Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κατηγορία Β

Ανεξάρτητος αυτόματος έλεγχος της λειτουργίας των τερματικών μονάδων σε επίπεδο
αυτόνομων χώρων ανά ιδιοκτησία (ανά λειτουργικό χώρο). Ύπαρξη θερμοστάτη και
θερμοστατικών βαλβίδων ανά χώρο ιδιοκτησίας κ.τ.λ..

 

Κατηγορία Γ

Αυτόματος έλεγχος της λειτουργίας των τερματικών μονάδων σε επίπεδο ιδιοκτησίας/
λειτουργικής αυτονομίας. Ύπαρξη ενός θερμοστάτη χώρου και ενός αυτόματου
διακόπτη (π.χ. ηλεκτροβάνα αυτονομίας) ανά ιδιοκτησία.

 

@ panos-vicius έχεις δίκιο είναι κατηγορία Β ... δικό μου σφάλμα (δεν θυμόμουν αυτή τη λεπτομέρεια) !!!

 

Η διαφορά έγκειται (στο εκατοστό :| ) μεταξύ θερμοστάτη ανά χώρο ιδιοκτησίας και θερμοστάτη χώρου ανά ιδιοκτησία !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία νομίζω Δημήτρη η διαφορά βρίσκεται στο σε ποιο επίπεδο αναφέρεται η εξασφάλιση με αυτόματο και ανεξάρτητο τρόπο των συνθηκών άνεσης.

Μπορείς να έχεις 2 θερμαντικά σώματα σε ένα δωμάτιο με βαλβίδες με θερμοστατικές κεφαλές.

Δεν χρειάζεται να έχεις έναν θερμοστάτη στο δωμάτιο που να ελέγχει τα 2 σώματα.

 

Επίπεδο ιδιοκτησίας -> κατηγ. Γ

Επίπεδο χώρου -> κατηγ. Β

Επίπεδο χρήστη ->κατηγ. Α

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

<<2. Αυτόματη υδραυλική ή θερμοκρασιακή προσαρμογή του δικτύου διανομής στα θερμικά/ψυκτικά φορτία..........>>

Δεν μιλάει επ' ουδενί για οποιαδήποτε αντιστάθμιση. Μιλάει για αντιστάθμιση του δικτύου διανομής.

 

 

Αμα το διαβάσεις κατα γράμμα δεν βγάζει νόημα ετσι και αλλιώς , γιατί με την λογική που το ερμηνεύεις αν η προσαρμογή γίνεται στην μονάδα παραγωγής ή στην εκπομπή μόνο,  δεν μπορείς να πάς σε αυτήν την κατηγορία γιατί δεν προσαρμόζεις το δίκτυο διανομής. Δεν νομίζω να εννοούσε αυτό.

 

Αλλωστε το ΕΝ 15232 ειναι αρκετά σαφές και ως προς την εκπομπή για να πάει το κτήριο στις κατηγορίες Α και Β, και εδω που τα λέμε λογικό ειναι.

Βασικά οι θερμοσυσσωρευτές που περιγράφουμε ειναι κατηγορία Δ .

 

Δες εδώ 6ro8b8.jpg

 

Δεν ξέρω την Αθηνά , ξέρω όμως οτι στο ΤΕΕ αποφευγουν να απαντούν γραπτώς  , και οποτε το κάνουν απαντουν στο στυλ : οτι λέει η Τοτεε. Αλλά ζήτα μια γραπτή απάντηση (μια που εχεις και γνωστούς ) για το αν οι θερμοσυσσωρευτές πάνε κατηγορία Β , γιατί εμένα στην Ευεπεν (που δεν έχουν ευθύνη να απαντούν πλέον) άλλα μου έλεγαν.

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Γι αυτό λέω παραπάνω: <<Είναι ένα τοπικό σύστημα με θερμοστάτη σε κάθε θερμοσυσσωρευτή (εάν έχουν που είναι το πιο πιθανό).>>

Αυτο ειναι Γ

Link to comment
Share on other sites

skidoo δεν ερμηνεύω.

Το τι ακριβώς γράφει η ΤΟΤΕΕ διαβάζω.

 

Αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω το πρότυπο στα ελληνικά μεταφρασμένο από τη SIEMENS.

Μου το είχε στείλει ο Πάνος.

Οσον αφορά την σχέση μεταξύ του ΕΝ 15232 και του πίνακα της ΤΟΤΕΕ για τις κατ. αυτομ.: >.

 

Λογικό να σου απαντούν έτσι από το ΤΕΕ. Γιατί αυτή που συνέγραψε τα σχετικά εδάφια στην ΤΟΤΕΕ είναι αυτή που απαντά στο ΤΕΕ και αυτή που συνέγραψε τις ΔΚ.

Η Αθηνά δηλαδή.

 

Ομως άρχισα να βαριέμαι.

 

slalom

Ο θερμοστάτης πάνω στο τοπικό σύστημα είναι ένας ανεξάρτητος αυτόματος έλεγχος θερμοκρασίας.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι ξέρουμε να διαβάζουμε , το τι καταλαβαίνουμε ειναι θέμα ερμηνείας.

 

Ο καθένας μπορεί να διαβάσει τον πίνακα του προτύπου στο οποίο βασίζεται η κατηγοριοποίηση της Τοτεε  και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

 

Το πρότυπο το έχω , και μια χαρα το ακούμπησε η τοτεε σε αυτό που την αφορά.

 

 

Λογικό να σου απαντούν έτσι από το ΤΕΕ. Γιατί αυτή που συνέγραψε τα σχετικά εδάφια στην ΤΟΤΕΕ είναι αυτή που απαντά στο ΤΕΕ και αυτή που συνέγραψε τις ΔΚ.

