Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

hkamp ευχαριστώ πολύ. Για τις δύο ερωτήσεις κάποια άποψη?

 

1. Για το μήκος δικτύου διανομής ΖΝΧ μετράμε το μήκος του σωλήνα από το λεβητάκι μέχρι το πιο απομακρυσμένο σημείο παροχής ΖΝΧ? 

 

2. Στα βοηθητικά συστήματα στην θέρμανση και στο ΖΝΧ βάζω την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ισχύ του λέβητα? π.χ. 100W. Είναι ίδια και για τη θέρμανση και για το ΖΝΧ?

Link to comment
Share on other sites

Μικρό δίκτυο είναι το μικρό δίκτυο :)

Τι να μετρήσεις; Το <6μ έχει διαγραφεί.

 

Δεν μπορείς να βάλεις την ίδια ισχύ και στα δύο. Κανονικά θα έπρεπε να κάνεις έναν επιμερισμό της ισχύος ανάλογα με το πως συνεισφέρει ο καυστήρας στο ΖΝΧ και στη θέρμανση. Επειδή αυτό όμως είναι λίγο πολύπλοκο (εγώ προσωπικά δεν ξέρω έναν σαφή τρόπο για να το κάνω), στη θέση σου θα έβαζα την ισχύ μόνο στη θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

αρχαριος....

Δεν εχω καταλαβει στις Διαταξεις ελεγχου και αυτοματισμου ποτε βαζουμε Δ και ποτε τυπο Γ.

Οταν εχω κεντρικη θερμανση βαζω Δ και ατομικη Γ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν είναι ατομική ή κεντρική η θέρμανση (χωρις να είναι απόλυτο)

 

Στη περίπτωση της κεντρικής, για να βάλεις Γ πρέπει να πληρούν όλες τις προϋποθέσεις του (ότι λέει ο πίν. με τους αυτοματισμούς)

Αν λείπει έστω και 1 απο τον Γ, πας κατευθείαν Δ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδερφοι,βγάζω ενα πεα σε ισογειο διαμερισμα (4 οροφης οικοδομης),οπου απο κατω εχει υπογειο με τον λεβητα κτλ.στο πεδιο σε επαδη με το εδαφος τι καταχωρω?βαζω σαν u=2 λογω παλαιοτητας τυπος δαπεδο,κατω βαθος το υψος του υπογειου και περιμετρο τα τμ του διαμερισματος??

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμπληρώνεις τίποτε στο πεδίο "σε επαφή με το έδαφος" αφού αν κατάλαβα καλά το διαμέρισμά σου δεν έρχεται σε επαφή με το έδαφος αλλά με το υπόγειο.

Συμπληρώνεις στο πεδίο Κέλυφος >Αδιαφανείς επιφάνειες >το δάπεδο προς ΜΘΧ (Υπόγειο) με U = 1/2Χ2,00 = 1,00

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.