Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σκιάσεις(όπου το κτίριο αναφοράς στο πρόβολο και στις πλευρικές έχει συγκεκριμένες τιμές),προσανατολισμός, θερμομόνωση κλ.

 

Το 6 δεν είναι και πολύ μικρή διαφορά αλλά μπορεί να συμβαίνει.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλούς προβόλους και καποιες πλευρικές σκιάσεις, άρα μάλλον σε αυτό οφείλεται.

 

Το κτήριο είναι του 83, με θερμομόνωση κατά ΚΘΚ. με μεταλλικά αλουμινίου με μονό υαλοπίνακα, χωρίς κλιματιστικά ή ηλιακό και μου βγαίνει Δ. Με προσθήκη ηλιακού πάει Γ.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο είναι του 83, με θερμομόνωση κατά ΚΘΚ. με μεταλλικά αλουμινίου με μονό υαλοπίνακα, χωρίς κλιματιστικά ή ηλιακό και μου βγαίνει Δ. Με προσθήκη ηλιακού πάει Γ.

 

Μου έρχεται δύσκολο να πιστέψω οτι έχει εφαρμοστεί η μελέτη θερμομόνωσης το '83, μην είσαι τόσο ευκολόπιστος συνάδελφε!

 

Τώρα και ενδιάμεσο διαμέρισμα να είναι αλλά ΧΩΡΙΣ ηλιακό και βγαίνει Δ !!!!!!

 

Κάπου πρέπει να έχεις υπλογίσει κάτι λάθος....εγω θα περίμενα Ε και με ηλιακό να πάει Δ !

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα έχει μόνο δύο εκτεθειμένες πλευρές, πάνω, κάτω και στις δύο υπόλοιπες συνορεύει με θερμαινόμενους χώρους, έχει και αρκετούς προβόλους.

 

Και εγώ Ε το περίμενα για αυτό και ρώτησα εδώ.

 

Εάν έχει εφαρμοστεί η εφαρμοστεί η μελέτη θερμομόνωσης το αμφισβητώ μιας και έχει πολεοδομικές αυθαιρεσίες, αλλά δεν μπορώ να τρυπήσω και τον τοίχο για να δω.

 

Εχω και φύλλο ελέγχου με β.α. 92,5%, που το θεωρώ κάπως τραβηγμένο. 

 

Οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί μιας και τους διπλοτσέκαρα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ όπως νομίζεις

 

Τώρα κάνω και γω διαμέρισμα εσωτερικό αμόνωτο του '73, με 2 τοίχους εκτεθειμένους (1 σε εξωτ. αέρα και 1 σε μθχ), β.α 0,91, χωρίς ψύξη + ηλιακό => Ε

 

Με ηλιακό πάει Δ και με εξωτ. μόνωση του εξωτερικού τοίχου => Γ

 

Στη περίπτωση σου θα έπερνα τους τοίχους με ανεπαρκή μόνωση, ΑΠΟΚΛΥΕΤΑΙ να έχουν βάλει μόνωση το '83 σύμφωνα με τη μελέτη !!!

 

edit

 

Ειδικά κολώνες - δοκάρια θα πρέπει να τα λάβεις ΑΜΟΝΩΤΑ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ dib.

 

Εκει προσανατολίζομαι και εγώ, να αμφισβητήσω την μελέτη θερμομόνωσης.

 

Μόλις διαπίστωσα ότι σύμφωνα με την μελέτη θερμομόνωσης οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν πάχος 26εκ (μόνωση 4εκ) ενώ στην εγκεκριμένη από την πολεοδομία κάτοψη έχουν πάχος 20εκ. Πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα ότι σύμφωνα με την μελέτη θερμομόνωσης οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν πάχος 26εκ (μόνωση 4εκ) ενώ στην εγκεκριμένη από την πολεοδομία κάτοψη έχουν πάχος 20εκ. Πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό;

 

Καλά μην το ψάχνεις... τότε στα αρχιτεκτονικά δεν έβαζαν και το πάχος της μόνωσης όπως σήμερα; Κανείς δεν έλεγχε αν τα προδιαγραφόμενα πάχη των τοίχων στη μελέτη θερμομόνωσης ήταν ίδια με αυτά στα αρχιτεκτονικά. Βασικά αμφιβάλλω αν είχαν όλοι αντιληφθεί τότε την έννοια της μελέτης θερμομόνωσης...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικο για να αμφισβητησεις μελετη θερμομονωσης ειναι να παρεις και καποιον ξυλοτυπο για να δεις παχη δομικων στοιχειων και να τα αντιπαραβαλεις με την πραγματικοτητα σου στην αυτοψια

Δεν το συνηθιζω, μονο σε εξοικονομω αν θελω να ειμαι ακριβης και να υποβιβασω το κτηριο σκοπιμως το κανω

Δουλεια μου δεν ειναι να ελέγξω αν εφαρμοστηκε πληρως η μελετη θερμομονωσης, αλλου δουλεια ηταν.

Δουλεια μου ομως ειναι να αποδειξω οτι δεν εφαρμοστηκε πληρως αν την αμφισβητησω

 

Στα τουβλα σπανια να αμφισβητησω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Δουλεια μου δεν ειναι να ελέγξω αν εφαρμοστηκε πληρως η μελετη θερμομονωσης, αλλου δουλεια ηταν.

Δουλεια μου ομως ειναι να αποδειξω οτι δεν εφαρμοστηκε πληρως αν την αμφισβητησω

 

Και πως θα αποδείξεις οτι δεν εφαρμόστηκε..... αν δεν ελέγξεις ?

 

Απο τον έλεγχο προκύπτει η μη εφαρμογή της μελέτης.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.