Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για παράδειγμα, για την επιφάνεια των ηλιακών συλλεκτών (αν έχεις κεντρικό σύστημα παραγωγής ζ.ν.χ. με κοινόχρηστο boiler), μπορείς να κάνεις την κατανομή βάση των συνολικών απαιτήσεων της κάθε μιας ζώνης σε ζ.ν.χ.

Η ισχύς της μονάδας παραγωγής δεν επιμερίζεται.

Η ισχύς του δικτύου διανομής, μπορεί να υπολογιστεί από τους διερχόμενους κλάδους από κάθε ζώνη ή για παράδειγμα βάσει της αντίστοιχης μελέτης (αν υπάρχει κι αν έχει εφαρμοστεί στην πράξη).

Τα βοηθητικά συστήματα, βάσει τετραγωνικών της θ.ζ. ή βάσει κατανομής δαπανών θέρμανσης (αν υπάρχει).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση υπενθύμισης γιατί έχει πολύ καιρό να μου τύχει και δεν το θυμάμαι... Πρώτος όροφος το υπό εξέταση διαμέρισμα, κατάστημα από κάτω στο ισόγειο. Το δάπεδο του πρώτου ορόφου είναι προς μθχ ή προς θερμαινόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση εσφαλμένης αναγραφής ονόματος ιδιοκτήτη τι γίνεται; 

 

Υποχρεωτικά ανάκληση; 

 

Το Π.Ε.Α. δεν αφορά το "πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον" 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, για την επιφάνεια των ηλιακών συλλεκτών (αν έχεις κεντρικό σύστημα παραγωγής ζ.ν.χ. με κοινόχρηστο boiler), μπορείς να κάνεις την κατανομή βάση των συνολικών απαιτήσεων της κάθε μιας ζώνης σε ζ.ν.χ.

Η ισχύς της μονάδας παραγωγής δεν επιμερίζεται.

Η ισχύς του δικτύου διανομής, μπορεί να υπολογιστεί από τους διερχόμενους κλάδους από κάθε ζώνη ή για παράδειγμα βάσει της αντίστοιχης μελέτης (αν υπάρχει κι αν έχει εφαρμοστεί στην πράξη).

Τα βοηθητικά συστήματα, βάσει τετραγωνικών της θ.ζ. ή βάσει κατανομής δαπανών θέρμανσης (αν υπάρχει).

 

Μου θυμίζεις σε παρακαλώ για ποιο λόγο δεν επιμερίζεται η ισχύς της μονάδας παραγωγής (έστω ότι θα έχω κεντρική α.θ.) , όχι ότι παίζει ρόλο σε υπολογισμούς μιας και η απόδοση που θα είναι ίδια ουσιαστικά μας ενδιαφέρει περισσότερο. Όσον αφορά τους ηλιακούς λοιπόν η κατανομή λες ότι είναι καλύτερα να γίνει με βάση της απαιτήσεις σε ζνχ (δηλαδή το ποσοστό κάθε ζώνης - η κατανάλωση σε ζνχ -  επι του συνόλου του αθροίσματος των απαιτήσεων για τις δύο ζώνες), μιας και αρχικά είχα σκεφτεί να το πάω με ποσοστό σε τετραγωνικά.. Λίγο μπερδεμένος στο τελευταιό..

Edited by markoust
Link to comment
Share on other sites

Από την βοήθεια του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ: <<Σε περίπτωση που η μονάδα παραγωγής θερμικής ενέργειας καλύπτει περισσότερες της μιας θερμικές ζώνες, η ισχύς της συγκεκριμένης μονάδας που ορίζεται σε κάθε θερμική ζώνη είναι η συνολική και δεν επιμερίζεται..........>>.

Link to comment
Share on other sites

Από την βοήθεια του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ: <<Σε περίπτωση που η μονάδα παραγωγής θερμικής ενέργειας καλύπτει περισσότερες της μιας θερμικές ζώνες, η ισχύς της συγκεκριμένης μονάδας που ορίζεται σε κάθε θερμική ζώνη είναι η συνολική και δεν επιμερίζεται..........>>.

σωστος!

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε ΜΕΑ ολόκληρου κτηρίου π.χ. πολυκατοικία με κατοικίες (μια θερμική ζώνη) και κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο (ΜΘΧ).

 

Πως θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να ορίσουμε τον ΜΘΧ στο λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ;

 

1) Ολόκληρο το κλιμακοστάσιο σαν ένα ΜΘΧ και αντίστοιχα τις διαχωριστικές επιφάνειες κάθε διαμερίσματος προς αυτόν;

 

2) Ξεχωριστούς  ΜΘΧ ανά όροφο (στους ενδιάμεσους χωρίς οροφή και δάπεδο) και την διαχωριστική επιφάνεια κάθε διαμερίσματος προς τον ΜΘΧ με τον οποίο είναι σε επαφή στον αντίστοιχο όροφο;

 

Χωρίς να το έχω κάνει τις πράξεις, έχω την εντύπωση ότι ενδεχομένως να αλλάζει λίγο ο μειωτικός συντελεστής b, που υπολογίζεται σύμφωνα με τον τύπο 2.21, σελ. 43, ΤΟΤΕΕ 2.

 

Εγώ κλίνω προς τον 1ο τρόπο, αλλά δεν έχω καταλήξει. Το γνωστό εμπορικό λογισμικό ΚΕΝΑΚ που διαθέτω πάντως, σου δίνει τη δυνατότητα να ορίσεις το κλιμακοστάσιο ως ΜΘΧ ανά όροφο.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.