Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, PPW said:

Ωραία. Η ερώτηση παραμένει και κανείς δεν απαντάει ευθέως.

Γιατί, το πρόγραμμα δεν έλέγχει την επάρκεια της ισχύος του συστήματος θέρμανσης;

Κατανοητό ότι δεν παίζει ρόλο στην κατάταξη.

Πειράζει αν βγάζει και έστω ένα warning για την ισχύ;

Η δουλειά του ΚΕΝΑΚ είναι να αξιολογεί ενεργειακά τα κτήρια. 

Σε αυτή την δουλειά δεν επηρεάζεται από την επάρκεια ή όχι της ισχύος του συστήματος θέρμανσης. 

Ο ενεργειακός επιθεωρητής αποτυπώνει κατά πόσον το κτήριο θερμαίνεται επαρκώς. Δηλαδή αν όλοι οι χώροι θερμαίνονται και πως, και το καταγράφει ανάλογα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nick_61 said:

Σε αυτή την δουλειά δεν επηρεάζεται από την ΕΠΑΡΚΕΙΑ ή όχι της ισχύος του συστήματος θέρμανσης. 

Ο ενεργειακός επιθεωρητής αποτυπώνει κατά πόσον το κτήριο θερμαίνεται ΕΠΑΡΚΩΣ.

Ο ορισμός της αντίφασης.

Μπορούμε να αποφανθούμε αν ένα κτίριο θερμαίνεται επαρκώς ανεξάρτητα από την ... επάρκεια της ισχύος?

Πως γκέγκεν ατό?

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, PPW said:

Τέσπα η ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ερώτηση παραμένει.

Που γράφει στις ΤΟΤΕΕ τον επιμερισμό του συστήματος θέρμανσης με βάση την επιφάνεια του κτιρίου;

 

Συνάδελφε @PPW, πολύ σωστά σου απάντησε ο συνάδελφος @nick_61, το ύφος των απαντήσεων σου δεν σε τιμά!

Εγω καταλαβαίνω οτι εσυ με τα ΠΕΑ, κλπ, είδες φως και μπήκες, μόνο και μόνο για να παρέχεις ολοκληρωμένες υπηρεσίες στους πελάτες σου...δεν είναι όμως έτσι! 😉

Μήπως είναι καλύτερα να ασχολείσαι με όλα τα άλλα της ειδικότητας σου που τα γνωρίζεις άριστα, εκτός απο ΠΕΑ, κλπ? ...λέω εγω τώρα!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, dib said:

Συνάδελφε @PPW, πολύ σωστά σου απάντησε ο συνάδελφος @nick_61, το ύφος των απαντήσεων σου δεν σε τιμά!

Εγω καταλαβαίνω οτι εσυ με τα ΠΕΑ, κλπ, είδες φως και μπήκες, μόνο και μόνο για να παρέχεις ολοκληρωμένες υπηρεσίες στους πελάτες σου...δεν είναι όμως έτσι! 😉

Μήπως είναι καλύτερα να ασχολείσαι με όλα τα άλλα της ειδικότητας σου που τα γνωρίζεις άριστα, εκτός απο ΠΕΑ, κλπ? ...λέω εγω τώρα!

Την καλημέρα μου!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, PPW said:

Ο ορισμός της αντίφασης.

Μπορούμε να αποφανθούμε αν ένα κτίριο θερμαίνεται επαρκώς ανεξάρτητα από την ... επάρκεια της ισχύος?

Πως γκέγκεν ατό?

Διάβασε καλύτερα.

Στη μία πρόταση μιλάω για επάρκεια ισχύοςπου δεν την χρειαζόμαστε.

Στην άλλη για επάρκεια με βάση τους χώρους που καλύπτουν τα διάφορα συστήματα, δηλαδή ποιοί χώροι θερμαίνονται και ποιοί όχι.

Υ.Γ. Συνεχίζεις ειρωνικά και για μένα τέρμα η συζήτηση.

Edited by nick_61
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nick_61 said:

Διάβασε καλύτερα.

Στη μία πρόταση μιλάω για επάρκεια ισχύοςπου δεν την χρειαζόμαστε.

Στην άλλη για επάρκεια με βάση τους χώρους που καλύπτουν τα διάφορα συστήματα, δηλαδή ποιοί χώροι θερμαίνονται και ποιοί όχι.

Υ.Γ. Συνεχίζεις ειρωνικά και για μένα τέρμα η συζήτηση.

οκ.

Edited by PPW
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περίπτωση έκδοσης ΠΕΑ ισόγειου κατ/τος που επικοινωνεί με ανοιχτό υπόγειο (θερμαίνεται) όπως επίσης και με πατάρι. Το πατάρι ειναι εν μέρει πάνω από το περιτύπωμα του κατ/τος και ένα τμήμα πάνω από την είσοδο της οικοδομής. Όμως το τμήμα του παταριού που είναι πάνω από το κατ/μα δεν είναι περίκλειστο, δηλ. είναι ουσιαστικά σαν εσωτ. εξώστης αφού ένα τμήμα του είναι με κιγκλίδωμα.

Με βάση τα παραπάνω περιλαμβάνω κανονικά στην θ.ζ. το υπόγειο αλλά σχετικά με το πατάρι μήπως πρέπει να αγνοηθεί η επιφάνεια...; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 'Ακη

Σωστά λες για το υπόγειο, αλλά για το πατάρι, αν έχει φωτιστικά (που σίγουρα θα έχει) και ενδεχομένως να έχει θεμαντικά σώματα, για μένα θα πρέπει να προσθέσεις και τα τμ αυτού στην ΘΖ, γιατί γίνονται επιπλέον ενεργειακές καταναλώσεις στο χώρο αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Έτσι είναι, θερμαίνεται και το πατάρι, με κλιματιστικά βέβαια αλλά προφανώς δεν έχει σημασία όπως επίσης υπάρχει και φωτισμός. Και εγώ καταλήγω στο ότι πρέπει να προστεθούν τα τετ. μέτρα του παταριού στην θ.ζ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Δημήτρη. Μπορείς να το συμπεριλάβεις Ακη σαν βοηθητικό χώρο αν δεν χρησιμοποιείται σαν κύριος χώρος του καταστήματος. Αν έχει συστήματα (φωτισμό κλπ) βάζεις αυτά που έχει. Αν δεν έχει βάζεις τα θεωρητικά. Αφού είναι σε ανοικτή επικοινωνία με τον κυρίως χώρο νομίζω ότι θερμαίνεται/ψύχεται από τα συστήματα του ισογείου, αν δεν έχει δικά του.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.