Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Όταν σε ένα ενεργειακό πιστοποιητικό με θέρμανση και ψύξη πετρέλαιο και στο πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης μου βγάζει ηλεκτρική ενέργεια στην θέρμανση και ψύξη (μεγάλη) που δεν υπάρχει, τι μπορεί να συμβαίνει ; Τι μπορώ να διορθώσω ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  •  

  •  

Όταν σε ένα ενεργειακό πιστοποιητικό με θέρμανση και ΖΝΧ πετρέλαιο και στο πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης μου βγάζει ηλεκτρική ενέργεια στην θέρμανση και ΖΝΧ (μεγάλη) που δεν υπάρχει, τι μπορεί να συμβαίνει ; Τι μπορώ να διορθώσω ;

Είχα κάνει λάθος 

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ένα ενεργειακό πιστοποιητικό με θέρμανση και ΖΝΧ πετρέλαιο και στο πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης μου βγάζει ηλεκτρική ενέργεια (10,6KWh/m2 Ετήσια κατανάλωση τελικής ενέργειας)) στην θέρμανση και ΖΝΧ (μεγάλη) που δεν υπάρχει, τι μπορεί να συμβαίνει ; Τι μπορώ να διορθώσω ;

Ευχαριστώ

ΛΑΘΟΣ

Edited by panosges
Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ένα ενεργειακό πιστοποιητικό με θέρμανση και ΖΝΧ πετρέλαιο και στο πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης μου βγάζει ηλεκτρική ενέργεια (10,6KWh/m2 Ετήσια κατανάλωση τελικής ενέργειας) στην θέρμανση και ΖΝΧ  που κανονικά δεν υπάρχει, τι μπορεί να συμβαίνει ; Τι μπορώ να διορθώσω ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω περίπτωση έκδοδης ΠΕΑ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας η οποία ανεγέρθηκε το 2007 και άρα πρέπει να περάσω στους τοίχους τις δοκούς και τα υποστυλώματα. Την μελέτη θερμομόνωσης την έχω στα χέρια μου για να πάρω τα U. Για τον υπολογισμό των U των τοίχων που είναι σε επαφή με ΜΘΧ (τοίχος διαμερίσματος σε επαφή με κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας),  πρώτα πολλαπλασιάζουμε με b=0,50 και μετά προσθέτουμε +0,20 W/m2K για προσαύξηση λόγω θερμογεφυρών ή το ανάποδο; 

Η σχέση με την οποία υπολογίζεται το U είναι η εξής: U= (Ebeton * Ubeton + Eτοιχοποιίας * Uτοιχοποιίας)/Eτοίχου ολικό

Ebeton = 11,508 m2

Ubeton = 0,618 W/m2K

Eτοιχοποιίας = 5,712 m2

Uτοιχοποιίας = 0,501 W/m2K

Eολικό = 17,22 m2

Έχουμε τις εξής 3 περιπτώσεις:

1) Βάζω τα ανωτέρω U, πολλαπλασιάζω με b=0,50 και προσθέτω στο τέλος το 0,20 -->  U = 0,49 W/m2K

2) Βάζω τα ανωτέρω U, προσθέτω το 0,20 και έπειτα πολλαπλασιάζω με b=0,50 --> U = 0,39 W/m2K

3) Βάζω τα ανωτέρω U προσαυξημένα εξ αρχής με 0,20 και στο τέλος πολλαπλασιάζω με b=0,50 -->

-->  U = 0,39 W/m2K

Ποιο από τα 3 είναι το ορθό κατά τη γνώμη σας; Ευχαριστώ.

Edited by CHRIS.EFRO
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Που όμως το προσθέτουμε; Στο αποτέλεσμα της διαίρεσης ή στα U των δομικών στοιχείων;  Περίπτωση 2) ή περίπτωση 3) της ανάρτησής μου; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Περίπτωση ΠΕΑ για ενοικιαστήριο καταστήματος το οποίο έχει συνενωθεί με άλλα καταστήματα και αποτελεί τμήμα του ενιαίου.

Πρέπει να βγει για το σύνολο του χώρου, σωστά?

Edited by liumier
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.