Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Το διαμέρισμα θα πρέπει να θεωρηθεί ως μια θερμική ζώνη και να μην το χωρήσεις σε 2. Επειδή η χρήση του ιατρείου επιτρέπεται σε διαμέρισμα θεωρείται πως το διαμέρισμα κρατά τη χρήση του ως "κατοικία" μέσα στην οποία μπορεί να υπάρξει το ιατρείο.

 

Θεωρώ πως είτε το εκδόσεις ως ιατρεία είτε ως πολυκατοικία είναι σωστά και τα δύο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όταν σε υφιστάμενο κτίριο γίνεται επικάλυψη της πρόσοψης με etalbond πως υπολογίζω το u του τοίχου ?

 

Συγκεκριμένα υπάρχει συμβατικής κατασκευής κτίριο κατασκευασμένο με φέροντα οπλισμό σκυροδέματος. Ολοκληρωτικά η πλήρωση έχει γίνει με κουφώματα αλουμινίου με απλό μονό υαλοπίνακα. Εξωτερικά το κάλυψαν όλο με etalbond, καλύπτωντας φέροντα οργανισμό και κουφώματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

Πολύ λογικό αυτό που λες ….

Οπότε προσανατολίζομαι προς το ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΑ αφού έτσι είναι και στα συμβόλαια και δε θα χρειάζεται να δίνω και εξηγήσεις στη συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όταν σε υφιστάμενο κτίριο γίνεται επικάλυψη της πρόσοψης με etalbond πως υπολογίζω το u του τοίχου ?

 

Συγκεκριμένα υπάρχει συμβατικής κατασκευής κτίριο κατασκευασμένο με φέροντα οπλισμό σκυροδέματος. Ολοκληρωτικά η πλήρωση έχει γίνει με κουφώματα αλουμινίου με απλό μονό υαλοπίνακα. Εξωτερικά το κάλυψαν όλο με etalbond, καλύπτωντας φέροντα οργανισμό και κουφώματα.

Αν και δεν έχω εικόνα θεωρό ότι χωρίζεις ανάλογα με τις στρώσεις ..π.χ. γιαλί- etalbond = τοίχος 1, σοβάς-σκυρόδεμα- etalbond = τοίχος 2 κλπ

(Θα βόλευε την εσωτερική στρώση να την πάρεις σας ενιαία με ποσοστό πλαισίου – γυαλιού) 

(κάπου θα έχει και σκέτο τζάμι φαντάζομε για φωτισμό να βάλεις στις διαφανείς επιφάνειες)

Επειδή θα έχει πολλές πράξεις θα διευκόλυνε κάποια εφαρμογή  ....

δες αυτό  http://www.michanikos.gr/files/file/1358-thermokenak/

 

Αν ανάμεσα στο πάνελ και στην υπόλοιπη κατασκευή κυκλοφορεί αέρας (δηλαδή δεν εφάπτεται) τότε υπολογίζεις το U χωρίς το πάνελ και παίρνεις πλήρη σκίαση.

Edited by dim8888
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα μηνύματα 4841, 4842:

πώς είναι δυνατόν να εκδοθεί πεα με χρήση πολυκατοικίας την στιγμή που αναφερόμαστε σε ιατρείο? στην τοτεε1,πιν 1.5, σελ.48620 του ΦΕΚ, βλέπω μια ωραιότατη χρήση "υγείας και κοινωνικής πρόνοιας" - "ιατρείο". Πώς λοιπόν κάτι που ειναι ιατρείο θα το μελετήσουμε με τους όρους (πίνακες,παραδοχές κλπ..) κατοικίας?

Έπειτα ασχολούμαστε με τις θερμικές ζώνες, πόσες είναι, τί εξυπηρετούν, με ποιον χώρο συνδέονται λειτουργικά κλπ..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα μηνύματα 4841, 4842:

πώς είναι δυνατόν να εκδοθεί πεα με χρήση πολυκατοικίας την στιγμή που αναφερόμαστε σε ιατρείο? στην τοτεε1,πιν 1.5, σελ.48620 του ΦΕΚ, βλέπω μια ωραιότατη χρήση "υγείας και κοινωνικής πρόνοιας" - "ιατρείο".

