Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Στα περίπου 40 ΠΕΑ που έχω κάνει, αν τα 30-35 είχαν λέβητα ζήτημα είναι να έχω βρει υποδιαστασιολογημενο 2 ή 3 φορές. Ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση πάντως.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουτε στα συμβολαια δεν ειναι?

  

Εφόσον δηλώσεις κατασκευή μετά το 83, υποχρεωτικά θα πρέπει να βάλεις α.α.

Τελικά ο ιδιοκτήτης μου είπε πως δεν υπήρξε ποτέ οικοδομική αδεια.Ηταν εξολοκληρου αυθαίρετη κατασκευή χρονολογίας του 1989.Τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ το θέλει για να πάρει ένα επίδομα από οτι μου ειπε.Για το εάν εχει το ακίνητο δηλωμένο ή όχι δεν ξέρω.Μου ζήτησε να το βγάλω με την αιτιολογία της μίσθωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση αλλαγής εκμισθωτή ενώ ο μισθωτής παραμένει ο ίδιος. Χρειάζεται ΠΕΑ ή όχι; Ομολογώ ότι δεν μου έχει ξανατύχει. Μήπως ξέρει κάποιος συν/φος;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σύντροφε Ακη (εκ του συν/φε) :)

Στην τελευταία εγκύκλιο ΔΕΠΕΑ/Γ/172335 16.02.2016 λέει:

νέο ενοικιαστή κτιρίου ή κτιριακής μονάδας". Περαιτέρω, σύμφωνα με την παρ.2 του ιδίου άρθρου, "κατά την πώληση ή μίσθωση κτιρίων ή κτιριακών μονάδων, επιδεικνύεται από τον ιδιοκτήτη το ΠΕΑ ή αντίγραφό του, στον υποψήφιο νέο αγοραστή ή ενοικιαστή και παραδίδεται αυτό στο νέο αγοραστή ή ενοικιαστή".>>

 

Και επειδή δεν γράφει πουθενά > πιστεύω ότι δεν χρειάζεται ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία σε ευχαριστώ, και εγώ εκεί καταλήγω ότι δηλ. δεν χρειάζεται.

 

Με συν/κους χαιρετισμούς :P

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, δεν διαφωνώ με την ερμηνεία της εγκυκλίου, αλλά απ' την άλλη, στην απάντηση της ερώτησης 17 του www.gsis.gr σχετικά με την ανανέωση υπάρχουσας μίσθωσης, γράφει ότι: <<...Σε τροποποίηση οποιουδήποτε άλλου στοιχείου της μίσθωσης (στοιχεία εκμισθωτών, μισθωτών, ακινήτου κλπ) δεν μπορούμε να υποβάλουμε τροποποιητική δήλωση, αλλά πρέπει να υποβάλουμε μια νέα δήλωση (εξαρχής)>>.

Οπότε, αν δεν είχε εκδοθεί παλιότερα ΠΕΑ, κι αφού θα πρέπει να υποβληθεί νέα δήλωση, με τα στοιχεία του νέου εκμισθωτή πλέον, δεν θα πρέπει να εκδοθεί και ΠΕΑ (για πρώτη φορά);

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι.

Οπως στην περίπτωση που κάνει ο ενοικιαστής ανανέωση συμβολαίου σε ακίνητο χωρίς ΠΕΑ. Δεν χρειάζεται να βγει αφού δεν πρόκειται για νέο ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.