Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

19 hours ago, vagias said:

Καλησπέρα σας,

Ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης 8 οριζόντιων ιδιοκτησιών (γραφεία Β' ορόφου) τα οποία θέλει να μισθώσει. Ο όροφος αποτελείται αποκλειστικά από αυτά τα 8 γραφεία και κοινόχρηστους χώρους. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να εκδώσω 1 ΠΕΑ για όλα τα γραφεία του Β' ορόφου; ή πρέπει να κάνω 8 ΠΕΑ;

Γειά σου Βάγια, εφόσον σε όλο τον όροφο η χρήση είναι κοινή, ήτοι γραφεία, δεν υπάρχει πρόβλημα να εκδοθεί 1 ΠΕΑ για όλο τον όροφο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ βγαίνει ή σε όλο το κτήριο ή σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία …. Όχι σε όροφο …..

Η μόνη περίπτωση να βγει σε όλον τον όροφο (εξαιρουμένων των ΚΧ) είναι αν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι λειτουργικά συνενωμένες ….

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, pggiotas said:

Το ΠΕΑ βγαίνει ή σε όλο το κτήριο ή σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία …. Όχι σε όροφο …..

Η μόνη περίπτωση να βγει σε όλον τον όροφο (εξαιρουμένων των ΚΧ) είναι αν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι λειτουργικά συνενωμένες ….

Αυτό προκύπτει από τον ορισμό της "κτιριακής μονάδας"; Ρωτάω επειδή έχω δει για οικοδομή που στο ισόγειο έχει κατάστημα και στους ορόφους διαμερίσματα, να βγαίνει ένα ΠΕΑ για το ισόγειο και ένα για την ανωδωμή. Όμως οι ιδιοκτησίες της ανωδωμής δεν είναι συνενωμένες, μιλάμε για αυτόνομα διαμερίσματα σε κάθε όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν στο ισόγειο υπάρχει  οποιαδήποτε χρήση εκτός κατοικίας τότε το υπόλοιπο κτήριο ανεξάρτητα από πόσους ορόφους και ιδιοκτησίες αποτελείται (εννοείται με την χρήση κατοικίας όλα) μπορεί να βγει σε ένα ΠΕΑ με τον ορισμό "ολόκληρο κτήριο".....

Στο οποίο κτήριο θα συμπεριλάβεις και όλους τους ΚΧ και το υπόγειο αν υπάρχει....

Εκτός του τυχόν χώρου του υπογείου που μπορεί να συνδέεται με το ισόγειο.... 

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις αν γνωρίζετε καθώς απέχω από το επάγγελμα πολύ καιρό,

Θέλω να ενώσω και να ανακαινίσω υφιστάμενη κατοικία με υφιστάμενο κατάστημα έτσι ώστε να προκύψει μια μεγαλύτερη κατοικία και έχω 2 ερωτήσεις:

  1. Μπορεί αυτό να γίνει με ΕΕΔΜΚ ή απαραίτητα με οικοδομική άδεια?
  2. Απαιτείται μελέτη ΚΕΝΑΚ κι αν ναι μόνο για την προκύπτουσα κτιριακή μονάδα-κατοικία (έχει κι άλλο όροφο από πάνω) ή για όλο το κτίριο?

Ζητάω συγγνώμη καθώς η ερώτηση 1 είναι off topic αλλά ήθελα να τα θέσω μαζί στην περίπτωση που υπάρχει αλληλοεξάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

να κάνω μια ερώτηση..

αν έχω για θέρμανση μόνο ενα κλιματιστικό 12000btu/h τι βάζω στο λογισμικό στη θέρμανση?

το θεωρώ ως τοπική αερόψυκτη αθ και βάζω τις τιμές στο ταμπελάκι για τη θέρμανση, ή κάνω κάτι άλλο ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2022 at 1:00 AM, entropia_gr said:

Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις αν γνωρίζετε καθώς απέχω από το επάγγελμα πολύ καιρό,

Θέλω να ενώσω και να ανακαινίσω υφιστάμενη κατοικία με υφιστάμενο κατάστημα έτσι ώστε να προκύψει μια μεγαλύτερη κατοικία και έχω 2 ερωτήσεις:

  1. Μπορεί αυτό να γίνει με ΕΕΔΜΚ ή απαραίτητα με οικοδομική άδεια?
  2. Απαιτείται μελέτη ΚΕΝΑΚ κι αν ναι μόνο για την προκύπτουσα κτιριακή μονάδα-κατοικία (έχει κι άλλο όροφο από πάνω) ή για όλο το κτίριο?

Ζητάω συγγνώμη καθώς η ερώτηση 1 είναι off topic αλλά ήθελα να τα θέσω μαζί στην περίπτωση που υπάρχει αλληλοεξάρτηση.

Καλησπέρα για το 1., γίνεται με έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για αλλαγή χρήσης και λειτουργική συνένωση. Αν ο προϋπολογισμός σου όμως είναι > 25 χιλ τότε θες κανονική άδεια. Δες το άρθρο 29 του ν.4495/17.

2. Για το 2ο θα πρέπει να συγκρίνεις με το κόστος της ριζικής ανακαίνισης και αναλόγως να πράξεις, δες το ΦΕΚ 408/Β/2019.

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, maria_anast said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

να κάνω μια ερώτηση..

αν έχω για θέρμανση μόνο ενα κλιματιστικό 12000btu/h τι βάζω στο λογισμικό στη θέρμανση?

το θεωρώ ως τοπική αερόψυκτη αθ και βάζω τις τιμές στο ταμπελάκι για τη θέρμανση, ή κάνω κάτι άλλο ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εξαρτάται αν η α.θ. καλύπτει όλη την θερμική ζώνη, αν δεν την καλύπτει θα πρέπει να συμπληρώσεις το ανάλογο ποσοστό με το θεωρητικό σύστημα.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, akis73 said:

Εξαρτάται αν η α.θ. καλύπτει όλη την θερμική ζώνη, αν δεν την καλύπτει θα πρέπει να συμπληρώσεις το ανάλογο ποσοστό με το θεωρητικό σύστημα.

Από τη στιγμή που έχει ένα υπ/τιο θεωρώ οτι την καλύπτει ?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το υπ/τιο να ειναι "υπνοδωμάτιο" και όχι στυλ κολύμβησης.... :D

H θερμική σου ζώνη τι άλλους χώρους έχει δηλαδή; Μόνο το υπνοδωμάτιο;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.