Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

...ανέβασε την

 

Μάλλον έχεις τον τύπο S30/10

 

και οι καταναλώσεις είναι 195/270/380 W (για 1η-2η-3η ταχύτητα) => 270 W

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

@Fade2Black

 

 

Δες το εξής. Αν είχαμε πάνω από την ισόγεια αποθήκη δύο οροφοδιαμερίσματα (Α' και Β' όροφος), αλλά με εξωτερικό ανοικτό κλιμακοστάσιο (και όχι κλειστό που στο ισόγειο θα εφάπτονταν με την αποθήκη), τότε αν έβγαζα ΠΕΑ για το οροφοδιαμέρισμα του Α' ορόφου ή για όλη τη χρήση "κατοικίες", πάλι θα όριζα την αποθήκη σαν μ.θ.χ. και θα καταχωρούσα διαχωριστική επιφάνεια το ενδιάμεσο δάπεδο.

Με εσωτερικό κλιμακοστάσιο θα έκανες τη παραδοχή;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια Πάνο!

Οταν στο αρχικό μου μήνυμα ανέφερα οτι στο ισόγειο υπάρχει "αποθήκη με παλαιότερη άδεια" εννοούσα "με παλαιότερη άδεια αποθήκης". Αυτή τη χρήση εχει και αυτο ειναι και η άδεια.

 

Εγω έθεσα το ερώτημα εξαρχής γιατι η εικόνα που είχα απο σεμινάρια και απο γενικα ήταν οτι μπορούμε να παίρνουμε την παραδοχή για U/2 οταν εξετάζουμε τμήμα κτιρίου, όπου ως κτίριο νοείται αυτο που εχει πάνω απο μια ιδιοκτησίες. Δηλαδή αν στην περίπτωση μου είχα και άλλο ενα διαμέρισμα στο δεύτερο όροφο αλλού ιδιοκτήτη, θα μπορούσα να κάνω την παραδοχή για να μη εξετάσω κλιμακοστάσιο και ισόγειο-αποθήκη αναλυτικά. Αυτο πίστευα εγω.

 

Τώρα εδω που έχω ίδια ιδιοκτησία συνολικά ισογείου και διαμερίσματος στον όροφο νόμιζα οτι λαμβάνεται συνολικά ως μονοκατοικία και άρα θα πρέπει να εξεταστεί συνολικά παρότι εχει δυο άδειες ξεχωριστές. Για αυτο και πρότεινα και εξέταση του μθχ.

 

Στη χρήση τι θα βάλω; Μονοκατοικία ε;

 

 

 

 

Κατά τη γνώμη μου, είτε το ΠΕΑ αφορά το ένα διαμέρισμα είτε και τα δύο η χρήση που επιλέγεται είναι πολυκατοικία.

Σύμφωνα με τον πίνακα 1.5 ορίζεται με περισσότερα του ενός διαμερίσματα και όχι οριζόντιες. Έτσι νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

post-43062-0-41902800-1409547937_thumb.jpgΗ φωτογραφία του κυκλοφορητη ειναι αυτη.

Τωρα οσον αφορα τη μονωση λεβητα λαμβανεται οτι δεν εχει μονωση?

ΟΙ σωληνες σιγουρα δεν εχουν...πρεπει να ανοιξω τον λεβητα για να δω? 

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

@mixyak790

Εμένα πάλι μου φαίνεται πως οι σωληνώσεις (στα τμήματα της φωτο τουλάχιστον), είναι μονωμένες και με επικάλυψη της μόνωσης με φύλλο αλουμινίου.

Για τον λέβητα, ανέβασε καμιά φωτο να δούμε.Αλλιώς, πάρε γερμανοπολύγωνο για να σου φύγει η αμφιβολία.

 

Με εσωτερικό κλιμακοστάσιο θα έκανες τη παραδοχή;

Ναι. Αν εξέταζα μια από τις δύο ιδιοκτησίες, τότε θα έπαιρνα U/2 (με U προς μ.θ.χ.) και μηδενικές σκιάσεις, γιατί το κλιμακοστάσιο (και η ισόγεια αποθήκη μέσω του κλειστού κλιμακοστασίου) θα εφάπτονταν και με τα δύο "τμήματα κτιρίου".

Αν όμως έβγαζα ΠΕΑ για ολόκληρη τη χρήση "κατοικία" (και για τα δύο οροφοδιαμερίσματα), τότε θα περιέγραφα κανονικά τον συνολικό μ.θ.χ. (κλιμ/σιο + αποθήκη).

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!

 

...ανέβασε την

 

Μάλλον έχεις τον τύπο S30/10

 

και οι καταναλώσεις είναι 195/270/380 W (για 1η-2η-3η ταχύτητα) => 270 W

Δημήτρη μάλλον κοιτάς τον τριφασικό.

Ο μονοφασικός έχει απορροφώμενη: P1 = 335 / 385 / 390  [W]..

Όπως και να έχει, δεν είναι αυτός που ψάχνει ο φίλος μας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, δεν είναι αυτός που ψάχνει ο φίλος μας.

 

Αυτόν βρήκα στο link που έδωσες για S 30/ i (? που δεν υπάρχει) και υπέθεσα οτι είναι ο S 30/10....τώρα αν μου ξέφυγε και δεν ειδα οτι υπάρχει και μονοφασικός ΟΚ δεκτή η παρατήρηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.