Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε περίπτωση που έχω μια αντλία θερμότητας για ΖΝΧ, η οποία θερμαίνει και το νερό της πισίνας, μελετάται στον ΚΕΝΑΚ; Εννοώ για τη θέρμανση της πισίνας αν λαμβάνεται υπόψη

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, σε μελέτη ΠΕΑ ισόγειας μονοκατοικίας της δεκαετίας του '50 με το κλασσικό αποθηκάκι στο δώμα, εισάγουμε και τα τ.μ. του αποθηκακίου του δώματος και το περιγράφουμε ως ΜΘΧ ?

Η πρόσβαση στο δώμα υπάρχει από εσωτερικό κλιμακοστάσιο του ισογείου.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει διαχωριστικό κούφωμα, οπότε δεν υπάρχει -απευθείας- κυκλοφορία αέρα, τότε ναι. Αλλιώς περικλείεται στην θερμική ζώνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως αποθήκη στο δώμα εννοώ έναν ανεξάρτητο χώρο αποθήκευσης στη ταράτσα.

Εκτός δηλαδή της θερμικης ζώνης του ισογείου..

 

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

yian, αυτό που λέω είναι παρόμοια περίπτωση με παλιά διώροφα σπίτια, όπου από το ισόγειο έφτανες στον Α' όροφο μέσω εσωτερικής σκάλας,αλλά χωρίς να παρεμβάλλεται πόρτα μεταξύ της κάτω κεντρικής εισόδου και του ορόφου. Η μόνη πόρτα ήταν αυτή της κεντρικής εισόδου στο υπόγειο. Ε, το κλιμακοστάσιο θα έπρεπε να συμπεριληφθεί στον θερμαινόμενο όγκο (και επιφάνεια).

 

Αυτό που γράφει ο tetris το <<θα το υπολογίσεις κι αυτό>>, δεν ξέρω πως το εννοεί.

Αν αυτός ο χώρος (αποθηκάκι) ή όλο το συγκρότημα "είσοδος-κλιμ/σιο προς δώμα-αποθήκη δώματος", διαχωρίζεται με πόρτα/κούφωμα, τότε δεν θα το υπολόγιζα ως θερμαινόμενο όγκο. Ίσως ο tetris να το λέει στηριζόμενος στην αναφορά της ενότητας 2.2. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, όπου γράφει ότι: <<Επίσης, δευτερεύοντες βοηθητικοί χώροι που δεν θερμαίνονται και που συνδέονται λειτουργικά με μια θερμική ζώνη (π.χ. αποθηκευτικός χώρος εντός διαμερίσματος, ψευδοροφή που διαχωρίζεται από το θερμαινόμενο χώρο με δομικό στοιχείο που δεν είναι θερμομονωμένο) λαμβάνονται ως τμήμα της θερμικής ζώνης>>.

Δεν μου κάθεται καλά αυτό, εάν από την κεντρική είσοδο του ισογείου ανεβαίνει κανείς στο αποθηκάκι του δώματος και συγχρόνως παρεμβάλλεται πόρτα μεταξύ του χώρου κατοικίας και της "εισόδου-κλιμακοστασίου" ή μεταξύ χώρου κατοικίας και του συγκροτήματος "είσοδος-κλιμ/σιο προς δώμα-αποθήκη δώματος".

Και στις δύο περιπτώσεις θα εξέταζα το συγκρότημα "είσοδος-κλιμ/σιο προς δώμα-αποθήκη δώματος" ως ένα ενιαίο μ.θ.χ., χωρίς την ένταξη κάποιου τμήματος αυτών στον θερμαινόμενο όγκο.

 

Αν όμως, για την άνοδο στο αποθηκάκι του δώματος, ανεβαίνει κανείς με σκάλα που υπάρχει εντός του καθαυτό χώρου κατοικίας, τότε το αποθηκάκι θα το ενέτασσα στον θερμαινόμενο όγκο΄, ακόμη κι αν διαχωρίζονταν με κούφωμα από τον καθαυτό χώρο κατοικίας. Τότε ναι, θα μου "κόλλαγε" η περίπτωση που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θεωρώ πως η λέξη κλειδί στη τοτεε είναι η "λειτουργική σύνδεση".

Στη περίπτωση μου το αποθηκακι δεν συνδέεται λειτουργικά με τον υποκειμενο ισόγειο χώρο (άρα και την Θ.Ζ. που μελετω) συνεπώς μου δίνεται το δικαίωμα να μην προσμετρησω τον όγκο του στην επιθεώρηση.

 

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση μου το αποθηκακι δεν συνδέεται λειτουργικά με τον υποκειμενο ισόγειο χώρο (άρα και την Θ.Ζ. που μελετω) συνεπώς μου δίνεται το δικαίωμα να μην προσμετρησω τον όγκο του στην επιθεώρηση.

 

Ναι σωστά, δεν θα προσμετρήσεις την επιφάνεια και τον όγκο στη ΘΖ αλλά θα πρέπει να περιγράψεις όλο το αποθηκάκι ως ΜΘΧ, εφόσον εφάπτεται στη ΘΖ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.