει στο υπόγειο χωρίς να υπάρχει διαχωριστικό στοιχείο μεταξύ χώρου υπογείου και χώρου πυλωτής-ισογείου. 

Ερώτηση: ως ΜΘΧ για τη μελέτη παίρνω όλο το κλιμακοστάσιο και το υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.