Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για την έκδοση ΠΕΑ σε ένα διαμερισμα-μεζονετα με έτος κατασκευής πριν το 1999 υπάρχουν σχεδια ξυλοτυπων απο το 2001 λόγω επισκευής του ως σεισμόπληκτο.

Επισης ο ιδιοκτήτης έχει και φωτογραφίες απο τα διάφορα στάδια της επισκευής.

Σε μια από αυτές τις φωτογραφίες ένα δοκάρι που βρίσκεται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα φαίνεται να είναι πολύ μικρότερο από ότι το δείχνει ο ξυλοτυπος.

Σημειωτεον ότι ο ΠΕΑ θα βγει για το πρόγραμμα εξοικονόμησης κατ οικον.

Είναι λόγος αυτός να αμφισβητήσω το σχέδιο του ξυλοτυπο και να πάω με τον πίνακα με τα ποσοστά?

Να τονίσω ότι επειδή μπήκαν μανδύες στις κολονες τα ποσοστά που προκύπτουν από τον πίνακα είναι κατά πολύ εκτός πραγματικότητας.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου θα έλεγα να παραβλέψεις το ξυλότυπο και να μετρήσεις τα πάχη των κολώνων και δοκαριών

Έτσι θα είσαι πιο κοντά στις πραγματικές ενεργειακές καταναλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις κολόνες μπορώ να τις μετρήσω επακριβως.
Για τα δοκάρια όμως με ποιο τρόπο μπορώ να μετρήσω το ύψος τους;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Για τα δοκάρια όμως με ποιο τρόπο μπορώ να μετρήσω το ύψος τους;

 

Μετράς το κάθετος ύψος (κρέμαση) που φαίνεται εσωτερικά (επι το πλείστον) ή εξωτερικά (σπάνια) του τοίχου και προσθέτεις ~ 20-22 cm το πάχος της πλάκας της οροφής = ολικό ύψος δοκαριού

Link to comment
Share on other sites

Μετράς το κάθετος ύψος (κρέμαση) που φαίνεται εσωτερικά (επι το πλείστον) ή εξωτερικά (σπάνια) του τοίχου και προσθέτεις ~ 20-22 cm το πάχος της πλάκας της οροφής = ολικό ύψος δοκαριού

Οι δοκοί είναι περασια με τον τοίχο οπότε δεν φαίνονται ούτε εσωτερικά αλλά ούτε και εξωτερικά.Μπορω να τους υπολογίσω προσεγγιστικα με βάση τις φωτογραφιες τουλάχιστον όσον αφορά το ύψος τους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

Έχω κτήριο με οριζόντια οροφή κάτω από κεκλιμένη στέγη. 

 

Η στέγη πρέπει να περιγραφεί ως ΜΘΧ; 

 

Σε ξενώνα θερινής λειτουργίας που φυσικά δεν έχει σύστημα θέρμανσης χρειάζεται να δηλώσουμε το θεωρητικό; 

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω κτήριο με οριζόντια οροφή κάτω από κεκλιμένη στέγη.

 

Η στέγη πρέπει να περιγραφεί ως ΜΘΧ;

 

Σε ξενώνα θερινής λειτουργίας που φυσικά δεν έχει σύστημα θέρμανσης χρειάζεται να δηλώσουμε το θεωρητικό;

 

Χαιρετε,

Εάν δεν κάνω λάθος η στεγη πανω από θερμομόνωση οροφή δεν περιγραφεται ως μη θερμαινόμενος χώρος αλλά προσφέρει μια επιπλεον θερμική αντίσταση στην οροφη (βλέπε τοτεε 2).

Για το δεύτερο που ρωτάς έχω την εντύπωση ότι δηλώνεις θεωρητικό (λέβητα απόδοσης 93,5% κλπ).

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζητήθηκε ΠΕΑ για σχολή πολεμικών τεχνών.

 

Η χρήση κλειστό γυμναστήριο ταιριάζει ή μήπως πρέπει να δηλωθεί διαφορετική χρήση; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.