Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

@tsx

 

Λέβητα πετρελαίου είχα βάλει και βαθμό απόδοσης 0.91...τελικά το λάθος το είχα κάνει στα U...έβαλα τα σωστά και βγήκε E!Με σενάριο προσθήκη ηλιακού βγήκε Δ...νορμαλ μου φάνηκε...

 

Πρώτο ΠΕΑ κάνα 5ώρο...

 

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση προς απανταχου συναδερφους.γνωριζετε περι ενεργειακων επιθεωρητων? πριν την εκδοση του ΠΕΚ (ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ) απο την αρμοδια ΥΔΟΜ, ειναι υποχρεωτικη η εκπονηση ΠΕΑ απο ενεργειακο επιθεωρητη, στο οποιο να ταυτιζεται η ενεργειακη κατηγορια της τελικης κατασκευης, με αυτην της μελετης? ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απαραίτητη προϋπόθεση για το ΠΕΚ αποτελεί η έκδοση του ΠΕΑ και ναι πρέπει το κτίριο να βγαίνει ότι προβλέπει η ΜΕΑ, δηλ Β για νέα κτλ. (νομοθεσία: άρθρο 21 του Ν.4122/2013 και ΚΕΝΑΚ -άρθρο 15-παρ. 2.9).

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ. Αν δεν έχει εφαρμοσθεί η ΜΕΑ, αλλά το κτίριο βγαίνει Β και προφανώς όλες οι αλλαγές (π.χ. άλλο σύστημα θέρμανσης ή διαφορετικό πάχος μόνωσης) αναφέρονται στην έκθεση του επιθεωρητή, υπάρχει θέμα με την ΥΔΟΜ?

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήριο τριτογενή τομέα, ξέρω πως υπήρχε εγκατάσταση κλιματισμού αλλά δεν μπορώ να την βρω.

Πρόκειται για κέντρο διασκέδασης στο οποίο μάλιστα είχα πάει μερικές φορές. Ξέρω πως έχει κλιματισμό. Στην οροφή φαίνονται οι αεραγωγοί.

Έψαξα όμως παντού και δεν βρίσκω την μονάδα.

Όπου υπάρχει πρόσβαση δεν φαίνεται τίποτα.

Στο πατάρι πάνω από τις τουαλέτες, το οποίο δεν είναι προσβάσιμο χωρίς σκάλα και ορειβατικές ικανότητες, δεν υπάρχει παρά μόνο ένας ανεμιστήρας του εξαερισμού 0.75KW.

Οι σωλήνες φεύγουν προς την ξύλινη στέγη και βγαίνουν έξω.

Στην στέγη δεν φαίνεται καμία μονάδα από έξω. Ανέβηκα μάλιστα σε γειτονικό υψωμα και δεν φαίνεται τίποτα.

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, δηλαδή που ναι μεν έχουμε βάσιμες υποψίες πως υπάρχει εγκατάσταση αλλά δεν την βρίσκουμε;

Να υποθέσω πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ξήλωσε την μονάδα και την πούλησε;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απαραίτητη προϋπόθεση για το ΠΕΚ αποτελεί η έκδοση του ΠΕΑ και ναι πρέπει το κτίριο να βγαίνει ότι προβλέπει η ΜΕΑ, δηλ Β για νέα κτλ. (νομοθεσία: άρθρο 21 του Ν.4122/2013 και ΚΕΝΑΚ -άρθρο 15-παρ. 2.9).

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ. Αν δεν έχει εφαρμοσθεί η ΜΕΑ, αλλά το κτίριο βγαίνει Β και προφανώς όλες οι αλλαγές (π.χ. άλλο σύστημα θέρμανσης ή διαφορετικό πάχος μόνωσης) αναφέρονται στην έκθεση του επιθεωρητή, υπάρχει θέμα με την ΥΔΟΜ?

Κατά τη γνώμη μου θα ζητηθεί η ενημέρωση των σχετικών μελετών.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε το καταλαβαίνω αυτό

δηλαδή αν αλλάζουμε ένα κλιματιστικό θα πρέπει να ενημερώνεται η ΜΕΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήρια του τριτογενή τομέα (κοινώς, μη κατοικίες) ο ελεγκτής δόμησης των Η/Μ υποχρεούται να ελέγξει την θέση και των τύπο των Η/Μ (πλην των μηχανημάτων της παραγωγικής διαδικασίας για βιομηχανίες/βιοτεχνίες). Ακόμα και την θέση του ηλιακού να αλλάξεις θα πρέπει να ενημερώσεις την ΜΕΑ αν θες να είσαι τυπικός (και η θέση ελέγχεται από τον ελεγκτή δόμησης).

Το ξέρω επειδή είμαι ελεγκτής και το ΥΠΕΚΑ μας έχει στείλει τον ειδικό πίνακα για τον έλεγχο των Η/Μ , ο οποίος περιλαμβάνει τους συγκεκριμένους ελέγχους.

 

Σε κατοικίες δεν θα πρέπει απαραίτητα να ενημερώσεις την ΜΕΑ εκτός αν το κλιματιστικό θα αντικατασταθεί από άλλο χειρότερων προδιαγραφών ή διαφορετικής ισχύος. Τότε θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι το κτήριο παραμένει στην ίδια κατηγορία, αν πέσει σε Γ θα έχεις πρόβλημα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

οκ, καταλαβαίνω τι λες

από την άλλη έστω π.χ. ότι η ΜΕΑ έχει έναν λέβητα με β.α. έστω 90%

αν πάω εγώ να κάνω ΠΕΑ για να γίνει ΠΕΚ, και πάρω ένα ΦΕ λέβητα με βαθμό 89% θα ζητήσω αναθεώρηση ΜΕΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην περίπτωση έκδοσης ΠΕΑ για την πώληση ισόγειας κατοικίας με ισόγειο κλειστό χώρο στάθμευσης σε επαφή με την κατοικιά, το χώρο αυτό θα τον λάβω κανονικά υπόψην σαν ΜΘΧ ή θα τον αγνοήσω τελείως και θα θεωρήσω την διαχωριστική επιφάνεια σε επαφή με αέρα και συντελεστή θερμοπερατότητας ίσο U/2?

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν έχει απαντηθει και παλιότερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.