Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το έχω κατεβάσει αισθητά, αλλα το πρόβλημα είναι ότι παραμενει Η. Το μεγαλύτερο δίκιο μάλλον το έχει ο katrmp διότι όντως φταιει το γεγονος ότι υπαρχει πολύ κτίριο αναφορας. Το θεμα είναι όμως ότι δεν έχω μόνο εν. τζακι, έχω και αντ/ση κουφωματων και ηλικακο. Παρολ αυτα συνεχίζει να μην μου το ανεβαζει κατηγορια και το κριμα είναι ότι ο πελατης θελει να κανει εξοικονομω και δεν θα του εγκρινουν αν δεν ανεβει τουλαχιστον μια.. Πραγματικα πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο, υστερα απο 3 παρεμβασεις και να μην ανεβαινει, δεν έχω ξανασυναντησει τετοιο αδιεξοδο.

 

 

Υ.Γ: Ο τρόπος που μπορεσα να το κατεβασω (γιατι στην αρχη ηταν μεν Η αλλά με περισσοτερη καταναλωση πρωτογενους ενεργειας) είναι βάζοντας στο συστημα θερμανσης συμμετοχη 50-50 του εν τζακιου με τον θεωρητικο λεβητα του κτιριου αναφορας...Αλλιως, αν έβαζα μονο το εν. τζακι μου το εμφάνιζε διπλασσια σχεδον καταναλωση από το αρχικο σεναριο.. Τρελα πραγματα δηλαδη, εχει πολλα κενα το προγραμμα!!

Edited by enveng
Link to comment
Share on other sites

enveng

Λες οτι το σπίτι δεν είχε σύστημα θέρμανσης και έβαλες το θεωρητικό. Μήπως είχε απλό τζάκι. Αν ναι, θα μπορούσες να βάλεις στο Υπάρχον κτίριο το τζάκι και όχι το θεωρητικό. Αυτό θα βελτίωνε το σενάριο σε σχέση με το υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

@enveng

1. Δεν είναι απαραίτητη η αναβάθμιση κατά μία κατηγορία (ιδιαίτερα αν η κατανάλωση του κτιρίου είναι πολύ χαμηλή), μπορεί να επιτυγχάνεις εξοικον. > 30% του κ.α..

2. Με την αντικ/ση κουφωμάτων, έβαλες μειωμένο αερισμό στο σενάριο?

Πάντως, με τις παρεμβάσεις που αναφέρεις, ΣΙΓΟΥΡΑ επιτυγχάνεις την ένταξη στο πρόγραμμα. Αν δεν βγαίνει, κάποιο λάθος έχεις κάνει. Αν θέλεις, μπορείς να ανεβάσεις το .xml, για να το ελέγξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δείς , δέν κάνει λάθος, το πρόβλημα το έχει το τζάκι. Αν τρέξεις τίς αναβαθμίσεις τίς άλλες χωρίς να βάλεις τζάκι θα δείς ότι θα πάει σίγουρα Ζ. Κανονικά αν έχεις μόνο κ.αναφοράς δεν μπορείς να το νικήσεις αλλά δεν είναι και σωστό, γιατί θεωρητικά έπρεπε από μόνη τής η κάθε παρέμβαση να προσφέρει έστω ελάχιστη αναβάθμιση. Το τζάκι αυτο δεν το κάνει!!

Δεν είχε ο χώρος κάποιο σπλιτάκι?

τι β.απόδοσης δίνει ο κατασκευαστής για το τζάκι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

@tetris

 

Δυστυχώς δεν πετυχαίνω ούτε 30% αναβάθμιση..Exω βάλει και μειωμενο αερισμο.. Συμβαίνει δυστυχώς ότι λέει ο katrmp.. θα ανεβασω το xml αν μπορω η θα κανω printscreen

 

@katrmp

 

σπλιτακι τι εννοείς;; Κλιματιστικο;;;

 

Βαθμο απόδοσης για το τζακι δινει 0.78

 

 

Υ.Γ: Πως μπορω να ανεβασω το xml να το ελενξετε;;;

Edited by enveng
Link to comment
Share on other sites

αστο, μην το ψάχνεις με 0.78 δεν καταφέρνεις τίποτα.!! Σου καταστρέφει όλες τίς άλλες αναβαθμίσεις.

