Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω μία απορία όσων αφορά τα μηνύματα λάθους στη μάσκα της Επιθεώρησης κτιρίων. Σε περίπτωση που το κτίριο είναι κατασκευασμένο προ του 83, κ δεν απαιτείται να καταθέσω οικοδομική άδεια πως ενεργοποιώ την αντίστοιχη επιλογή; αυτό που βλέπω είναι μόνο οι επιλογές ναι ή όχι. Το μήνυμα που μου εμφανίζεται είναι το παρακάτω:

 

Η επιθεώρηση δεν μπορεί να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

 

Μη επαρκή ή λανθασμένα στοιχεία οικ. αδειών:

 

Εαν το κτίριο έχει ανεγερθεί πριν την 14/3/1983, πρέπει να ενεργοποιήσετε την αντίστοιχη επιλογή.

 

Εαν το κτίριο έχει ανεγερθεί μετά την 14/3/1983 πρέπει να καταχωρίσετε τα στοιχεία των οικοδομικών αδειών ή να ενεργοποιήσετε την επιλογή "Δεν υπάρχει οικοδομική άδεια

Edited by backaftias
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θελω να ρωτήσω και γω μια απορία που εχω. Ιδιοκτήτης εχει μια παλαια διοροφη κατοικία 250 τ.μ στην οποία στον α οροφο είναι μια κατοικια και στο ισόγειο αλλες 2 κατοικίες με ξεχωριστές εισόδους η καθε μια.

Τις κατοικίες τις νοικιαζει και θελει να κανει απο βδομάδα για τη μια νέο μισθωτήριο.

Αυτός θέλει να βγάλει ενα κοινο πεα για ολη την κατοικία και κατα τα λεγόμενα του ρώτησε νεα συναδελφο και του πε οτι γίνεται.

Γίνεται αυτο??? Εγω νομίζω οτι πρεπει να βγουν 3 διαφορετικα πεα για καθε διαμερισμα που νοικιάζει.

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ δηλαδή σαν πολυκατοικία ή μονοκατοικία? Δεν εχει σημασία οτι εχουν οι 3 κατοικίες διαφορετικές εισόδους?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Πολυκατοικία είναι. Δεν σε ενδιαφέρει σε αυτό το κομμάτι ότι έχουν διαφορετικές εισόδους. Απλά μπορεί για αυτό το λόγο να μην έχουν κοινόχρηστο μη θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κα συγνώμη για τις ερωτήσεις απλως εως τώρα δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο αφου εχω βγάλει πεα μονο για διαμμερίσματα και για μονοκατοικίες.

Εχει εσωτερικό κλιμακοστάσιο στην κατοικία του ορόφου που μολίς ανέβεις βρίσκεις μια ξύλινη εσωτερική πόρτα με τζαμι για να μπεις στο σαλόνι. Αρα εδώ το κλιμακοστάσιο το θεωρώ σα "θερμαινόμενο" τμήμα της κατοικίας του όρόφου?

Απο σύστημα θέρμανσης οι κατοικίες έχουν μια ξυλόσομπα η καθε μια και συστημα ψυξης δεν υπάρχει!

Μπορώ να πάρω ολη την παλαια διοροφη κατοικία σα μία θερμαινόμενη ζώνη?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ δηλαδή σαν πολυκατοικία ή μονοκατοικία? Δεν εχει σημασία οτι εχουν οι 3 κατοικίες διαφορετικές εισόδους?

Αμα βγάλεις 1 για όλο το θεωρείς μονοκατοικία και καταχωρείς κανονικά τους μθχ

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτητης θελει να βγάλει 1 για όλο skidoο23.

Αρα το θεωρώ λοιπόν μονοκατοικία :confused: 

Σε μια μονοκατοικία όμως υπάρχει ενιαια θερμανση και οι χώροι της δε διαχωριζονται, ενώ εδώ εχουμε 3 διαφορετικές κατοικίες με διαφορετικες ξυλοσομπες η καθε μια και οι οποίες διαχωρίζονται λειτουργικά...  

 

Δεν έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυκατοικία είναι, κι έτσι θα το μελετήσεις. Από που κι ως που είναι μονοκατοικία? 

Οι ξυλόσομπες ΔΕΝ λαμβάνονται υπόψιν από τη στιγμή που καλύπτουν πολύ μικρή επιφάνεια. Θα βάλεις κ.α.

 

ζητώ (καθυστερημένα) συγγνώμη για το λάθος

λόγω ηλικίας  :sad: είχα κατα νου το τζάκι !!!!

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.