Η Αθηνά δηλαδή.

Εδω σε χάνω , τελικά στο τεε τι λένε για αυτό ?

 

Αμα αρχισες να βαριέσαι σταμάτα να απαντάς , μην το γράφεις επιδεικτικά (θέμα ευγένειας είναι , δεν εισαι υποχρεωμένος βέβαια) 

Δεν το συνεχίζω ουτε εγω βέβαια , κουράζω και τους υπόλοιπους...

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Αμα το διαβάσεις κατα γράμμα δεν βγάζει νόημα ετσι και αλλιώς , γιατί με την λογική που το ερμηνεύεις αν η προσαρμογή γίνεται στην μονάδα παραγωγής ή στην εκπομπή μόνο,  δεν μπορείς να πάς σε αυτήν την κατηγορία γιατί δεν προσαρμόζεις το δίκτυο διανομής. Δεν νομίζω να εννοούσε αυτό.

 

Αλλωστε το ΕΝ 15232 ειναι αρκετά σαφές και ως προς την εκπομπή για να πάει το κτήριο στις κατηγορίες Α και Β, και εδω που τα λέμε λογικό ειναι.

Βασικά οι θερμοσυσσωρευτές που περιγράφουμε ειναι κατηγορία Δ .

Συμφωνώ με την κατηγορία Δ (D), εάν ακολουθούσε η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 κατά γράμμα το EN 15232:2007. Δεν το κάνει. Το πρότυπο, έχει π.χ. στους αυτοματισμούς της θέρμανσης/ψύξης, τέσσερις περιοχές/πεδία ελέγχου, με δύο έως και πέντε υποπεριπτώσεις η καθεμία. Η ΤΟΤΕΕ έχει τρεις περιοχές/πεδία και τελείως διαφορετικά από του προτύπου, πλην του τελευταίου (αλληλουχία) που ψιλομοιάζει.

Και επιπλέον, ο λόγος που δεν συμφωνώ με την κατηγοριοποίηση κατά EN 15232:2007 -παρόλο που ισχύει υποχρεωτικά και στην Ελλάδα- είναι πως η ΤΟΤΕΕ έχει ισχύ νόμου στη χώρα αυτή. Και η ΤΟΤΕΕ, και πολύ σωστά ο Ηλίας το επισήμανε με έντονη γραφή, σχετίζει την θερμοκρασιακή (ή υδραυλική αλλά εδώ δεν μας ενδιαφέρει) προσαρμογή, με δίκτυα διανομής. Είτε απευθείας στο δίκτυο (μέσω βοηθητικών διατάξεων), είτε στην μονάδα παραγωγής.

Δεν κάνει λόγο για <<Similar function can be applied to the control of direct electric heating networks>>.

Εάν ακολουθούσε αυτούσιο το πρότυπο, δηλαδή έβαζε αυτούσιους -σε μετάφραση στην ελληνική γλώσσα- τους πίνακες, τότε ναι θα συμφωνούσα με το Δ.

Τότε, για να πάει στην Γ θα χρειαζόταν εξωτερική αντιστάθμιση και επομένως ρύθμιση της ηλεκτρικής ισχύος του θερμοσυσσωρευτή και για να φτάσει την Α (κατευθείαν  χωρίς να περάσει από την Β), θα χρειαζόταν και έλεγχο της εσωτερικής θερμοκρασίας (κέρδη ή φορτία από χρήστες, συσκευές, ηλιακά θερμικά).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου έχει σώματα και δίκτυο (από τον κοινό λέβητα)?

Αν ναι, θεώρησε πως ο λέβητας καλύπτει όλη την πολυκατοικία και κάνε έτσι την υπερδιαστασιολόγηση (αν μπορεί να εκδοθεί φ.ε.), διότι τοποθετήθηκε με αυτή την προοπτική. Ή πάρε υ,δ, περί μη λειτουργίας (λόγω καταστροφής του), και βάλε τμηματική κάλυψη από α.θ. και το υπόλοιπο με κ.α. (μόνο λέβητα, και δίκτυο-σώματα ως έχουν)

Το ίδιο (χωρίς φ.ε.) θα κάνεις, και αν έχει αποκοπεί (δίκτυο) από την κ.θ.. 

Το δικο μου εχει σωματα και δικτυο απο τον κοινοχρηστο λεβητα.

ΥΔ δε μπορω να παρω, οι ιδιοκτητες ειναι εκτος ελλαδος.

ΦΕ δε βρεθηκε ουτε υπαρχει νοημα να βγει τωρα για λεβητα που δε λειτουργει και δεν ξερουμε καν τι θα βγαλει ο ανουσιος ελεγχος του.

Καλου κακου πηρα τις κατοψεις ολων των οροφων και ξερω και ποια διαμερισματα εχουν ατομικο λεβητα για να παρω τα περιγραμματα απο καθε οροφο μπας και βγαλω καποια υπερδιαστασιολογηση μονος μου, μπακαλικη.

 

Το θεωρω, παντως, πιο ασφαλες, απο αποψη μελετης, να μπει ο λεβητας απο την ΑΘ, μιας και ο λεβητας δυναται να επαναχρησιμοποιηθει, δεν εχει καταστραφει ουτε εχει ζημιες, απο οσο ειμαι σε θεση να ξερω.

Να πεις να κατεβω και να δω ενα σκουριασμενο ρημαδι να το καταλαβω.

Αλλα τωρα ηταν σαν καινουριος ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.