Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

και ο λεβητας που απεμεινε για το μισο σπιτι ειναι πια υπερ - υπερδιαστασιολογημενος

και πιθανον να ακυρωνει το, κατα κενακ, οφελος της ΑΘ

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, λάθος διατύπωση του προβλήματος από μέρος μου,

ο ιδιοκτήτης στο αρχικό δίκτυο διανομής έκανε συνδεσμολογία με την εγκατάσταση της αντλίας που του επιτρέπει να έχει 2 επιλογές  

1) θέρμανση και στα 4 επίπεδα με λέβητα πετρελαίου 

2) θέρμανση μόνο στα 2 επίπεδα με αντλία θερμότητας χωρίς να θερμαίνονται τα άλλα δύο επίπεδα,

αυτός είναι ο λόγος που προβληματίζομαι.  

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι έτσι, τότε, προσωπικά θα καταχωρούσα τον λέβητα σαν το μοναδικό σύστημα παραγωγής στην θέρμανση. Δηλαδή, θα θεωρούσα πως -με τέτοια συνδεσμολογία- η α.θ. είναι εφεδρικό σύστημα (και για τα δύο επίπεδα και μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κατόπιν αυτοψίας σε ένα διαμέρισμα (σοφίτα στον 4ο οροφο), η οποία είναι τελείως αυθαίρετη στο δώμα οικοδομής με 4 ορόφους, ο ιδιοκτήτης λέει οτι οι τοίχοι είναι ytong .

Μέτρησα έναν τοίχο και το πάχος του είναι 0,28-0,29 μαζί με το σοβά.

Τα ερώτημα είναι : 

Πόσο να βάλω το U για το συγκεκριμένο είδος τοιχοποιίας ?  

(μελέτη θερμομόνωσης της οικοδομής έχω,άλλα τo U που μου δίνει είναι για τούβλο και μπετό και φυσικά αφορά τους 3 νόμιμους ορόφους που υπάρχουν απο κάτω απο το διαμέρισμα μου) 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ πιθανό να έχει χρησιμοποιήσει αυτό το υλικό, διότι τοιχοποιία με ενδιάμεση μόνωση δεν μπορεί να λειτουργήσει ως φέρον στοιχείο.

Σε αυτή την περίπτωση, βάλε τον ιδιοκτήτη να σου υπογράψει υ.δ. (ότι έχει βάλει αυτό το υλικό) 

 

Από το φυλλάδιο της εταιρείας: Dry value thermal conductivity ≤ 0,105 W/mK

Από το συνολικό πάχος του τοίχου, προκύπτει ότι οι πλίνθοι πρέπει να έχουν πάχος 0,25 μ

Συνεπώς, u=0.39

κι επειδή κατά την κατασκευή υπάρχει απορρόφηση υγρασίας, αν θεωρήσεις το πραγματικό u=0.45 πιστεύω να είσαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω λιθόκτιστο ισόγειο κατάστημα προ 55 με ξύλινη κεραμοσκεπή για το οποίο εκδόθηκε «Άδεια νομιμοποίησης κτίσματος προ 55-αντικατάστασης στέγης και αλλαγή χρήσης τμήματος αυτού» το 2000. Το έκαναν προφανώς επειδή θα γινόταν φαρμακείο...τώρα πάντως είναι βιβλιοπωλείο. Στην άδεια βλέπω ότι κατατέθηκαν μόνο αρχιτεκτονική μελέτη και στατικά στέγης, όχι μελέτη θερμομόνωσης.

Εγώ τι έτος ολοκλήρωσης κατασκευής βάζω?

Σκέφτομαι να βάλω σαν έτος το 2000, να ανεβάσω ότι έχει και άδεια...απλά όλους τους υπολογισμούς να τους κάνω σαν πέτρινο προ 55, σωστά το σκέφτομαι?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

@  MAR_PAX &  tetris

Νομίζω πως η προσαύξηση του λ θα πρέπει να γίνει κατά 24%. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος για το ytong, αλλά η ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010 γράφει ότι:

<<Για τις τοιχοποιίες (ενότητα 1.7 στον πίνακα 2 ) ...

– εφόσον υπάρχει δεδηλωμένη τιμή του ισοδύναμου συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας, λeq, που αναγράφεται στην ετικέτα CE του προϊόντος από τον κατασκευαστή βάσει της

μεθοδολογίας του προτύπου ΕΝ 1745 (είτε από μετρήσεις, είτε από χρήση υπολογιστικών εργαλείων προσομοίωσης, είτε από χρήση πινακοποιημένων τιμών), αυτή θα προσαυξάνεται κατά 24% και θα λαμβάνεται ως λeq σχεδιασμού,
– εάν δίνεται από τον κατασκευαστή η τιμή λeq σχεδιασμού, θα γίνεται απευθείας χρήση αυτής,  εάν ο κατασκευαστής δεν παρέχει την τιμή λeq αλλά την τιμή λ της μονάδας τοιχοποιίας (π.χ. οπτόπλινθο) θα ακολουθείται η μεθοδολογία που αναπτύσσεται στην ενότητα 2.1.9.,
– σε κάθε περίπτωση όταν η τιμή λeq δίνεται από τον κατασκευαστή για συνδετικό κονίαμα με λ<0,80 W/(mK) η τιμή λ του συνδετικού κονιάματος θα λαμβάνεται από την ετικέτα
σήμανσης CE του υλικού>>.
 
Το λ που δίνεται στην ετικέτα CE του Ytong, είναι το λeq ή της της μονάδας τοιχοποιίας; Αν είναι το λeq,τότε πρέπει να προσαυξηθεί κατά 24%. Αν είναι της μονάδας τοιχοποιίας, τότε θα πρέπει να ακολουθηθεί η μεθοδολογία της ενότητας 2.1.9. (δομικά στοιχεία, αποτελούμενα από ανομοιογενείς στρώσεις) αλλά με μη αναγραφόμενη στην ετικέτα CE την τιμή του λ κονιάματος.
Σε ένα παλιό CE είδα να γράφει <<Autoclaved Aerated Concrete Masonry Unit Category I>> και δίπλα στην τιμή του λ λέει ότι προκύπτει βάσει του EN 1745.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.