Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αριστείδη σε ΜΕΑ δεν μπορείς να κάνεις παραδοχή για επαφή σε ΜΘΧ. Πρεπει να τον περιγράψεις αναλυτικά και να τον δηλώσεις στη ζώνη δηλώνοντας και τη διαχωριστική επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με αυτόν τον ΜΘΧ.

Ο αναλυτικός τύπος υπολογισμός του b στην ΤΟΤΕΕ δείχνει ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο ΜΘΧ τόσο μικρότερος (έως ένα όριο) θα είναι και ο ισοδύναμος συντελεστής της διαχωριστικής επιφάνειας ως Uxb. Άσχετα που βρίσκεται η επαφή.

 

Εδώ είναι πρακτικό το θέμα. Τα διαμερίσματα σε μια πολυκατοικία χάνουν σαφώς προς τον ΜΘΧ του κοινού κλιμακοστασίου. Χάνουν όμως μέσω αυτού του ΜΘΧ και προς το ισόγειο που βρίσκεται η είσοδος και προς την απόληξη του κλιμακοστασίου στην οροφή; Εγώ λέω δύσκολα. Η ΤΟΤΕΕ λέει όσο πιο μεγάλος ο ΜΘΧ τόσο μικρότερο το b άρα τόσο μικρότερο και το Uxb της διαχωριστικής άρα και μικρότερες οι απώλειες στη ζώνη σου.

 

Είναι ωραία απορία πάντως. Την είχαμε πρόσφατα με συνάδελφο. Αν ο ΜΘΧ μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερος από τη ζώνη. Φυσικά και μπορεί και τον περιγράφεις όλο αφού περιέχεται στο κτίριο και δεν τον έχεις εντάξει στη ζώνη (εάν Vμθχ <=20% Vσυνολικού μπορείς να τον εντάξεις στη ζώνη).

-> Δεν κερδίζεις και πολλά. Κερδίζεις όσο μεγαλώνει ο ΜΘΧ, μικραίνει το b και μειώνονται οι απώλειες μεταφοράς της διαχωριστικής επιφάνειας AxUxb.

 

Edit: Εδώ σοφίτες (χωρίς σαφή διαχωρισμό από τη ζώνη) έχουν αρκετοί και δεν έχουν σώματα μέσα. "Δίνουν" με το λέβητα στον όροφο πχ. Πόσο να χάνουν από τη σκάλα προς τη σοφίτα...

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Έχω ΠΕΑ σε κτήριο όπου τα κουφώματα διαθέτουν το κλασσικό εξωτερικό ρολό. Εκεί τί κάνω με τη σκίαση; Ναι μεν δεν είναι περσίδες αλλά προσφέρουν σκίαση. Επίσης, έστω ότι είχα περσίδες, σε ποιο πεδίο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ θα περνούσα τη σκίασή τους;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο το ρολό κλειστό δεν υπολογίζεται στη σκίαση. Είναι σαν να λες οτι τα παραθυρόφυλλα αν τα κλείσει κάποιος θα έχει διαφορετική ενεργειακή κατανάλωση το σπίτι και αν τα έχει ανοιχτά διαφορετική. Ας πούμε οτι ισχύει. Δεν νοείται όμως (πχ κατοικία) με μόνιμα κλειστά παραθυρόφυλλα.

 

Από την άλλη το κουτί του ρολού (εξωτερικά πάντα και με την προυπόθεση οτι προεξέχει) προσφέρει σκίαση προβόλου για το τμήμα του τοίχου κάτω από το ρολό.

Για τις περσίδες ΤΟΤΕΕ-20701-1 σελ 78.

 

Το σχήμα 3.10 δείχνει τον υπολογισμό της γωνίας μέχρι την εξωτερική παρειά της κάθε περσίδας. Από κάτω ο πίνακας 3.21 έχει τιμές μόνο για οριζόντιες περσίδες.