Έπειτα ασχολούμαστε με τις θερμικές ζώνες, πόσες είναι, τί εξυπηρετούν, με ποιον χώρο συνδέονται λειτουργικά κλπ..

Πρόκειται για 120 τ.μ διαμέρισμα που τα δύο δωμάτια 30 τ.μ είναι ιατρεία και τα υπόλοιπα άδεια … το λες 120 τ.μ Ιατρείο αυτό?

ή πως να χωρίσω ζώνες αφού δεν εχω διαφορά θερμοκρασίας >4 βαθμών   ?

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

ξαναδιάβασε τί γράφω.δεν είπα εγώ ποτέ να χωριστούν ζώνες.τα άδεια τί εξυπηρετούν?αν είναι παρακολουθήματα των ιατρείων να μπουν με τα ιατρεία.σε ποιον νοικιάζονται ? λειτουργικά συνδέονται?πώς όμως θα εξετάσεις με χρήση κατοικίας κάτι που είναι ιατρείο? μια ερώτηση στην ευεπεν ενδεχομένως να χρειάζεται.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Πως να χωρίσεις 2 ζώνες σε μία αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία (=κτιριακή μονάδα); Το ελάχιστο κτιριακό μέγεθος που μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ είναι η κτιριακή μονάδα*. Θεωρώ κι εγώ το σωστότερο να βγει ένα ΠΕΑ με χρήση πολυκατοικία.

 

*Έχω μια ένσταση όσον αφορά πχ το νοσοκομείο. Όπου κατά τη διάρκεια μελέτης τα γραφεία θα θεωρηθούν διαφορετική θερμική ζώνη, ενώ κατά τη διάρκεια επιθεώρησης δεν μπορούν ( ; ) να θεωρηθούν κτιριακή μονάδα ώστε να βγει ανεξάρτητο ΠΕΑ. Ή μήπως μπορούν;

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

ξαναδιάβασε τί γράφω.δεν είπα εγώ ποτέ να χωριστούν ζώνες.τα άδεια τί εξυπηρετούν?αν είναι παρακολουθήματα των ιατρείων να μπουν με τα ιατρεία.σε ποιον νοικιάζονται ? λειτουργικά συνδέονται?πώς όμως θα εξετάσεις με χρήση κατοικίας κάτι που είναι ιατρείο? μια ερώτηση στην ευεπεν ενδεχομένως να χρειάζεται.

ευχαριστώ για τα μηνύματα.

Το διαμέρισμα πωλείται στον γιατρό που έχει το ένα γραφείο. τα δωμάτια που λειτουργούν σαν ιατρεία είναι το στη κύρια όψη και το άλλο στην πίσω. Θεωρώ ότι δεν είναι λάθος να βγει Πολυκατοικία … το ιατρεία το φοβάμαι μη κολλήσει στην εφορία ή στον συμβολαιογράφο. Η ΕΥΠΕΝ δεν απαντάει τηλεφωνικός πια. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση στο ερώτημά μου πριν.

 

Τώρα στο ερώτημα με τις χρήσεις σε διαμέρισμα θεωρώ πως ό.τι και να βγάλεις σαν χρήση από τα δύο σωστό είναι. Αν και δεν έχει αξία, ομολογώ ότι έχω κάνει και τα δύο πρακτικά. Τις περισσότερες φορές όμως βάζω την υφιστάμενη πραγματική χρήση, δηλαδή ιατρείο. Ομοίως πολλά δικηγορικά γραφεία είναι σε διαμερίσματα ιδιαίτερα στο κέντρο της Αθήνας. Τα θεωρώ γραφεία (τριτογενή) και όχι διαμερίσματα. Το να κοιτάμε και τι γράφει το συμβόλαιο μίσθωσης  πάντως δεν κάνει κακό..   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.