Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Βγάζει αποτελέσματα για το ΖΝΧ, αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι όταν κάνω αντίγραφο κτηρίου:

1ο. Δεν μεταφέρονται τα δεδομένα των καρτελών και

2ο. Μηδενίζονται τα αποτελέσματα σε όλες τις τελικές χρήσεις, τόσο του αντιγράφου όσο και του αρχικού κτηρίου και του Κ.Α., όσες δοκιμές κι αν έκανα. Μηδενικές απαιτήσεις -> Μηδενικές καταναλώσεις

Δοκίμασε να το ξαναφτιάξεις (με την τελευταία έκδοση του λογισμικού), κάνοντας copy-paste και με άλλο όνομα. Δοκίμασε και σε άλλον υπολογιστή.

post-22627-0-47109600-1486223182_thumb.jpg

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, απ οτι καταλαβαινω εχει προβλημα το λογισμικο. Δεν εξηγειται αλλιως.. Γιατι κ σ αυτο το αρχειο μου εβγαζε εμενα μηδενικη καταναλωση ΖΝΧ. 

 

Δεν εχεις εντοπισει παντως κπ παραλειψη δικια μου? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν και δεν είδα τις καρτέλες του κελύφους. Μόνο την έλλειψη του αριθμού ορόφων και του τυπικού ύψους, αλλά αυτά είναι πληροφοριακά στοιχεία.

 

Δες π.χ. αυτά τα μηνύματα #178, #198. και  #222. Μπορεί να φταίνε χίλια δύο πράγματα. M$ φίλε.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει εκδοθεί ΠΕΑ, και ο ιδιοκτήτης ύστερα από ένα διάστημα προσθέτει ηλιακό (που ήταν και η σύσταση για τη βελτίωση της ενεργειακής κατάταξης).

 

Από ότι είδα σαν αιτιολογία δε μπορεί να μπει "ΠΕΑ 2ης Ενεργειακής Επιθεώρησης του Ν.4178/2013"....

 

Εκδίδεται νέο ΠΕΑ με αιτιολογία την προσθήκη του ηλιακού?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι το χρειάζεται το ΠΕΑ; Αν είναι για ενοικίαση, φαντάζομαι ότι εφόσον αλλάζουν τα ενεργειακά χαρακτηριστικά της κατοικίας σαφώς μπορεί να γίνει καινούριο ΠΕΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

το είχε βγάλει για ενοικίαση....

επειδή με τη προσθήκη του ηλιακού βελτιώθηκε η ενεργειακή κατάταξη, θέλω να δω αν θα υπάρχει πρόβλημα για το ίδιο ακίνητο να βγάλω και δεύτερο ΠΕΑ με τα ανανεωμένα στοιχεία....

Link to comment
Share on other sites

Στείλε email στην ΕΥΕΠΕΝ και ρώτα τους. Επηρεάζει σημαντικά την ενεργειακή κατάταξη ή παραμένει στην ίδια κατηγορία, αλλά απλά με λίγο καλύτερη σχέση EP/RR; Αν δεν φτάνει την κατηγορία Γ, δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο να εκδοθεί νέο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Από Δ θα γίνει Γ, γιαυτό λέμε να βγάλουμε νέο ΠΕΑ....θα επικοινωνήσε και με ΕΥΕΠΕΝ...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι, οι τάξεις των ενεργειακών επιθεωρητών με τους αντίστοχους περιορισμούς στα τετραγωνικά είναι σε ισχύ ή μπορούμε ακόμη να υποβάλλουμε ΠΕΑ για απεριόριστα τετραγωνικά?

 

Πιο συγκεκριμένα, με δείχνει τάξη Α ενώ βάσει των επιθεωρήσεων που έχω εκτελέσει είμαι τάξη Β και μου έτυχε ακίνητο άνω των 250 τμ.

Υποβάλω το ΠΕΑ κανονικά προς το παρόν ή δεν θα με αφήσει να προχωρήσω σε οριστική υποβολή λόγω εμβαδού?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.