Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γιατί αν μπει στο μπαλκόνι το δίκτυο διανομής είναι μικρό και θεωρούνται αμελητέες οι απώλειες, συνεπώς θεωρείται τοπικό σύστημα.

 

Το αντίθετο συμβαίνει αν τοποθετηθεί στο υπόγειο ή στο δώμα και θεωρείται κεντρικό σύστημα, ανεξάρτητα αν εξυπηρετεί 1 μόνο χρήστη

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι πως δε συμβαινει, ομως ειναι κομματακι σπανιο...

Εχει ερθει by the way πελατης να του τακτοποιησω...αυθαιρετη εγκατασταση λεβητα πετρελαιου στο μπαλκονι επειδη εφαγε καταγγελια.

Και σε αλλη πελατισσα της τακτοποιησα επισης αυθαιρετη εγκατασταση λεβητα πετρελαιου στο μπαλκονι και πλεον και να παρει αναποδες αλλος ενοικος, με τις αναποδες θα μεινει...

 

Το πρόβλημα στην εγκατάταση λέβητα πετρελαίου στο μπαλκόνι, δεν είναι ο ίδιος ο λέβητας, αλλά η δεξαμενή καυσίμου. Κάπου στον κτηριοδομικό το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην εγκατάταση λέβητα πετρελαίου στο μπαλκόνι, δεν είναι ο ίδιος ο λέβητας, αλλά η δεξαμενή καυσίμου. Κάπου στον κτηριοδομικό το αναφέρει.

 

Σωστό αυτό που λές για τη δεξαμενή... αλλά και το μπαλκόνι δεν ξέρω αν έχει υπολογιστεί για τοπικό βάρος απο λέβητα > 150Kg/m2

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λές για τη δεξαμενή... αλλά και το μπαλκόνι δεν ξέρω αν έχει υπολογιστεί για τοπικό βάρος απο λέβητα > 150Kg/m2

 

Σε αυτό μπορούν να μας διαφωτίσουν καλύτερα οι συνάδεφλοι πολ. μηχανικοί. Όμως θεωρώ το 150-200kg/m2 ότι δεν είναι μεγάλο φορτίο για έναν σώστα κατασκευασμένο πρόβολο. Υπολόγισε ότι τόσο περίπου είναι το φορτίο από 2 άτομα που κάθονται δίπλα-δίπλα. Επίσης συνήθως τοποθετούνται κοντα στο κτήριο και όχι στην άκρη του προβόλου.

Link to comment
Share on other sites

πώς αντιμετωπίζετε ένα ημικυκλικό δομικό στοιχείο; Σκιάσεις, προσανατολισμοί κτλ. των διαφανών και αδιαφανών στοιχείων του;

Link to comment
Share on other sites

Το σπας σε οσο το δυνατον μικροτερα τμηματα για να σε βολεψει στη μελετη του.

Στα τρια η τεσσερα τμηματα νομιζω ειναι μια ικανοποιητικη προσεγγιση

 

Στα λοιπα με καλυψε ο προλαλησας dib

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λέγοντας "όλο μπετό"; Έχεις την περίπτωση του σχήματος 3.4. της σελ. 55 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, και αντί για κάποια τμήματα με οπτοπλινθοδομή έχεις γύρω-γύρω όλο τοιχία ή έχεις μια συμπαγή πλάκα πάχους 0,70m;

Μάλλον λάθος μου ,  είναι δύσκολο να είναι πλάκα πάχους 0,70μ. Ναι έχω το σχήμα 3.4 της ΤΟΤΕΕ 1 , όπου το h=0.7μ. Σε αυτήν την περίπτωση στην καρτέλα επιφάνειες σε επαφή με το έδαφος έχω μόνο το δάπεδο , όπου έχω βάθος Κ=0.70μ. , εμβαδόν όλο το δάπεδο και περίμετρος όλη του δαπέδου ? Το ισόγειο διαμέρισμα είναι όλο υπερυψωμένο 0.70μ από το έδαφος και είναι ελεύθερο από όλες τις πλευρές εκτός από ένα μικρό τμήμα μιας πλευράς που είναι σε επαφή με γειτονικό κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Aυγουστιάτικες απορίες, μετά από ένα διάλλειμα 6 μηνών :mrgreen:

 

σε κατάστημα που κλήθηκα να κάνω ΠΕΑ, συνάντησα το εξής περίεργο

Το κατάστημα είναι χωρισμένο σε 2 κτίρια.

Το κτίριο Α χρησιμοποιείται ως χώρος πώλησης, και έχει και γραφεία

προφανώς μέχρις εδώ καλά, χωρίζω 2 ζώνες, αμφότερες κλιματίζονται (χωρίς εξαερισμό βεβαίως, αλλά OK)

 

Το κτίριο Β χρησιμοποιείται το μισό ως κατάστημα και το μισό ως αποθήκη

Ο χώρος της αποθήκης χωρίζεται από το κατάστημα με ψηλά ράφια dexion, τα οποία φυσικά δε φτάνουν μέχρι πάνω, ενώ κανείς από τους δύο χώρους δε κλιματίζεται...

καμία ιδέα ;;;

 

Και ένα τελευταίο, περιέργως μετά από τόσα ΠΕΑ πρώτη φορά μου τυχαίνει κεκλιμένη στέγη...

 

ως επιφάνεια θεωρούμε προφανώς το ανάπτυγμα της στέγης, έτσι δεν είναι ;;;

 

επίσης η στέγη, είχε φεγγίτες (αρκετά μεγάλους)

αυτούς πως τους αντιμετωπίζετε ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

1. Το κατάστημα είναι χωρισμένο σε δύο κτίρια ή δύο χώρους?

2. Εφόσον (στο κτίριο Β) δεν υπάρχουν μόνιμα διαχωριστικά, ο χώρος θεωρείται ενιαίος

3. Σαν εμβαδόν στέγης, θεωρείται το εμβαδόν της προβολής της σε οριζόντιο επίπεδο (στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ πέραν του εμβαδού και του U, δηλώνεις την κλίση και τον προσανατολισμό της) 

4. Οι φεγγίτες καταχωρίζονται σαν διαφανή δομικά στοιχεία (με κλίση και προσανατολισμό)

Link to comment
Share on other sites

To κατάστημα αποτελείται από 2 κτίρια

το κτίριο Α, είναι πλήρως κλιματιζόμενο

το Β, δεν κλιματίζεται καθόλου

εκεί (στο κτίριο Β), δεν υπάρχουν μόνιμα διαχωριστικά, και περίπου 50% είναι χώρος πώλησης, και 50% αποθήκης

να το ορίσω προτείνεις όλο ως βοηθητικούς χώρους της κύριας χρήσης ;

 

ευχαριστώ για τα 3,4 ήσουν σαφέστατος :)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.