Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Το τι υπάρχει θέλει μεγάλη συζήτηση... Αυτό όμως λέει η ΤΟΤΕΕ, αυτό κάνουμε! Δεν είναι το μονο γκρίζο σημείο άλλωστε...

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε γμτ δε μου ανήγει το buildingcert? Τι συμβαίνει;

Από χθες το μεσημέρι είναι έτσι! Και βιάζομαι να παραδώσω ΠΕΑ! 

Θέλουν και τα 100άρικα στις εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάνω το πρώτο ΠΕΑ για το εξοικονομώ σε μεζονέτα με υπόγειο, ισόγειο και όροφο. Η μεζονέτα είναι τμήμα κτιρίου (βρίσκεται σε συγκρότημα) και η ερώτηση μου είναι αν θα πρέπει να δηλώσω το υπόγειο ΜΘΧ ή θα πάρω το απλοποιητικό U/2 για το δάπεδο προς ΜΘΧ. Η πληρωμή θα γίνει για το σύνολο του κτιρίου σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σαν τμήμα κτιρίου θα το δηλώσω στο πρόγραμμα γιατί είναι σε συγκρότημα κατοικιών και μάλιστα έχει κοινό τοίχο με διπλανή μεζονέτα.

 

Και μια δεύτερη ερώτηση, μπορώ στις παρεμβάσεις να δηλώσω την μόνωση του υπογείου?

Link to comment
Share on other sites

zio7, εννοείς ότι η μεζονέτα που εξετάζεις βρίσκεται σε συγκρότημα με κοινό τον φέροντα οργανισμό και επιπλέον ότι ο μ.θ.χ. του υπογείου της συνορεύει κι αυτός (όπως και των άλλων ορόφων) με κοινό/ους τοίχο/ους με διπλανές μεζονέτες του ιδίου συγκροτήματος;

Αν ισχύουν και τα δύο ταυτόχρονα, τότε ναι. εφαρμόζεις την γνωστή απλοποιητική παραδοχή του U/2 για το διαχωριστικό δάπεδο. Το ποσό της αμοιβής όμως που θα εγκριθεί θα αφορά το ισόγειο και τον Α' όροφο, δηλαδή την θερμική ζώνη και όχι το υπόγειο, αφού δεν θα το εξετάσεις.

 

Η θερμομόνωση μη θερμαινόμενων χώρων, δεν νομίζω πως επιδοτείται από το πρόγραμμα. Προσωπικά, αυτό καταλαβαίνω από τον οδηγό του προγράμματος. Εκτός κι αν εννοείς τη θερμομόνωση του διαχωριστικού δαπέδου.

 

Ερώτηση, δική μου. Η εσωτερική θερμομόνωση αδιαφανών δομικών στοιχείων προς κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, για μεμονωμένο διαμέρισμα, είναι επιλέξιμη δαπάνη ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

 

 

zio7, εννοείς ότι η μεζονέτα που εξετάζεις βρίσκεται σε συγκρότημα με κοινό τον φέροντα οργανισμό και επιπλέον ότι ο μ.θ.χ. του υπογείου της συνορεύει κι αυτός (όπως και των άλλων ορόφων) με κοινό/ους τοίχο/ους με διπλανές μεζονέτες του ιδίου συγκροτήματος;

 

Ναι σωστά κατάλαβες. Άρα εξετάζω μόνο το ισόγειο και τον όροφο? Στο Ε9 αναφέρει και τον βοηθητικό χώρο, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

 

Εννοώ την θερμομόνωση του δαπέδου του ισογείου.

 

Και για την ερώτηση σου κάποια απάντηση γιατί είναι και δική μου απορία

Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση, δική μου. Η εσωτερική θερμομόνωση αδιαφανών δομικών στοιχείων προς κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, για μεμονωμένο διαμέρισμα, είναι επιλέξιμη δαπάνη ή όχι;

 

Το πρόγραμμα στον πίνακα παρεμβάσεων αναφέρει "Α.  Εξωτερική θερμομόνωση δωματος Β. Εξωτερική θερμομόνωση λοιπού κελύφους και πιλοτής Γ. Εσωτερική θερμομόνωση.

 

Θεωρώντας ότι τα αδιαφανή δομικά στοιχεία πρός κοινοχρηστό κλιμακοστάσιο, αποτελούν τμήμα του κελύφους το κτηρίου προς ΜΘΧ, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην είναι επιλέξιμη δαπάνη.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται , σε περίπτωση που σπάμε μια θερμική ζώνη (λόγω μεγάλου όγκου δεδομένων που δεν "χωράνε στο TEE-KENAK διότι έχει περιορισμό μέχρι 200 και κάτι γραμμές για τα δεδομένα του κελύφους) σε 2 υποζώνες, που έχουν όμως την ίδια χρήση και τα ίδια συστήματα, πως γίνεται ο καταμερισμός των δεδομένων των συστημάτων (πχ κλιματισμός , ηλιακά κτλ);

Με βάση τα τετραγωνικά, για παράδειγμα αν έχω 100m2 και τα σπάσω σε δύο ζώνες των 60 και 40m2, για τις οποίες ο υπολογισμός των τετραγωνικών του ηλιακού έιναι αρχικά 3m2,

λέω 0,6*3 για τη μία και 0,4*3 για την άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.