Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα @Sw0rdf1sh

 

Απο μήνυμα Vassili

 

''Σε πολυκατοικία 6 ορόφων το υπόγειο, ισόγειο, μεσοπάτωμα είναι καταστηματα. Μπορεί να βγεί 1 ΠΕΑ για όλά αυτά και θα πρέπει να τα θεωρήσω ως κτίριο (και όχι ως κτιριακή μονάδα). ευχαριστώ τους συναδέλφους που μου έχουν απαντήσει σε αυτό.''

    3) στα χαρτιά (συμβόλαια) οι όροφοι αυτοί περιγράφονται ως πολλά καταστήματα, ωστόσο στην πραγματικότητα έχουν ενοποιηθεί ως ένα εννιαίο κατάστημα όπου υπάρχουν εσωτερικές σκάλες που οδηγούν από το υπόγειο στο ισόγειο και μεσοπάτωμα. Επιπεροσθέτως υπάρχουν 2 χώροι αποθήκης οι οποίοι χωρίζονται με το κύριο χώρο με τοίχο και πόρτες. Πιστεύω πως αυτοί παραμένουν ΜΘΧ. η γενική και κυρίαρχη χρήση παραμένει κατάστημα. Δεν υπάρχουν διαφορετικές χρήσεις στα επίπεδα αυτά.

 

 

Ίσως εννοείς κάποια άλλη περίπτωση που δεν καταλαβαίνω. Σε τμήμα κτιρίου δεν έχω βάλει κέλυφος ΜΘΧ. Στη προκειμένη περίπτωση δεν αφορα τμήμα κτηρίου αλλά κτήριο. Μόνο τη ζώνη περιγράφω και εκεί που τελειώνει αν τελειώνει σε ΜΘΧ κάνω θεώρηση U/2.

Σε ολόκληρο κτίριο περιγράφω και τους ΜΘΧ και τις διαχωριστικές. Και έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί η περίπτωση του @Vassili πχ. ως μονοκατοικία, όπου οι χώροι που εφάπτονται της θζ της μονοκατοικίας (και έχουν άλλη χρήση πχ αποθήκης), βάζουμε διαχωριστική και περιγράφουμε τους ΜΘΧ.  

 

Ελπίζω να βοήθησα να καταλάβεις τι εννοώ.

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dib

 

Ευχαριστώ. Επομένως κατά τη γνώμη σου στη συγκεκριμένη περίπτωση εκτός από τις αποθήκες περιγράφω και το κλιμακοστάσιο ? Και αν ναι πρέπει να το περιγράψω σε όλο του το ύψος (6 όροφοι) ή μόνο για το υπόγειο/ισόγειο/μεσοπάτωμα το οποίο εξετάζω ?

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

@dib Δεν αφορα κτιριο η περιπτωση του. Παει να βγαλει 3 οροφους απο ενα 6οροφο κτιριο. Τμημα κτιριου το καταλαβα. Ειναι μονοδρομος το τμημα κτιριου αφου "εσπασε" το κτιριο με βαση τις χρησεις. 2 ΠΕΑ ανα χρηση. Το καθε ΠΕΑ ειναι πλεον "τμημα". Αλλιως εχεις 2 ΠΕΑ για το ιδιο κτιριο που τα λες "κτιριο"; Δεν ειναι λογικο.

 

@Vasili ο ογκος του ΜΘΧ στο οποιο "χανει" η διαχωριστικη ειναι ενιαιος. Δες ΤΟΤΕΕ τον υπολογισμο του μειωτικου συντελεστη b (θα τον υπολογισει μονο του το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αν βαλεις διαχωριστικη ενω αν κανεις θεωρηση αυτο ειναι το 0.5 στο U/2) με βαση την "εκταση" του ΜΘΧ. Ειναι και λογικο πως ενα δομικο αλλες απωλειες εχει αν χανει προς 100τ.μ. ΜΘΧ και αλλες προς 10.

