Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Το ξαναρώτησα πριν καμιά 30αριά σελίδες στο τόπικ απλά θα ήθελα και καμία δεύτερη γνώμη,

 

Εξετάζω ένα μικρό ισόγειο κατάστημα για ΠΕΑ. Δίπλα από τη μία μεριά επικοινωνεί με κατάστημα που είναι ξενοίκιαστο και από την άλλη νοικιασμένο.

 

Και τα δύο γειτονικά από ότι είδα δεν είχαν μόνιμο σύστημα θέρμανσης-ψύξης. Ο ένας από δω βέβαια ζεσταίνεται με θερμοπομπούς.Το άλλο π[ροφανώς τπτ.

 

Με τι θα θεωρούσατε εσείς ότι συνορεύει; Με ΘΧ ή με ΜΘΧ;

 

Στη σελίδα 369 του τόπικ ο τέτρις μου είχε προτείνει σε παρόμοιο ερώτημα ότι ακόμα και ξενοίκιαστο να είναι το θεωρούμε θερμαινόμενο. Από την άλλη μου φαίνεται λίγο άκυρο. Και αν δεν νοικαιστεί ποτέ; 

 

Εξάλλου δεν υποτίθεται ότι εγώ εξετάζω τι βρήκα τη στιγμή της επιθεώρησης και μόνο και όχι τι θα γίνεται σε 2 ή 10 χρόνια;;;

 

Κάποια γνώμη;

 

ps. Θεωρώ δεδομένο ότι το νοικιασμένο θα το το πάρω ως θερμαινόμενο.

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο γειτονικά από ότι είδα δεν είχαν μόνιμο σύστημα θέρμανσης-ψύξης. Ο ένας από δω βέβαια ζεσταίνεται με θερμοπομπούς.Το άλλο π[ροφανώς τπτ.

 

Με τι θα θεωρούσατε εσείς ότι συνορεύει; Με ΘΧ ή με ΜΘΧ; ΘΧ και τα 2.

 

Στη σελίδα 369 του τόπικ ο τέτρις μου είχε προτείνει σε παρόμοιο ερώτημα ότι ακόμα και ξενοίκιαστο να είναι το θεωρούμε θερμαινόμενο. Από την άλλη μου φαίνεται λίγο άκυρο. Και αν δεν νοικαιστεί ποτέ; Δεν σε αφορά αυτό ... πέρνουμε τα κατα συνθήκη του ΚΕΝΑΚ !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Για ένα κτίριο που κατασκευαστηκε το 2010 και υπαρχει μονο τακτοποιηση( οχι οικοδομικη αδεια) μου ζητηθηκε να εκδώσω ΠΕΑ. θερμομονωση δεν εφαρμοστηκε αρα πάω στον πιν.3.4α. χωρις θερμομονωτικη προστασια. Για στατικά όμως τι κάνω που δεν υπαρχει καν μελετη στατικων? παω με ποσοστο φεροντος?

 Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει άδεια, θα πας με ποσοστά.

Θα πρέπει όμως να είσαι σίγουρος για τον τρόπο κατασκευής (οπλισμένο σκυρόδεμα, φέρουσα τοιχοποιία, μεταλλικό, ξύλινο, κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει άδεια, θα πας με ποσοστά.

Θα πρέπει όμως να είσαι σίγουρος για τον τρόπο κατασκευής (οπλισμένο σκυρόδεμα, φέρουσα τοιχοποιία, μεταλλικό, ξύλινο, κλπ) 

 

Τυπικά πρέπει να κάνει αποτύπωση (τρύπημα κλπ...) , δεν νομίζω οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πινακάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρυπάμε στο ΠΕΑ. Αν δεν υπάρχει μελέτη πάς με τυπικές τιμές. Αν υπάρχουν μπετονένιες κολώνες θα το διαπιστώσεις όμως και με ένα σφυράκι ή κάτι άλλο χτυπώντας λίγο τον τοίχο. Το τούβλο ακούγεται πιο κούφιο.

Οι πηγές πληροφοριών στο ΠΕΑ είναι μελέτες, μακροσκοπικός έλεγχος, τιμολόγια και οι ιδιοκτήτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να πάρεις τυπικές τιμές , αυτό λέω.Το πως θα κάνεις αποτύπωση στατικών ειναι δικό σου θέμα.

Αμα ηταν ευκολο με το σφυρακι δεν θα υπήρχαν εταιρίες που κανουν αυτή την δουλεια.

Παρε τηλ. να δεις τι θα σου πουν.

Και προσεξε το ¨τυπικά" , και εγω το πινακακι θα επαιρνα  (και εχω πάρει) αλλά γνωριζω οτι ειναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο μοντέλο που φαίνεται στην φωτογραφία πόσα BTU ειναι?Να πάρω ως ισχυ για την ψυξη τα 0.864 kw?

post-43062-0-14685000-1481877480_thumb.jpg

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.