Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σχετικό - άσχετο, αλλά δεν έχει εκδοθεί ΠΕΑ για όλη τη χρήση του παραπάνω κτηρίου; Ή μήπως έχει εκδοθεί, αλλά γίνεται αλλαγή χρήσης ή κάτι άλλο που καθιστά αναγκαία την έκδοση ΠΕΑ για το συγκεκριμένο διαμέρισμα;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Πάνο εύλογη η απορία σου αλλά το κτίριο νομίζω έχει

εργοταξιακό ρεύμα ακόμη και επειδή θέλει ο ιδιοκτήτης να νοικιάσει το

συγκεκριμένο διαμέρισμα μου είπε οτι χρείαζεται ΠΕΑ.Αλλά κανονικά απαιτείται

για όλο το κτίριο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι απαιτειται για ολο το κτηριο, απλα ειναι το σωστο, γιατι η Μεα μπορει να βγαζει το κτηριο Β πχ, αλλα καποια ιδιοκτησια να μην βγαινει Β απο μονη της

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι απαιτειται για ολο το κτηριο, απλα ειναι το σωστο, γιατι η Μεα μπορει να βγαζει το κτηριο Β πχ, αλλα καποια ιδιοκτησια να μην βγαινει Β απο μονη της

 

Ακριβώς. Και σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

 

Το θέμα είναι ότι  επιτρέπει ο 4122/13 να βγαίνει και ΠΕΑ ανά ιδιοκτησία για κτήρια που έχουν κατασκευαστεί με ΚΕΝΑΚ (μετά τον 10ο του 2010).

 

Γνώμη μου είναι, ότι θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ΠΕΑ προσωρινά για να γίνει το μισθωτήριο, όποια κατηγορία και να βγει,  και μετά όταν θα πάει στην πελεοδομία για οριστική σύνδεση με τα δίκτυα και κλείσιμο της άδειας, να βγεί στο συνολικό ΠΕΑ για το κτήριο που θα πρέπει να είναι Β (ή οτι άλλο έχει βγει στην ΜΕΑ). Πως ακούγεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

... και μετά όταν θα πάει στην πελεοδομία για οριστική σύνδεση με τα δίκτυα και κλείσιμο της άδειας, να βγεί στο συνολικό ΠΕΑ για το κτήριο που θα πρέπει να είναι Β (ή οτι άλλο έχει βγει στην ΜΕΑ). Πως ακούγεται κάτι τέτοιο;

 

Είχα την εντύπωση πως το κτήριο πρέπει απλά να βγει τουλάχιστον κατηγορία Β. Δηλαδή εάν η ΜΕΑ λέει Β+ και βγει Β υπάρχει πρόβλημα;

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως το κτήριο πρέπει απλά να βγει τουλάχιστον κατηγορία Β. Δηλαδή εάν η ΜΕΑ λέει Β+ και βγει Β υπάρχει πρόβλημα;

Ναι.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@akaliak σχετικά με το #2885.

Δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι που να έχει νομικές ή πολεοδομικής φύσης επιπτώσεις για τον ιδιοκτήτη, αν η κτιριακή μονάδα βγει μικρότερης ενεργειακής κλάσης από την υποσχόμενη στην ΜΕΑ, για όλο το κτίριο. Λογικό θα είναι, αφού η ΜΕΑ εξέταζε "κτίριο", ενώ το ΠΕΑ εξετάζει "κτιριακή μονάδα", διαμέρισμα επί του προκειμένου, επομένως διαφορετικές επιφάνειες, όγκο κλπ.

 

Μου ακούγεται σαν μια κάποια λύση, αυτό που προτείνεις, αλλά κι αυτή δεν εξασφαλίζει και πολλά μελλοντικά. Επί παραδείγματι, οι ΤΟΤΕΕ (και το λογισμικό), έχουν τροποποιηθεί/αλλάξει κάμποσες φορές ήδη, χώρια που ο ΚΕΝΑΚ θα πρέπει λίαν συντόμως να αναθεωρηθεί υποχρεωτικά. Αν η άδεια ενός κτιρίου είχε εκδοθεί με τις ισχύουσες απαιτήσεις των πρώτων ας πούμε ΤΟΤΕΕ (Ιούλιος 2010) και χρήση του τότε λογισμικού, και πας να εκδόσεις ΠΕΑ, ακόμα και σήμερα, για όλο το κτίριο, θα κάνεις χρήση των τρεχουσών ΤΟΤΕΕ και λογισμικού,και πολύ πιθανόν να μην σου βγαίνει το κτίριο στην τότε υποσχόμενη κατηγορία. Φαντάσου τι έχει να γίνει αν πας να βγάλεις ΠΕΑ για όλο το κτίριο μετά από τρία χρόνια από τώρα, μετά και τη νέα παράταση ισχύος των οικοδομικών αδειών και αδειών δόμησης που δόθηκε σχετικά πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν απαγορεύεται να υπάρχουν δύο ΠΕΑ για την ίδια κτιριακή μονάδα?

Όσο για τα διαφορετικά δεδομένα των ΤΟΤΕΕ σε μελλοντικό έλεγχο, θα υπάρξει λύση στο λογισμικό. 

Link to comment
Share on other sites

Για την ίδια κτιριακή μονάδα ή για κτίριο, ναι απαγορεύεται, εκτός κι αν συντρέχουν λόγοι έκδοσης νέου. Αλλά ο akaliak μιλάει για ένα αρχικό ΠΕΑ για την/τις κτιριακή μονάδα/ες και ένα τελικό για ολόκληρο το κτίριο (ή ολόκληρη την χρήση αν συνυπάρχουν περισσότερες της μιας χρήσεις).

 

Ποια λύση θα υπάρξει σχετικά με αυτό που λες και πότε; Δεν έχω ακούσει κάτι, παρότι ήταν ένα ζήτημα που είχε τεθεί από τις πρώτες κιόλας αναβαθμίσεις-αλλαγές τόσο στο λογισμικό όσο και τις αναθεωρήσεις-προσθήκες των ΤΟΤΕΕ. Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε, κόφτε το λαιμό σας, φύγε από μένα διάολε κι άμε στον αδελφό μου, κάπως έτσι είναι η αντιμετώπιση των υπευθύνων επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Τις θερμογέφυρες του διαμερίσματος πως θα τις υπολογίσω

εφόσον το ΚΕΝΑΚ έχει εφαρμοστεί για την τριόροφη πολυκατοικία.

Τελικά τη επιθεώρηση με ΚΕΝΑΚ ειναι λιγο μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.