1. ναι εννοώ έχεις  κάποιο κλιματιστικό στούς χώρους στην ψύξη?

2. Ζνχ  πρίν τί είχες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,Έχει ενα κλιματιστικο στο σαλονι το οποιο το χρησιμοποιουν υποθετικα και για να ζεσταινονται, αλλα το θεωρησα ανεπαρκες και ειπα να ενεργησω σαν να μην υπηρχε.. Υποθετεις πως εαν πάω και βαλω σε θερμανση/ψυξη το κλιματιστικο αντι για το θεωρητικο θα βρεθει η λύση???

 

ΖΝΧ δεν είχε τίποτα απολύτως

Link to comment
Share on other sites

βέβαια!

βάλε το κλιματιστικό ότι καλύπτει πλήρως το σαλόνι. Συμπλήρωσε το υπόλοιπο με κ.αναφοράς. Οσο πιό παλιό και χειρότερο cop έχει τόσο καλύτερα για σένα.

τώρα για ζνχ βάλε καλύτερα ότι είχες ένα θερμοσίφωνα ηλεκτρικό, ή κάποιο ταχυθερμοσίφωνάκι, κάτι που είναι και λογικό αν δεν έκανε αναβάθμιση αυτο θα είχε. Πιθανόν πάντως να έχει σε κανένα πατάρι, όπως τα περισσότερα παλιά. 

Μετα θα δείς μεγάλη διαφορά. Αλλά μην περιμένεις ότι το ενεργειακό τζάκι προσφέρει αναβάθμιση. Με 0.78 δεν προσφέρει. Απλά έτσι σε καταστρέφει λιγότερο, και θα πετύχεις αναβάθμιση από τίς άλλες παρεμβάσεις.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

@katrmp

 

Το κλιματιστικο του δυστυχως μου φαίνεται καλό, είναι το εξης:

 

• Μοντέλο - Εσωτερική Μονάδα MSZ HC 35 VA

• Μοντέλο - Εξωτερική Μονάδα MUZ HC 35 VA

 

 

• Ενεργειακή Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση) A
• Απόδοση - Ψύξη (KW) 3.15 (1.0~3.7)

 Απόδοση - Θέρμανση (KW) 3.60 (0.9~4.8-)
• Απόδοση - Ψύξη (BTU/h) 10,750
• Απόδοση - Θέρμανση (
BTU/h) 12,280
• Κυκλοφορία Αέρα (Υψηλή Ταχύτητα) Εσωτερική 552 
m3/h
• Κυκλοφορία Αέρα (Υψηλή Ταχύτητα) Εξωτερική 1,776 m3/h
• Παροχή Ρεύματος 230/1/50 V/O/Hz
• Ρεύμα Λειτουργίας – 6.5 Α
• Κατανάλωση – Ψύξη 0.980 
KW
• Κατανάλωση – Θέρμανση 0.995 KW
• EER – Ψύξη 3.25 
• 
COP – Θέρμανση 3.64 
• Διαστάσεις Y x M x Π / Εσωτερική 295x788x225 mm
• Καθαρό βάρος 9 kg 
• Διαστάσεις 
Y x M x Π / Εξωτερική 540x684x255 mm
• Καθαρό βάρος 25 kg 
• Διάμετρος σωλήνων (υγρά/αέρια) 6.35/9.52 mm
• Σωλήνα αποχέτευσης (Εσωτερική/Εξωτερική) 16/29 mm
• Μέγιστο μήκος σωληνώσεων 10 m
• Μέγιστη Υψομετρική Διαφορά 5 m
• Θερομοκρασιακό εύρος λειτουργίας - Ψύξη +18 ~ +43 oC
• Θερμοκρασίες Λειτουργίας - Θέρμανση -15 ~ +24 oC
• Ψυκτικό Μέσο R410A

 

 

Ποια η γνώμη σου;  Πως θα το καταχωρούσες;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.