Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω ένα ΠΕΑ για σπίτι του 1980 για ενεργειακή αναβάθμιση μέσω 4178, κι επειδή δεν ήταν επείγον κι επίσης είναι δύσκολη περίπτωση (χωρίς καθόλου άδεια, μελέτες κτλ,, επενδύσεις πέτρας  διαφόρων παχών σε διάφορα σημεία, άγνωστο αν έχει μόνωση και που) το έχω πιάσει και αφήσει κάμποσες φορές. Τώρα έχω ξεκινήσει να υπολογίζω τις σκιάσεις προβόλων, αλλά όλα τα U τα έχω υπόλογισει βάσει της παλιάς ΤΟΤΕΕ. Αλλάζει κάτι στους υπολογισμούς; Γιατί τους κάνω στο χέρι και με παίδεψαν ΠΑΡΑ πολύ, και μόνο η ιδέα να τα ξανακάνω με κάνει να θέλω να κάνω χαρακίρι... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εντοπίσει μέχρι τώρα αλλαγές στα U και γενικά στο κέλυφος.

 

Σημαντική αλλαγή είναι η θερμοχωρητικοτητα πρόσεξε το.

 

Επίσης έχουν αλλάξει αρκετά τα συστήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εντοπίσει μέχρι τώρα αλλαγές στα U και γενικά στο κέλυφος.

 

Σημαντική αλλαγή είναι η θερμοχωρητικοτητα πρόσεξε το.

 

Επίσης έχουν αλλάξει αρκετά τα συστήματα.

Α, τελεια, τα συστήματα... Πάνω που κατάφερα η άσχετη αρχιτεκτόνισσα να συμφιλιωθώ μαζί τους! Καλά θα περάσουμε, και ειδικά με έναν σκουριασμένο λέβητα χωρίς πινακάκι και 5 παμπάλαια A/C. Ευχαριστώ συνάδελφε..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρκετοί συνάδελφοι ρωτάνε αν υπάρχει πινακοποιημένο το τί έχει αλλάξει με τον νέο ΚΕΝΑΚ και τις νέες ΤΟΤΕΕ ανεβάζω εδώ (?) κάποια pdf από παρουσιάσεις του ΤΕΕ Ηπείρου. Η ευθύνη για την πληρότητα των αλλαγών είναι προφανώς των γραφόντων :smile: .

Η πινακοποίηση υπάρχει στο pdf του Σαραφιανού.

anatheorisi_totee_20701-1_sarafianos.pdf

anatheorisi_totee_20701-4_petroliagi.pdf

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι. Δυστυχώς έχω κι άλλο θέμα. Πηγαίνοντας στη σελίδα της επιθεώρησης που ανέφερα παραπάνω, μου δίνει ως μήνυμα το εξής: «Ο λόγος έκδοσης του πιστοποιητικού (ΠΕΑ 1ης Ενεργειακής Επιθεώρησης του Ν.4178/2013) δεν είναι πια ενεργός». Τί εννοεί ο ποιητής; Έχει πάψει ξαφνικά να ισχύει η ΥΑ για την αναβάθμιση (Υ.Α. 42575 ΦΕΚ 2440 Β/25.9.2014) μέχρι το μισό ποσό του προστίμου;  Αφού μάλιστα αναφέρεται και σε κάποιο άρθρο του 4495. Και στην πλατφόρμα του ΤΕΕ ακόμα μπορεί κανείς να βάλει τα ποσά της αναβάθμισης. Κι αν έχεις κάνει την αναβάθμιση πρέπει μετά να κάνεις και το 2ο ΠΕΑ. Προχειροδουλειά ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βλέπω μεγάλες αλλαγές και οι ιδιοκτήτες θα αρχίσουν την γκρίνια. 

 

1. Πλέον η θέρμανση κτιρίου όταν δεν υπάρχει φύλλο ελέγχου είναι αρκετά κοστοβόρα αφού ο συντελεστής πάει 0,75. 

 

και 

 

2. Σύστημα ψύξης πλέον όταν δεν υπάρχει βάζεις EER 1.7 αντί για 3,0 που ήταν παλιά!

 

Διαμέρισμα του 1982 που θα έβγαινε Δ τώρα μου βγαίνει Ε...

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρότι η ΤΟΤΕΕ κάνει λόγο για SEER στο νέο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αναφέρει ακόμα EER για τα συστήματα ψύξης. Ποιος το νόημα να γίνετε λόγος για SEER όταν εμείς πρέπει να το μετατρέπουμε πάντα σε EER?

 

Ρε παιδιά βλέπω μεγάλες αλλαγές και οι ιδιοκτήτες θα αρχίσουν την γκρίνια. 

 

1. Πλέον η θέρμανση κτιρίου όταν δεν υπάρχει φύλλο ελέγχου είναι αρκετά κοστοβόρα αφού ο συντελεστής πάει 0,75. 

 

και 

 

2. Σύστημα ψύξης πλέον όταν δεν υπάρχει βάζεις EER 1.7 αντί για 3,0 που ήταν παλιά!

 

Διαμέρισμα του 1982 που θα έβγαινε Δ τώρα μου βγαίνει Ε...

 
Γίνετε λόγος για SEER 1,7 όχι EER 1,7
Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία που νομίζω δεν έχει συζητηθεί, για τις τιμές των SCOP και SEER των Α.Θ. Οι τιμές που αναγράφονται στα φυλλάδια των κατασκευαστών είναι οι τιμές που έχουν υπολιγστεί με κλιματικές συνθήκες κεντρικής Ευρώπης (Στρασβούργου) και γι αυτό το λόγο βλέπουμε αρκετά υψηλά τα SEER. Υπάρχουν και τιμές όμως με βάση τις κλιματικές συνθήκες της βόρειας Ευρώπης, αλλά και της νότιας Ευρώπης (Αθήνα) που μας ενδιαφέρουν, αλλά δεν αναγράφονται στα φυλλάδια. Τι κάνουμε; τα αναζητούμε από την κατασκευάστρια εταιρεία ή παίρνουμε τις τιμές που αναγράφονται στο συνηθισμένο φυλλάδιο (λανθασμένα κατά τη γνώμη μου).

 

edit:

 

Η διατύπωση "λαμβάνεται υπόψη ο Εποχιακής Συντελεστής Απόδοσης της μονάδας SCOPΕΣ στο μέσο κλίμα."  δείχνει ότι λαμβάνουμε τις τιμές των SCOP και SEER για κεντρική Ευρώπη.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.