Επομένως αν χώριζες τον τοίχο σε τμήματα εμβαδού Αi κάτω από κάθε περσίδα αυτά τα τμήματα θα είχαν σκίαση προβόλου από την κάθε περσίδα. Για να μην πάς να κάνεις όλο αυτό στο δίνει έτοιμο για το σύνολο του τοίχου στον πιν. 3.21. Στα τμήματα αυτά σκίαση προβόλου θα έβαζες. Με αυτό το σκεπτικό στους συντελεστές προβόλου θα την έβαζα τη σκίαση περσίδων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ΠΕΑ σε κτήριο όπου τα κουφώματα διαθέτουν το κλασσικό εξωτερικό ρολό. Εκεί τί κάνω με τη σκίαση; Ναι μεν δεν είναι περσίδες αλλά προσφέρουν σκίαση. 

 Το ρολό δεν θεωρείται σκίαση. Είναι σαν να είχες κανονικά παντζούρια ξύλινα ή αλουμινίου! 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΠΕΑ σε κτήριο όπου τα κουφώματα διαθέτουν το κλασσικό εξωτερικό ρολό. Εκεί τί κάνω με τη σκίαση; Ναι μεν δεν είναι περσίδες αλλά προσφέρουν σκίαση. Επίσης, έστω ότι είχα περσίδες, σε ποιο πεδίο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ θα περνούσα τη σκίασή τους;

Ίσως σε βοηθήσει:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab2,Tab5

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι βάζουμε στο ΖΝΧ, αν ο ατομικός λέβητας Φ.Α. χρησιμοποιείται και για θέρμανση και για ΖΝΧ;

 

Το εγχειρίδιο λέει:

"Αντίθετα, κατά τη θερινή περίοδο στην περίπτωση αποκλειστικής χρήσης της μονάδας λέβητα - καυστήρα για την παραγωγή Ζ.Ν.Χ. ο βαθμός απόδοσης μειώνεται σημαντικά και εκτιμάται μέσω της ίδιας διαδικασίας, υπερδιαστασιολόγησης με Pgen την υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύ για παραγωγή Ζ.Ν.Χ., όπως δίνεται στη σχέση 4.10. της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1. Σ' αυτήν την περίπτωση ο λέβητας - καυστήρας ορίζεται ως δύο μονάδες λέβητα - καυστήρα, εκ των οποίων η μια καλύπτει το φορτίο για Ζ.Ν.Χ. τους χειμερινούς μήνες (περίοδο θέρμανσης κλιματικής ζώνης) και η δεύτερη καλύπτει το φορτίο του Ζ.Ν.Χ. για τους υπόλοιπους μήνες με το χαμηλότερο βαθμό θερμικής απόδοσης."

 

Δηλαδή θα θεωρήσω δύο λέβητες ο ένας για τους χειμερινούς μήνες που θα έχει ισχύ και Β. Απ. όσο για τη θέρμανση και έναν για τους θερινούς που θα έχει τι για Β.Απ.; Το 0,85 σύμφωνα με 4.8.2.4;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Για μένα όχι

 

Για ΖΝΧ θα βάλεις 1 λέβητα για όλους τους μήνες με β.α. όσο σου δίνει ο κατασκευαστής, συνήθως 0,90-0,92

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη σε ΜΕΑ δεν μπορείς να κάνεις παραδοχή για επαφή σε ΜΘΧ. Πρεπει να τον περιγράψεις αναλυτικά και να τον δηλώσεις στη ζώνη δηλώνοντας και τη διαχωριστική επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με αυτόν τον ΜΘΧ.

Ο αναλυτικός τύπος υπολογισμός του b στην ΤΟΤΕΕ δείχνει ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο ΜΘΧ τόσο μικρότερος (έως ένα όριο) θα είναι και ο ισοδύναμος συντελεστής της διαχωριστικής επιφάνειας ως Uxb. Άσχετα που βρίσκεται η επαφή.

 

Εδώ είναι πρακτικό το θέμα. Τα διαμερίσματα σε μια πολυκατοικία χάνουν σαφώς προς τον ΜΘΧ του κοινού κλιμακοστασίου. Χάνουν όμως μέσω αυτού του ΜΘΧ και προς το ισόγειο που βρίσκεται η είσοδος και προς την απόληξη του κλιμακοστασίου στην οροφή; Εγώ λέω δύσκολα. Η ΤΟΤΕΕ λέει όσο πιο μεγάλος ο ΜΘΧ τόσο μικρότερο το b άρα τόσο μικρότερο και το Uxb της διαχωριστικής άρα και μικρότερες οι απώλειες στη ζώνη σου.

