Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Inverter κλιματιστικά και θα το βάλεις Δ;

 

Για να δούμε τον πίνακα με τις κατηγορίες αυτοματισμών.

Αυτόματο έλεγχο σε επίπεδο τερματικής μονάδας, έχουμε.

Αυτόματη υδραυλική ή θερμοκρασιακή προσαρμογή, έχουμε.

Αλληλουχία δεν υπάρχει.

Μας χαλάει να είναι κατηγ. αυτομ/σμών Β;

Δες και τον ηλιακό.

Ελεγχο στα δελτία αποστολής και έλεγχο, έστω και δειγματοληπτικά στις θερμογέφυρες μη έχει τίποτα οφθαλμοφανείς ασυναρτησίες.

 

Γενικά σε νέο κτίριο δεν είναι απίθανο να βγαίνει και Β+. Λίγο να έχει καλύτερα U (κυρίως στα αδιαφανή), λίγο να έχει μαζεμένες τις θερμογέφυρες, λίγο να έχει καλό ΖΝΧ με αυτοματισμούς, σου βγαίνει το Β+. Ισως ήταν και σε καλή θέση Β προς το Β+ από την αρχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,εχω οροφη σε κτιριο προ 55 με πλακα χωρις θερμομ προστασια και κεραμοσκεπη επι κεκλιμενη ξυλινης στεγης..τι u βαζω?4,25 απο πινακα 3.4.β?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα κλιματιστικά Inverter και την κατηγορία αυτοματισμών Β, θεωρώ πως για να πάμε σε Β θα πρέπει να έχει κλιματιστικά σε όλους τους χώρους, ώστε να υπάρχει αυτονομία ανά δωμάτιο.

Το παραπάνω το βρίσκω πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Τώρα κάνουμε μια υπόθεση με βάση ότι έγινε και κατάθεση μελέτης με inverter.

Αν είναι σύστημα με τοπικές αντλίες και αν η μελέτη καλύπτει όλους τους χώρους όπως έπρεπε και αν και αν....

Λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι επιπλέον, δεν νομίζω πως θα έχει κλιματιστικό και στο λουτρό. Κανένα αερόθερμο ή ηλεκτρικό σώμα μπορεί, αλλά A/C χλωμό μου φαίνεται.

 

@bstoch

3,05 για την αμόνωτη πλάκα και 4,25 για την κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης ξύλινης στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

σε διαμέρισμα που κατασκευάστηκε το 1976 τι τιμές U παίρνω από το πίνακα 3.4α για τα αδιαφανή στοιχεία? 

Δεν έχω κανένα στοιχείο για τη θερμομόνωση του διαμερίσματος.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.