Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εγω έγραψα κάτι διαφορετικό ως προς το ΜΘΧ ?

 

Για την τιμή του U έκανα αναφορά και ποιό είναι έγκυρο !!!

Link to comment
Share on other sites

Dib,

 

εάν ήταν οπτοππλινθοδομή επιχρισμένη και από τις δύο όψεις, χωρίς θερμομονωτική προστασία, κατά ΚΘΚ (πίν. 3.4α), θα ήταν 2,2/2 ή 1,85/2?

 

Ερωτοπαντήσεις ΤΕΕ
Πώς ορίζεται η εξώθυρα ενός κτηρίου ή διαμερίσματος;

 

1. Ως αδιαφανές δομικό στοιχείο της διαχωριστική επιφάνειας μεταξύ διαμερίσματος και κλιμακοστασίου. Στην περίπτωση αυτή ο συντελεστής θερμοπερατότητας για τις πόρτες πρέπει να υπολογιστεί προς μη θερμαινόμενο χώρο. Οι τιμές του πίνακα 3.12 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, αφορούν πόρτες σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα. Για εξωτερικές πόρτες χωρίς υαλοπίνακες και σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο, οι συντελεστές θερμομόνωσης είναι 4 [W/(m2.K)] για μεταλλικές και 2,7[W/m2.K)] για πλαστικές και ξύλινες.

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τα μηνύματα για να καταλάβεις που είναι η διαφορά μας....

 

Η διαφορά μας είναι στην τιμή U της ΞΥΛΙΝΗΣ πόρτας....εσυ λές το 2,7 απο το ΤΕΕ, εγω την τιμή 3,5 απο τις ΤΟΤΕΕ !!!!!!

 

Και σε ρωτάω παραπάνω ...ποιά τιμή είναι νόμιμη-έγκυρη ?

 

Της ΤΟΤΕΕ που είναι τιμή με ΦΕΚ ή τη τιμή απο τις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ που προτείνουν ?

 

Προσπάθησε να καταλάβεις για τι πράγμα συζητάμε ....εύκολο είναι :smile:

Link to comment
Share on other sites

εγω την τιμή 3,5 απο τις ΤΟΤΕΕ !!!!!!

 

3,5 δεν μπορεί να είναι και προς ΜΘΧ και προς εξωτερικό αέρα. Είναι προς εξωτερικό αέρα. Μάλλον δεν καταφέρνω να σε πείσω. :smile:

Link to comment
Share on other sites

το u/2 ξυλινης πορτας προς ΜΘΧ είναι 2,7/2=1,35 (ερωταπαντήσεις ΤΕΕ).

 

Ποίο θεωρείς ποιό έγκυρο ?

 

Τις ΤΟΤΕΕ (3,5/2 = 1,75) που είναι με ΦΕΚ ή τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ που είναι 3 λαλούν και 2 χορεύουν ?

 

εγω την τιμή 3,5 απο τις ΤΟΤΕΕ !!!!!!

 

3,5 δεν μπορεί να είναι και προς ΜΘΧ και προς εξωτερικό αέρα. Είναι προς εξωτερικό αέρα. Μάλλον δεν καταφέρνω να σε πείσω. :smile:

 

Αφού δέχεσαι τη τιμή 3,5 για ξύλινη πόρτα απο ΤΟΤΕΕ γιατί παραπάνω γράφεις 2,7/2 = 1,35 (προς ΜΘΧ)

 

Εκεί είναι η διαφορά μας...η αρχική τιμή U της πόρτας....δεν αναλύουμε αν είναι προς εξωτερικό αέρα ή προς ΜΘΧ....νομίζω είμαι σαφής !

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μην πάρουμε υπόψη μας το πως έχουν υπολογιστεί οι τιμές του πίνακα 3.12. της 1ης ΤΟΤΕΕ. Αυτές οι μέσες τιμές έχουν βγει θεωρώντας Ri=0,13 και Ra=0,04. Σαφώς και θα είχαν διαφορετική τιμή αν είχαν υπολογιστεί για Ri = Ra = 0,13 [(m2*K)/W]. Κι εφόσον κάθε δομικό στοιχείο πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη μας στη θέση που πραγματικά βρίσκεται, γι' αυτό θεωρώ πως είναι λάθος το να παίρνουμε σαν αρχική τιμή του U το 3,5 [W/(m2*K)].

Οπότε συμφωνώ με τον iks.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο δεν διαφωνώ και είναι σωστός ο συλλογισμός σου ως προς τη θέση του δομικού στοιχείου, αλλα έχω την αίσθηση οτι αυτός ο συλλογισμός γίνεται στη περίπτωση της ΜΕΑ και όχι του ΠΕΑ...ίσως και να κάνω λάθος, αλλά δεν θυμάμαι να αναφέρει κάτι η ΤΟΤΕΕ 1 για το U στη περίπτωση ξύλινης εξωτερικής πόρτας (αδιαφανούς δομικού στοιχείου) σε περίπτωση εξέτασης διαμερισματος (εκτός απο την αναφορά στη ΤΟΤΕΕ 2 στη παραγ. 2.1.4.)

 

Anyway, σωστή ή λάθος η τιμή του U = 3.5 της ΤΟΤΕΕ, εγω αυτή τη τιμή παίρνω... και είμαι σίγουρος οτι δεν θα μου ζητήσουν το λόγο γιατί λαμβάνω U = 3,5/2 = 1,75.

 

Άλλωστε το αναφέρει στη παργ. 3.2.3.4., ''...για απλοποίηση υπολογισμών στη επιθεώρηση...''.

 

Είπαμε... ειδικά για τις επιθεωρήσεις όλα είνα φτιαχμένα με παραδοχές και απλοποιήσεις...για τις μελέτες είναι κάπως πιο κοντά στη πραγματικότητα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Δημήτρη, ούτε κι εγώ νομίζω πως θα σου ζητήσει κανείς το λόγο γι' αυτό. Ας έβαζαν τιμές στην ΤΟΤΕΕ και για ανοίγματα προς μ.θ.χ. όπως έχουν κάνει για τα αδιαφανή.

 

Πάντως, αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση από την αρχή, είναι ότι ο πίνακας 6 της 2ης ΤΟΤΕΕ (ή 3.3α της 1ης), δεν κάνει διάκριση στα ανοίγματα ως προς τη θέση τους. Έναν ενιαίο μέγιστο επιτρεπόμενο συντελεστή θερμοπαιρατότητας ορίζει, είτε προς εξωτερικό αέρα, είτε προς μ.θ.χ., είτε σε κατακόρυφη θέση βρίσκονται είτε σε οριζόντια. Το ίδιο έκανε και ο Κανονισμός Θερμομόνωσης, αλλά εδώ περίμενα κάτι περισσότερο.

Υπάρχει βέβαια η σχέση 2.12. της 2ης ΤΟΤΕΕ όπου μπορεί κανείς να υπόλογίσει αναλυτικά την τιμή του υαλοπίνακα, οπότε εκεί να λάβει υπόψη του την θέση του κουφώματος, αλλά τι νόημα έχει αφού εντέλει κάνουμε χρήση πιστοποιημένων τιμών Ug και Uf; ή χρήση του πίνακα 12 στη φάση της μελέτης, όταν δεν έχουμε καταλήξει ακόμα σε συγκεκριμένα κουφώματα της αγοράς. Το ίδιο και για τους συντελεστές του πλαισίου. Και υποθέτω πως αυτές οι πιστοποιημένες τιμές έχουν προκύψει για την δυσμενέστερη περίπτωση, δηλαδή γιαεπαφή με εξωτερικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.