Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κατά την άποψή μου δεν μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ για ένα τέτοιο ακίνητο. Έχεις συνεχή ροή από το εξωτερικό περιβάλλον. Δεν έχει νόημα το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι ο συμβολαιογράφος γράφει ότι και σε πωλήσεις ημιτελών κτισμάτων, και ο αγοραστής αναλαμβάνει την υποχρέωση για ΠΕΑ, όταν ολοκληρώσει την κατασκευή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 4470 στα βοηθιτικα συστηματα νομιζω οτι πολλαπλασιαζουμε το εμβαδον της οικιας που καλυπτει το θεωρητικο συστημα επι 0,1kw/m2 και οχι ολη την οικία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός mixyak790!

@ Roukat, δεν ισχύει επίσης το

Καλημέρα, ποικίλουν οι απόψεις επί του συγκεκριμένου θέματος....εγώ θα σου πω τη δική μου!

Λοιπόν εάν το ένα aircondition που έχεις καλύπτει σημαντικό τμήμα των αναγκών θέρμανσης (δηλαδή δεν έχεις απλά ένα σπλιτάκι 9000btu/h σε κατοικία 200τμ,  όπου εντάξει τότε μην το λάβεις υπόψη, πάρε μόνο θεωρητικό σύστημα) ....

Ούτε οι απόψεις ποικίλουν, ούτε και κρίνουμε αν καλύπτει κάποιο σύστημα, ένα "σημαντικό" τμήμα. Αυτό δεν εναπόκειται στην κρίση μας. Η ΤΟΤΕΕ (ο νόμος δηλαδή), ορίζει πως σε περίπτωση μη ύπαρξης κεντρικής θέρμανσης, οποιοδήποτε σύστημα υπάρχει, καταχωρείται για το τμήμα που καλύπτει. Το a/c δεν είναι εφεδρικό σύστημα στην προκειμένη περίπτωση. Αν υπήρχε κεντρική θέρμανση και κάλυπτε όλες τις ανάγκες θέρμανσης, τότε θα υποχρεωτικά το υφιστάμενο a/c θα έπρεπε να θεωρηθεί ως εφεδρικό σύστημα και να μην ληφθεί υπόψη.

Παρ. 4.1.2.8. της ΤΟΤΕΕ 2071-1/2010:

<<Όταν το απαιτούμενο θερμικό φορτίο για μια θερμική ζώνη καλύπτεται με περισσότερες από μία μονάδες παραγωγής θερμότητας (μη εφεδρικό), το ποσοστό κάλυψης του φορτίου ανά μονάδα κατανέμεται βάσει της αποδιδόμενης θερμικής ισχύος της εκάστοτε μονάδας παραγωγής θερμότητας>>.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

 

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και όπως γνωρίζω ενεργειακές μελέτες μπορώ να υπογράψω αλλά δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής. Συνεργάζομαι όμως με έναν προσωρινό για την πραγματοποίηση ενεργειακής επιθεώρησης και την έκδοση ΠΕΑ και έχω κάποιες απορίες:

 

1) Όταν συμπληρώσω τα χρόνια που απαιτούνται σκοπεύω να κάνω τα σεμινάρια και να δώσω εξετάσεις για να ενταχθώ στο μητρώο ενεργειακών επιθεωρητών. Στις προϋποθέσεις όμως για την ένταξη έχει και "εμπειρία σε ενεργειακές μελέτες και επιθεωρήσεις". Όπως γνωρίζω, μπορώ να πραγματοποιώ ενεργειακές μελέτες και να τις υπογράφω σαν Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. αλλά δεν μπορώ να υπογράψω ενεργειακές επιθεωρήσεις μιας και δεν είμαι ακόμα επιθεωρητής. Πως θα αποδείξω την εμπειρία μου στις επιθεωρήσεις; Απλά με τις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών που κόβω στο όνομα του συνεργάτη μου που είναι επιθεωρητής με μία αναφορά στον αριθμό πρωτοκόλλου του ΠΕΑ; Με μία βεβαίωση από τον ίδιο ότι συμμετείχα σε αυτές; Ή μήπως χρειάζεται να με περνάει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ως συμμετέχων σε αυτές;

 

2) Οι καινούργιες οικοδομικές άδειες για να εγκριθούν από την αρμόδια πολεοδομία πρέπει να συνοδεύονται από ενεργειακή μελέτη που να αναφέρει πως το κτίριο προορίζεται για τουλάχιστον Β ενεργειακή κλάση αν δεν κάνω λάθος. Σαν Πολιτικός μηχανικός όμως πέρα από τα στατικά, τα αρχιτεκτονικά και την ενεργειακή μελέτη δεν ασχολούμαι και με τα μηχανολογικά. Η άδεια θα έχει βέβαια και μηχανολογική μελέτη αλλά ποιος εγγυάται στην πολεοδομία για την τοποθέτηση AC ή λέβητα ή για την θερμομόνωση ταράτσας και τοίχων;

 

3) Στην περίπτωση που γίνεται ενεργειακή επιθεώρηση και έκδοση ΠΕΑ σε ολόκληρη την πολυκατοικία που αποτελείται από αρκετά διαμερίσματα και το ένα έχει όλες τις προδιαγραφές για να είναι ενεργειακά αποδοτικό αλλά κάποιο άλλο καθόλου, εκδίδεται ένα ενεργειακό πιστοποιητικό για όλη την πολυκατοικία;

 

4) Στην απόδειξη παροχής υπηρεσιών που κόβω εγώ στον συνεργάτη μου έχω κάποια έσοδα... Έχω κάποιες κρατήσεις από αυτά πέρα από το ΦΠΑ; Δεν πρέπει να φαίνεται και στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ, σωστά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δυστυχως και χωρις να ειναι δικη σου υπαιτιοτητα εχεις το δικαιωμα υπογραφης και πληρωμης σε κατι που δεν εχεις βασικες γνωσεις...οποτε θα βρεις τροπο να γινεις ενεργειακος επιθεωρητης...

Link to comment
Share on other sites

Ισως να έχει απαντηθεί και νωρίτερα στο thread αλλά 400+ σελίδες είναι πολλές για να τις τσεκάρω ...

 

Γνωρίζεται , πως αντιμετωπίζεται το θέμα διαφοράς τετραγωνικών μέτρων οικοδομικής άδειας και πραγματικότητας ...

 

Προσωπικά εκδίδω τα ΠΕΑ σύμφωνα με τις μετρήσεις μου, αλλά δεν γνωρίζω αν ο ιδιοκτήτης ή ο επιθεωρητής έχει κάποια κύρωση αν υπάρχει διαφορά

 

Επίσης προ ημερών συμβολαιογράφος δεν δεχόταν το ΠΕΑ που έβγαλα γιατί είχε 2,6 τ.μ διαφορά απο την αναγραφόμενη στα συμβόλαια επιφάνεια ...

 

Της είπα ορθά κοφτά οτι το ΠΕΑ δεν το αλλάζω με τίποτα και ουσιαστικά τσακωθήκαμε ... ( δεν γνωρίζω αν θα ζητήσει από κάποιον άλλον επιθεωρητή να βγάλει νέο ΠΕΑ  .... )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.