Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

καλησπέρα.

 

Τα υαλότουβλα τα βάζουμε ως μη ανοιγόμενη πρόσοψη ή μη ανοιγόμενο κούφωμα; 

 

 

Ναι, με ggl=0.27 και Ug=3.50.

 

Αλλά επειδή με πιάνει η μανία για την ακριβεια της προσέγγισης, οι τιμές αυτές (που δίνονται από τις ΤΟΤΕΕ), έχουν συμπεριλάβει και τον αρμό;;

Link to comment
Share on other sites

akaliak, το ναι πάει στο μη ανοιγόμενο κούφωμα ή στη μη ανοιγόμενη πρόσοψη; αν κ δε νομίζω ότι επηρεάζεται το αποτέλεσμα. να το ξέρω, όμως, έτσι για το τυπικό.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ισχύ του δικτύου διανομής θέρμανσης:

 

Αντιγράφω από την βοήθεια του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ: Η συνολική θερμική ισχύς την οποία μεταφέρει το δίκτυο διανομής είναι η εγκατεστημένη θερμική ισχύς της μονάδας παραγωγής επί το συνολικό συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης και μόνωσης λέβητα.

 

Άρα εάν έχω π.χ. λέβητα με ονομαστική-εγκατεστημένη ισχύ 100kW και β.α. από φύλλο ελέγχου 0.9.

 

Ως ισχύ δικτύου θεωρώ 100 x Ng1 x Ng2 ή 100 x 0,9 x Ng1 x Ng2 που είναι και η πραγματική ισχύς που παρέχεται στο δίκτυο διανομής;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά dib, όμως αυτή η ισχύς δεν παρέχεται πραγματικά στο δίκτυο διανομής. Δεν θα έπρεπε να λάβουμε υπόψιν και την απόδοση του καυστήρα;

Link to comment
Share on other sites

JasonK η ισχύς που παρέχεται στο δίκτυο είναι τα 100kW, η ωφέλιμη δηλαδή.

Δες την συζήτηση που έχει γίνει για αυτό το θέμα στην ενότητα <<φύλλο ελέγχου λέβητα>> (ή και κάπου αλλού αλλά αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι).

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

akaliak, το ναι πάει στο μη ανοιγόμενο κούφωμα ή στη μη ανοιγόμενη πρόσοψη; αν κ δε νομίζω ότι επηρεάζεται το αποτέλεσμα. να το ξέρω, όμως, έτσι για το τυπικό.

 

βαλε μη ανοιγομενη προσοψη... κουφωμα δεν το λες... αλλα δεν παιζει ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά dib, όμως αυτή η ισχύς δεν παρέχεται πραγματικά στο δίκτυο διανομής. Δεν θα έπρεπε να λάβουμε υπόψιν και την απόδοση του καυστήρα;

Όταν ένας λέβητας έχει ονομαστική ισχύ 100KW, σημαίνει ότι άυτος μπορεί να δώσει στο νερό 100KW (86.000Kcal/h), δηλάδη μπορεί π.χ. να ανεβάσει τη θερμοκρασία του νερού  παροχής 5,73m3/h, κατά 15οC,

 

Αλλά θα χρειστεί να δωθεί περισσότερη ισχύ από το καύσιμο, γιατί μέρος της θα χαθεί στο περιβάλλον (από τα καυσαέρια κυριώς) και γι αυτό υπάρχει ο βαθμός απόδοσης

 

Η υπερδιαστασιολόγηση και η κακή μόνωση εκφράζουν κυρίως τις απώλειες αναμονής και μειώνουν με την σειρά τους την αποδιδόμενη ισχύ στο δίκτυο του νερού και ορθώς τις λαμβάνουμε υπόψη μας στον υπολογισμό τις ισχύος που τελικά περνάει σε αυτό.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.