 

Είναι ωραία απορία πάντως. Την είχαμε πρόσφατα με συνάδελφο. Αν ο ΜΘΧ μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερος από τη ζώνη. Φυσικά και μπορεί και τον περιγράφεις όλο αφού περιέχεται στο κτίριο και δεν τον έχεις εντάξει στη ζώνη (εάν Vμθχ <=20% Vσυνολικού μπορείς να τον εντάξεις στη ζώνη).

-> Δεν κερδίζεις και πολλά. Κερδίζεις όσο μεγαλώνει ο ΜΘΧ, μικραίνει το b και μειώνονται οι απώλειες μεταφοράς της διαχωριστικής επιφάνειας AxUxb.

 

Edit: Εδώ σοφίτες (χωρίς σαφή διαχωρισμό από τη ζώνη) έχουν αρκετοί και δεν έχουν σώματα μέσα. "Δίνουν" με το λέβητα στον όροφο πχ. Πόσο να χάνουν από τη σκάλα προς τη σοφίτα...

 

 

εγώ την απόληξη του κλιμακοστασίου την συμπεριλαμβάνω

απλά σκεφτόμουν να σταματήσω το κλιμακοστάσιο στο ισόγειο, αγνοώντας το υπόγειο, για να μη μπλέκω με τοιχεία, επαφή σε έδαφος κλπ κλπ κλπ

στο υπόγειο δηλαδή θα έχω ΜΘΧ, που συνορεύει με ΜΘΧ ; 

άτοπο κατά τη γνώμη μου 

θα πάρω 1 ΜΘΧ για τους υπολογισμούς μου (κλιμακοστάσιο) από ισόγειο έως δώμα, και το υπόγειο θα το αγνοήσω εντελώς, βάζοντας απλά την επιφάνειά του στη καρτέλα

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

στο υπόγειο δηλαδή θα έχω ΜΘΧ, που συνορεύει με ΜΘΧ ;

Μπορείς να χωρίσεις το ΜΘΧ σε 2 κομμάτια.

1. το κλιμακοστάσιο. Θα περιγραφεί συνολικά ως ΜΘΧ. Στη ζώνη θα προσθέσεις μια διαχωριστική επιφάνεια που θα δηλώσεις οτι έχει επαφή με αυτόν τον ΜΘΧ (και προφανώς θα περιλαμβάνει τα κατακόρυφα στοιχεία που έρχονται σε επαφή με το κλιμακοστάσιο) και

2. το υπόγειο. Θα περιγραφεί ως ΜΘΧ και στη ζώνη θα δηλώσεις 2η διαχωριστική (σε επαφή με αυτό το ΜΘΧ) η οποία θα περιλαμβάνει το οριζόντιο στοιχείο του δαπέδου σε επαφή με το υπόγειο.

 

Δεν νοείται επαφή του ΜΘΧ με ΜΘΧ όπως δεν νοείται επαφή Ζώνης με Ζώνη.

 

2ο σενάριο είναι να πεις πως ο ΜΘΧ είναι 1 και συνολικός. Περιλαμβάνει το κλιμακοστάσιο και το υπόγειο μαζί. Στη ζώνη θα δηλώσεις 1 διαχωριστική επιφάνεια στην οποία θα περιλαμβάνονται και τα κατακόρυφα στοιχεία που έρχονται σε επαφή με το κλιμακοστάσιο και τα οριζόντια (το δάπεδο επί ΜΘΧ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

πελατης μου εχει τοποθετησει τη παρακατω αντλια θερμοτητας για θερμανση και ΖΝΧ.

LG HM141M U32 ΤHERMA V

Ειναι 14 kw και εχει βαθμο αποδοσης COP 4,44.

 

Τι βαζω σαν βαθμο αποδοσης για τη παραγωγη ΖΝΧ?

Στις βοηθητικες μοναδες στη θερμανση, βαζω κατι (κυκλοφορητη)?

Ευχαριστω

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.