Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

είναι κοινή ιδιοκτησία, και σαν σύσταση κλπ κλπ

εξάλλου είτε στη μία περίπτωση, είτε στην άλλη, το πρόβλημά μου θα ήταν τι κάνω με τον "πίσω" χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι, παίρνεις 1 κτήριο με 2 θερμικές ζώνες, το ενιαίο με οτι συστηματα έχει και το χωριζόμενο με τα ράφια παίρνεις του ΚΑ (αν κατάλαβα καλά απο την περιγραφή σου)

Link to comment
Share on other sites

Για όλο το ΚΑ, αφού δεν υπάρχει σαφες χώρισμα του μπρός τμηματος με το πίσω αλλά γίνεται μόνο με ράφια (έστω και με προϊόντα), όπου ο αέρας του μπροστινού τμήματος μπορεί άνετα να επεκταθεί και στο πίσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη βοήθεια !

παρά ταύτα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αν θα έπρεπε να το πάρω ως ενιαίο χώρο, αν και το δίχως άλλο με βολεύει να μη σπάω τις ζώνες, καθώς μιλάμε για έναν χώρο που πρακτικά ήταν άδειος, ενώ το υπόλοιπο κατάστημα είχε κόσμο, και τα προϊόντα ήταν αραιά τοποθετημένα από δω κι απο κει, σε έναν χώρο 2,5~3 χιλιάδες τ.μ....

θα πάρω και ένα τηλ. αύριο ΕΥΕΠΕΝ να δούμε τι θα μου πουν και αυτοί

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις τηλ την ΕΥΕΠΕΝ.

Αλλά γιατί έχεις ενδιασμούς ως προς το πως πρέπει να το θεωρήσεις (ΘΖ το μπρός και ΜΘΧ το πίσω), δεδομένου οτι ο χώρος με την αποθήκη (του σκίτσου) είναι ενιαίος... ανεξάρτητα αν χωρίζεται απο ράφια με προϊόντα, τα ράφια (έστω και αν είναι πυκνοδομημένα) δεν θεωρούνται οτι δημιουργουν μια στεγανη διαχωριστική επιφάνεια του μπρός τμήματος απο το πίσω, συνεπως ο υπάρχων αέρας διαχέεται σε όλο το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου ως προς το "ενιαίο" του χώρου, η σκέψη μου όμως θα ήταν να παρέκαμπτα εντελώς τον χαρακτηρισμό "κατάστημα", και να τον δήλωνα όλο τον πίσω χώρο σαν ΜΘΧ (όπως και είναι και στη πραγματικότητα άλλωστε)

 

να σκεφτείς ότι στις κατόψεις αναφέρεται ως "χώρος πώλησης - αποθήκευσης"

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου ως προς το "ενιαίο" του χώρου, η σκέψη μου όμως θα ήταν να παρέκαμπτα εντελώς τον χαρακτηρισμό "κατάστημα", και να τον δήλωνα όλο τον πίσω χώρο σαν ΜΘΧ (όπως και είναι και στη πραγματικότητα άλλωστε)

 

Μην κοιτάς τι γράφουν οι κατόψεις αλλά τι βλέπεις εσύ στη πραγματικότητα (αυτοψία)

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό λέω, ότι ενώ το μπροστά κτίριο ήταν γεμάτο κόσμο, στο πίσω, παρόλο που χαρακτηρίζεται ως "κατάστημα", ήμουν μόνος μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων δεν μπορώ καλύτερα να στο δώσω να τα καταλάβεις...κατά ΚΕΝΑΚ ο χώρος είναι ενιαίος, δεν υπάρχει χώρισμα μεταξύ του χώρου.

 

Το ότι αυτός εχει βάλει τα ράφεια για να χωρίζει τον χώρο πώλησης απο τον χώρο αποθήκης, κατα ΚΕΝΑΚ αυτό δεν ισχύει..πως να στο πω αλλιώς :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.