 

Αρα αν πας και βγαλεις το τμημα των 3 οροφων του 6οροφου και περιγραψεις το ΜΘΧ του κλιμακοστασιου στους αλλους 3 οροφους τι θα κανεις; Παλι θα βαλεις τον ιδιο ΜΘΧ; Εγω αυτο λεω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dib

 

Ευχαριστώ. Επομένως κατά τη γνώμη σου στη συγκεκριμένη περίπτωση εκτός από τις αποθήκες περιγράφω και το κλιμακοστάσιο ? Το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστος, δεν το περιγράφεις αλλά παίρνεις το U/2 (διάβασε και το παρακάτω στο τέλος). Και αν ναι πρέπει να το περιγράψω εξετάσεις σε όλο του το ύψος (6 όροφοι) ή μόνο για το υπόγειο/ισόγειο/μεσοπάτωμα το οποίο εξετάζω ?

 

@dib Δεν αφορα κτιριο η περιπτωση του. Παει να βγαλει 3 οροφους απο ενα 6οροφο κτιριο. Τμημα κτιριου το καταλαβα. Ειναι μονοδρομος το τμημα κτιριου αφου "εσπασε" το κτιριο με βαση τις χρησεις. 2 ΠΕΑ ανα χρηση. Το καθε ΠΕΑ ειναι πλεον "τμημα". Αλλιως εχεις 2 ΠΕΑ για το ιδιο κτιριο που τα λες "κτιριο"; Δεν ειναι λογικο.

Για μένα, θεωρώ οτι στη περίπτωση κτηρίου με χρήση 2 ΠΕΑ (ισόγειο/α καταστημα/τα και το υπόλοιπο με 2όροφη-3όροφη-κλπ κατοικία), το κάθε ΠΕΑ εξ αυτών εκδίδεται με την χρήση ''Κτηρίου'' και όχι τμημα κτηρίου, διότι σε κάθε ΠΕΑ εξετάζεις όλους τους χώρους που εφάπτονται στη θζ της χρήσης.

 

@Sw0rdf1sh

Εγω στο #4822 αναφέρομαι αποκλειστικά για τους 2 υπόγειες αποθήκες στις οποίες (αν έχω αντιληφθεί σωστά) υπάρχει πρόσβαση μόνο απο το χώρο του καταστήματος, συνεπώς είναι αποκλειστικής χρήσης του χρήστη του καταστήματος (δεν γίνεται κοινόχρηστη χρήση απο την πολοικατοικία) και τα δομικά στοιχεία λαμβάνουν το U ολόκληρο και όχι με U/2.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα, νομίζω ότι η έννοια κτίριο, σε σχέση με τμήμα κτιρίου οδηγεί το πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στο να κάνει έλεγχχο θερμομονωτικής επάρκειας Um  στο κτίριο αναφοράς. Επομένος στο παραπάνω εξαόροφο κτίριο με τις δύο χρήσεις και τα δυο ΠΕΑ, νομίζω πως πρέπει να τα ορίσουμε και τα δύο σαν τμήματα κτιρίου αφού ο έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας γίνεται για το σύνολο του κτιρίου ανεξαρτήτως αριθμού χρήσεων.

Για παράδειγμα σε δυόροφο κτίσμα με όροφο κατοικία και ισόγειο κατάστημα εγώ θεωρώ τμήμα κτιρίου και για το ΠΕΑ της κατοικίας και για αυτό του καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

@Sw0rdf1sh και dib

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που έχετε αφιερώσει σε αυτό. Το εκτιμώ αφάνταστα.

 

Οντώς οι αποθήκες είναι χώροι που χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από το κατάστημα και για αυτό θα πρέπει να τους περιγράψω. το κλιμακοστάσιο δεν θα το περιγράψω, αλλά θα χρησιμοποιήσω το u/2 για τους τοίχους που εφάπτονται με αυτό.

 

Εχουν αποσαφηνιστεί πολλά από τα μηνύματα σας. Για το θέμα του χαρακτηρισμού "κτιριακή μονάδα" ή "κτίριο", τι είναι σωστό να καθοριστεί στην περίπτωση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.