Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για λειτουργικα ανεξαρτητη προσθηκη <50τμ δεν θες μεα κλπ. Σε καθε περιπτωση απαιτειται μελετη θερμομονωτικης επαρκειας

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κάτι που σίγουρα θα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω.. Σε ιδιοκτησία που υπάρχουν αυθαιρεσίες βάση οικοδομικής αδείας, μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση ΠΕΑ χώρίς πρώτα να έχει τακτοποιηθεί ο χώρος αυτός.; Υπάρχει κάτι στον νέο νόμο 4495/17 που μιλάει για αυτές τις περιπτώσεις; Γιατί εγώ δεν το βρήκα πουθενά γραμμένο και σήμερα σε συζήτηση με δύο συναδέλφους, μου ανέφεραν με σιγουριά ότι δεν μπορεί να γίνει ΠΕΑ σε αυθαίρετο γιατί κάπου το αναφέρει ο 4495.

 

ΠΕΑ εκδίδεται ανεξάρτητα των πολεοδομικών ελέγχων, αυθαιρεσιών και νομιμοποιήσεων σε κλειστό όγκο (τμήμα ή κτίριο). Αρκεί ο χώρος να είναι κλειστό κέλυφος και η χρήση να είναι στον ΚΕΝΑΚ ανεξάρτητα πως προέκυψε το κλειστό κέλυφος.

 

 

Καλησπερα.. σε προσθηκη καθ υψος αυτονομου διαμερισματος 45 τ.μ  σε διωροφο κτηριο με κοινοχρηστο κλιμακοστασιο πρεπει να γινουν ενεργειακες μελκτες (ΚΕΝΑΚ) με την νεα νομοθεσια? διαβαζοντας τον Νομο καταλαβα οτι εφοσον ειναι κατω των 50 τ.μ ανηκει σε μια απο τις εξαιρεσεις του αρθρου 4 παρ 7 (στ) του Ν.4122...υπαρχει καποια διαφορετικη προσεγγιση?  Ευχαριστω

 

Απαιτείται με βάση τον αναθεωρημένο ΚΕΝΑΚ όλα τα δομικά να πληρούν τα ελάχιστα U. Δεν ξέρω αν πρέπει να τηρήσει και το 60% για ΖΝΧ. Αυτά σίγουρα με 1 τεχνική έκθεση υπολογισμού των U<Umax. Το ίδιο περί απαλλαγής από τη μελέτη διαβάζω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Στην νέα έκδοση του ΚΕΝΑΚ για ΠΕΑ, δεν μπορω να τσεκάρω την επιλογή ΖΝΧ η Θερμανση στον ηλιακό θερμοσίφωνα. Μήπως γι'αυτό δεν μου βγάζει ενεργειακά κερδη όταν μπει ο ηλιακός και στα έτη απόσβεσης βγάζει τρελά νούμερα (10000 έτη....);

Link to comment
Share on other sites

κάποια απάντηση στο #4777?

είναι δυνατό να ζητούν θ.ε. σε όλα τα κτίρια?

ακόμη και σε αποθήκες?

 

Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι εννοεί μόνο στις χρήσεις που αναφέρει ο ΚΕΝΑΚ, δηλαδή εκεί που έχεις θερμική ζώνη, ασχέτως εμβαδού, ελέγχεις θερμομονωτική επάρκεια και να είσαι 50m2 και πάνω τότε πλήρη ενεργειακή μελέτη (ΜΕΑ).

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Η προσαύξηση του συντελεστή θερμοπερατότητας λόγω θερμογεφυρών γίνεται χειροκίνητα ή το υπολογίζει αυτόματα το λογισμικο;

 

πχ αν έχω για ένα τοίχο με μελέτη θερμομόνωσης  U = 0,50 W/m2K θα συπληρώσω στο κενό 0,50+ 0,20 = 0,7;

Link to comment
Share on other sites

Η προσαύξηση του συντελεστή θερμοπερατότητας λόγω θερμογεφυρών γίνεται χειροκίνητα ή το υπολογίζει αυτόματα το λογισμικο;

 

 

 

Νομίζω οτι έχει απαντηθεί απο άλλο συνάδελφο

αλλά δες και τις οδηγίες του προγράμματος στο κεφάλαιο Αδιαφανείς επιφάνειες

post-29845-0-20502300-1512036402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.